Kuda i kako će penzioneri dalje?

Savez udruženja penzionera FBiH bila je posljednja institucija na liniji odbrane naših građana u trećoj životnoj dobi, ali su prošlog mjeseca ostali bez predsjednika nakon što je Redžo Mehić podnio ostavku, dok su članovi rukovodstva Saveza solidarno učinili to isto. No, pravno- formalno i nisu. U takvoj nejasnoj situaciji, gdje se sa Vlade Federacije BiH skida dio pritiska o potrebama penzionera, postavlja se pitanje kuda i kako će penzioneri dalje.

Ko vodi glavnu riječ?

– Sporazum između Saveza penzionera FBiH i Ministarstva za rad i socijalnu politiku još nije potpisan. On predviđa formiranje vijeća penzionera koje bi bilo samo spona između Saveza i Vlade FBiH. Ljude u Vijeće penzionera treba imenovati Savez, izjavio je za Oslobođenje Mustafa Trakić, predsjednik Saveza u ZDK-u i član Upravnog odbora federalnog Saveza, koji je i član pregovaračkog tima sa Vladom FBiH.

Pojasnio je da su predstavnici Saveza u stalnom kontaktu sa federalnim ministrom za rad i socijalnu politiku i njegovim zamjenikom te smatra da nisu vjerodostojni navodi iz medija o saradnji sa Savezom penzionera. Između ostalog, u intervjuu ministra Delića piše da su “Savez udruženja penzionera i njegov upravni odbor zvanični partneri u pregovorima i nosioci zahtjeva Vladi FBiH dok ne bude formirano vijeće penzionera”, da će “vijeće penzionera biti socijalni partner Vladi FBiH u pitanjima koja se odnose na prava i interese penzionera”. Trakić pojašnjava da to nije baš tako.

Tvrdnje Delića da penzioneri nisu najugroženiji samo su dolile ulje na vatru

– Preko vijeća penzionera bili bismo u stalnom kontaktu sa njima. Naravno, glavnu riječ oko svega bi ponovo vodio Savez penzionera, ustvrdio je Trakić.

Mirsad Terzić i predsjednici općinskih udruženja penzionera iz USK-a kažu da neće pristati na to “unaprijed planirano vijeće”.

– Za to je Vlada izdvojila 200 hiljada maraka, za “uhljebljenje” desetak ljudi koji trebaju da derogiraju upravne odbore i oduzimaju mogućnost svim penzionerima da se preko svojih legalnih i legitimnih predstavnika obrate vlastima. Mi iz Unsko-sanskog kantona tražimo da se ne potpisuje taj sporazum za vijeće penzionera, istakao je za naš list Terzić.

Podsjetimo, zbog velikog nezadovoljstva penzionera po Uredbi Vlade Federacije vezane za jednokratnu pomoć, gdje je isplaćeno 100 KM za penzionere čije su penzije do visine zagarantovane penzije i 50 maraka za korisnike čija je penzija veća od zajamčene, a ne prelazi iznos od 1.000 KM, traženo je da članovi Upravnog odbora Saveza penzionera/umirovljenika Federacije BiH podnesu ostavke.

 Mehić kaže da će biti “onako kako odluči većina”

Predsjednik Redžo Mehić i kompletan sastav Upravnog odbora Saveza ponudili su mandate na razmatranje svojim skupštinama koje su ih i delegirale u ovo tijelo Saveza. Predsjednik Skupštine Saveza nije prihvatio ponuđene ostavke i ostavio je da se o tome odluči na Skupštini Saveza penzionera/umirovljenika u FBiH, a koja bi se trebala održati najkasnije do kraja februara. Do tada UO Saveza ostaje da radi prema Statutu i Pravilniku Saveza.Sada je na Skupštini Saveza udruženja penzionera/umirovljenika Federacije BiH da izabere novi saziv Upravnog odbora. Skupštinu čine predstavnici svakog od ukupno 61 udruženja koja su u sastavu Saveza.

Netačni navodi

A kada su u pitanju navodi iz nedavnog intervjua ministra Adnana Delića u Oslobođenju da “nije tačno da penzioneri godinama traže izmjene kriterija za povećanje visine penzija” i da “nije bilo govora o 13. penziji”, te da “predstavnici Saveza udruženja penzionera nisu bili jedinstveni ni oko zahtjeva za jednokratnu pomoć”, Trakić tvrdi da oni nisu tačni.

– Zna se da je bio razgovor u kabinetu premijera, nakon kojeg su izjave davali premijer Federacije i resorni ministar. Rekli su da bi Fond PIO/MIO bio u kolapsu kada bi ispunili zahtjev Saveza i isplatili trinaestu penziju, za što treba oko 300 miliona maraka, objašnjava Trakić.

(Izvor: oslobodjenje.ba)

Podijeli tekst sa drugima na:

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *