U Federaciji Bosne i Hercegovine i dalje postoje osobe čije su firme otišle u stečaj, a oni se morali prijaviti na službe za zapošljavanje jer nemaju dovoljno godina za penziju, a nalaze se u životnoj dobi u kojoj poslodavci ne žele da ih zaposle.
“Pravo na uplatu doprinosa na penzijsko i invalidsko osiguranje do tri godine (dokup staža) ostvaruju osobe koje se nalaze na evidenciji nezaposlenih osoba, a prema mjestu prebivališta u Federaciji BiH”, pojasnili su iz Službe za zapošljavanje Zeničko-dobojskoj kantona.
Dokup staža do tri godine za osobe koje bi ispunile uslove za jednu od kategorija starosnih penzija regulisano je Zakonom o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba.
Cilj uplate doprinosa je omogućiti nezaposlenoj osobi odlazak u penziju, pod određenim uslovima.
“Uslovi starosne granice i ukupnog penzijskog staža, regulisani su odredbama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, zavisno od same kategorije penzije. Tako dokup staža za starosnu penziju sa 40 godina staža osiguranja (zagarantovana) penzija, a kao pravo nezaposlenih osoba koje su uredno podnijele zahtjev za dokup staža pred nadležnim općinskim biroom rada, moguć je za kategoriju onih osiguranika koji imaju minimalno 37 godina staža osiguranja te uplaćen doprinos za PIO, ali i pod uvjetom da već nisu ili bi ranije ispunile uvjete za prijevremenu starosnu penziju skladu sa članovima 142. i 43. Zakona o PIO-u. Treba istaknuti da poseban penzijski staž (pripadnost oružanim snagama BiH) zakonski nije moguće uračunati u ovu kategoriju penzije”, navode iz Službe za zapošljavanje Zeničko-dobojskoj kantona.
Dodaju kako pravo na starosnu penziju ima osiguranik kada navrši 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, odnosno najmanje 20 godina penzijskog staža ili kada navrši 40 godina staža osiguranja bez obzira na godine života.
Dokumentaciju koja je potrebna za podnošenje zahtjeva za dokup staža
- Formular zahtjeva za dokup staža (svojeručno potpisan od podnosioca – fizičkog lica -nezaposlene osobe)
- Originalna radna knjižica ili ovjerena fotokopija, odnosno izjava o izgubljenoj ili uništenoj radnoj knjižici, te umjesto nje
- Uvjerenje o podacima registrovanim u matičnoj evidenciji nadležne službe za penzijsko i invalidsko osiguranje kao dokaz staža osiguranja;
- Uvjerenje o dokazu statusa nezaposlene osobe (Uvjerenje iz činjenica iz Službene evidencije) općinskog Biroa rada – daje nadležni Biro rada u FBiH;
- Saglasnost za uračunavanje posebnog staža u penzijski staž, plus Uvjerenje o dokazu pripadnosti oružanim snagama (Federalno ministarstvo odbrane, FMUP) a za one kategorije penzija gdje postoji zakonska mogućnost da se isti i uračuna u ukupan penzijski staž – 62 godine starosti i 40 godina penzijskog stažas i 65 godina starosti i 20 godina penzijskog staža.
- Dokazi o potvrdi ino nosioca staža osiguranja, ukoliko ih osoba posjeduje (npr. iz Hrvatske, Italije, Njemačke itd, kao i dokaz o stažu iz radnog odnosa sa područja R. Srpske (ukoliko osoba posjeduje – AM obrazac (PIO listing Zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje RS-a), naveli su iz Službe za zapošljavanje ZDK.
(Faktor.ba)