U Republici Srpskoj počela je isplata penzija. Budžetom za ovu godinu za njihovu isplatu obezbijeđeno je milijardu 785 miliona maraka. Od 1. januara redovnim usklađivanjem ukupan iznos penzija povećan je za 9,2 odsto u odnosu na prethodni mjesec.
Zbog procesa starenja stanovništva, penzijski sistem Republike Srpske dugoročno je ugrožen, a budžetski sistem preopterećen, zbog čega se više od decenije sprovodi reforma u ovoj oblasti.
Ono što mnoge zanima, nije planirano daljnje produžavanje radnog vijeka zaposlenih u Srpskoj.
Reforma penzijskog sistema, daje značajne rezultate u pogledu njegove održivosti, ali je zbog negativnih demografskih kretanja neophodno stalno pratiti parametre sistema i pravovremeno reagovati na negativne demografske ili ekonomske trendove. Prijedlog izmjena zakona predviđa da se penzije redovno godišnje usklađuju, umjesto samo u januaru, da to bude dva puta godišnje.
– To ima niz prednosti, prije svega imajući u vidu da će ukoliko imamo stopu inflacije biti manji udar na korisnike prava jer oni čitavu godinu primaju penziju koja je usklađena u januaru – kaže Mladen Milić, direktor Fonda PIO Republike Srpske.
Usklađivanje će značajno poboljšati penzije
Udruženje penzionera upoznato je o prijedlogu izmjena zakona. Kažu da će češće usklađivanje značajno poboljšati penzije, ali i ističu da penzija nije socijalna kategorija, nego stečeno pravo i da samo osam odsto penzionera ima 40 godina staža osiguranja.
– Garantovana penzija sa 40 godina staža je 601 marka, naravno onaj ko ima 15 godina staža dobija pola od toga, to je 300 maraka. Onaj penzioner koji ima 40 godina staža prosječna penzija im je 900 maraka, tako da oni koji su malo radili imaju i manji prosjek – istakao je Ratko Trifunović predsjednik Udruženja penzionera Srpske.
Za prikupljanje podataka o radnom stažu često je potrebno mnogo vremena, pogotovo ako je dio staža ostvaren u inostranstvu. Izmjene Zakona donose novine.
– Da svi osiguranici koji u narednih godinu dana ostvaruju pravo na penziju podnesu zahtjev za kompletiranje podataka u najbližu poslovnicu fonda. To ne znači po automatizmu penzionisanje – dodaje Ilić.
Omogućiti zasnivanje radnog odnosa
Umjesto samo korisnicima starosne penzije, predloženo je i da se korisnicima porodične penzije, među kojima su, udovice, učenici i studenti, omogući zasnivanje radnog odnosa bez gubljenja prava. Radna grupa koju je formiralo resorno ministarstvo pažnju je usmjerila i na boračku populaciju.
– Ovim izmjenama planirano je rješavanje satusa osiguranika za borce Vojske Republike Srpske, koji su pravosnažno oslobođeni odgovornosti za ratne zločine, da bi isti mogli ostvariti pravo u sistemu penzijskog i invalidskog osiguranja – navode iz Ministarstva rada i boračko- invalidske zaštite Republike Srpske.
Iz Unije udruženja poslodavaca, koji su socijalni partner u reformi, kažu da se sve izmjene zakona kreću u pravcu povećanja prava osiguranika, a da bi prava trebalo redukovati.
– Imajući u vidu ukupno starenje radnika i starenje ukupno čitave populacije potrebno je razmotriti reformu PIO sistema. Postojeće izmjene i dopune koje je uputio Fond PIO nisu reforma, one su samo korekcija i to bojimo se u pravcu povećanja prava – navodi saša Aćić iz Unije udruženja poslodavaca.
Sistem koji počiva ne međugeneracijskoj solidarnosti sve je teže održati, ne samo kod nas nego i u svim evropskim zemljama. U Sloveniji, recimo, skoro jednu trećinu stanovnika čine penzioneri. Izmjene zakona Narodna skupština Srpske trebalo bi da razmatra do kraja godine, a najvažnije je, kako je naglašeno, da nema pomjeranja starosne granice za odlazak u penziju.
(Izvor: RTRS)