Brojni poslodavci u Federaciji BiH suočavaju se s problemom nedostatka radne snage. Sve češće se spominje potreba za uvozom radnika, dok se istovremeno razmatraju i mogućnosti angažmana domaće radne snage, uključujući i penzionere.
Penzioneri koji su ostvarili pravo na starosnu penziju mogu zasnovati radni odnos i nastaviti primati penziju, zahvaljujući izmjenama Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju koje je usvojio Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH.
Izmjenama je, u skladu s presudom Ustavnog suda Federacije BiH, iz zakona izbrisan član 116, koji je do tada predviđao obustavu isplate penzije korisnicima koji stupe u obavezno osiguranje. Time je omogućeno da i korisnici prijevremene starosne penzije mogu raditi i primati penziju.
Ko sve ne može raditi uz penziju?
S druge strane, korisnici invalidske i porodične penzije, kao i oni koji su penziju ostvarili po osnovu Zakona o prijevremenom povoljnijem penzionisanju branilaca, i dalje ne mogu istovremeno biti zaposleni i primati penziju. U skladu s dopunama Zakona o PIO, isplata penzije tim osobama se obustavlja u slučaju kada zasnuju radni odnos.
Invalidska penzija se zasniva na potpunom gubitku radne sposobnosti (I kategorija invalidnosti), što je nespojivo sa zasnivanjem radnog odnosa, jer bi to značilo da osoba ipak posjeduje određenu radnu sposobnost. Uvođenje mogućnosti zapošljavanja za ovu kategoriju bilo bi protivno temeljnim principima sistema i otvorilo bi prostor za zloupotrebe
Sličan razlog važi i za korisnike porodične penzije, koja je zamišljena kao socijalna zaštita članova porodice umrlog osiguranika, pod uslovom da sami nisu u obaveznom osiguranju i ne ostvaruju prihod iz radnog odnosa.
Puna radna prava i dvostruki doprinosi
Penzioneri koji se zaposle ostvaruju ista prava kao i svi drugi radnici – uključujući pravo na godišnji odmor, bolovanje i plaćene doprinose. Za njih se uplaćuju doprinosi po osnovu radnog odnosa, a u isto vrijeme nastavljaju se uplate po osnovu statusa penzionera, što znači i dodatno fiskalno opterećenje.
Pravo na zapošljavanje imaju i bivši pripadnici oružanih snaga i policijski službenici koji su penziju ostvarili prema posebnim zakonima, a koji im omogućavaju da budu prijavljeni u obavezno osiguranje ukoliko se odluče vratiti na tržište rada, piše Tuzlainfo.
Takođe, pitanje angažmana penzionera koji su pravo na penziju ostvarili u inostranstvu zavisi od međudržavnih sporazuma i pojedinačnih slučajeva, te podliježe posebnoj proceduri.
Sličan razlog važi i za korisnike porodične penzije, koja je zamišljena kao socijalna zaštita članova porodice umrlog osiguranika, pod uslovom da sami nisu u obaveznom osiguranju i ne ostvaruju prihod iz radnog odnosa.
Izvor: tuzlainfo.ba