QR kodovi doživjeli su malo vjerovatan ponovni rast tokom pandemije Covid-19 kao sistema za prenos informacija “bez dodira”. Popularni su i danas, pogotovo u restoranima i barovima koji od posjetilaca traže da skeniraju QR kod kako bi pogledali cjenovnik. Međutim, malo ljudi zna šta ti inicijali znače.
QR jednostavno označava “brzi odgovor” (eng. “Quick Response”) . Sistem koda razvili su 1994. Masahiro Hara i njegov tim u DENSO-u, japanskom proizvođaču uključenom u razvoj tehnologije barkodova, piše “IFL Science”.
Fabrici su se obratile tvornice automobila koje su se žalile da crtični kodovi više ne odgovaraju jer svaki može sadržavati samo oko 20 znakova informacija. Kako su zalihe automobilskih kompanija rasle i rasle, njihove su kutije zahtijevale brojne bar kodove, što je bilo vrlo neučinkovito za radnu snagu.
Prosvetljenje je došlo kada je Hara, sada glavni inženjer u DENSO-u, gledao u ploču strateške igre “Go” i bio zapanjen masom informacija koje je mogla kodirati.
“Gledao sam u ploču i pomislio kako bi način na koji je kamenje poredano duž rešetki mogao biti dobar način prenošenja puno informacija u isto vrijeme”, rekao je Hara za “The Guardian” 2020. godine.
QR kodovi su se pokazali velikim uspjehom u svijetu japanskih tvornica automobila, ali Hara je bio iznenađen mnogim drugim primjenama svog izuma, uključujući finansijska plaćanja.
Standardni QR kod može pohraniti do 7.089 numeričkih znakova, 4.296 alfanumeričkih znakova, 2.953 binarnih bajtova ili 1.817 kanji znakova – znatno više informacija od jednostavnog crtičnog koda. Čak i ako je kod iskrivljen ili zamagljen, skeneri ga još uvijek mogu razumjeti, što ga čini vrlo praktičnim u nepredvidivom stvarnom svijetu.