Šta mislite o ideji “penzije za bebe”?

Ako se zakonska penzija nastavi usklađivati sa platama, to će značiti ogromno povećanje penzijskih doprinosa na duži rok, međutim, postavlja se pitanje: “Koliko će to biti politički isplativo kako za radnike tako i za poslodavce”?

Gotovo sve zemlje u svijetu suočavaju se sa ozbiljnim problemima, a na nivou Evropske unije izdvajaju se stotine milijardi evra kako bi penzioni fondovi mogli nastaviti svoju misiju i isplaćivati penzije.

Glavni cilj gotovo svih evropskih zemalja je da nivo penzije ne padne ispod 48 posto od prosječne plate.

Penzija za rani početak

Recimo, Njemačka razmatra model “penzija za rani početak”. Radi se vladinom program kojim se uvodi državno subvencionisani penzijski plan zasnovan na akcijama.

Ovaj program namijenjen je maloljetnicima koji bi akumulirali kapital putem mjesečnih uplata, a koji se može nastaviti dopunjavati nakon što dostignu punoljetstvo.

Prema pisanju njemačkih medija, jedan od planova je uplata početnog kapitala od 10.000 evra za novorođene bebe.

Primjer proračuna

Prosječan godišnji rast vrijednosti njemačkih akcija između 1955. i 2024. godine iznosio je 8,8 procenata.

Ulaganje u akcije od 10.000 evra, pod pretpostavkom prinosa od 8 procenata godišnje (umanjeno za administrativne troškove od 0,5 procenata i porez na kapitalnu dobit od 25 procenata), moglo bi generisati kapital od 550.000 evra u 70. godini života.

Prilagođeno inflaciji, to je i dalje 138.000 evra. Ovo bi bilo pogodno, na primjer, za babe i dede koji bi bili spremni da ulože određenu sumu za svoje unuke ili praunuke.

Za ovaj oblik privatnog penzionog osiguranja, jedina opcija isplate trebalo bi da bude doživotna penzija.

Do danas, u Njemačkoj postoje modeli sa garantovanim doživotnim penzijskim isplatama, koji često imaju nedostatak visokih troškova zaključenja i niskih kamatnih stopa.

Model alternativnog penzionog plana ima manu što proces isplate može biti „konačan“, što znači da može isteći godinama pre kraja života.

Ovaj problem postoji, na primer, i kod popularnih ETF portfolija sa jednostavnim planom isplate koji nisu zasnovani na maksimalno dostižnom životnom vijeku.

Kanada može poslužiti kao primjer

Za Njemačku se stoga isplati pogledati izvan sopstvenih granica: na primjer, u Kanadu. Dinamički penzioni fond je baziran na takozvanoj tontini i funkcioniše na sljedeći način: Tokom faze isplate, tj. u penzionim godinama, vaša imovina može ostati uložena u akcije doživotno – za razliku od garantovane penzije. Dobijaćete doživotnu penziju (anuitet), iako iznos nije zagarantovan.

Zašto bi ovo trebalo da bude privlačnije? S jedne strane, rizik prodaje penzijske imovine po niskim cijenama akcija nakon penzionisanja se eliminiše, jer kapital ostaje uložen u akcije.

S druge strane, efekat složene kamate pri ulaganju u akcije može se koristiti mnogo duže nego u slučaju garantovane anuitete.

Isplata od 10.000 evra po rođenju, primjer

Ponovo pretpostavljamo da je pri rođenju isplaćeno 10.000 evra. Ovo bi isplaćivalo doživotnu penziju od približno 43.000 evra godišnje (prilagođeno inflaciji, približno 11.000 evra godišnje).

Nasuprot tome, doživotna penzija zagarantovana u svom iznosu – kao što je uobičajeno kod mnogih osiguravača života – bila bi skoro 40 procenata niža, jer se penziona imovina ulaže (skoro) isključivo u hartije od vrijednosti sa fiksnom kamatom od trenutka penzionisanja.

Rani modeli podsticaja i isplate su ključni

Novi oblik privatnog penzionog osiguranja „penzija za rani početak“ ili „penzija za bebe“ putem ulaganja u kapital je najpogodniji ako počne odmah nakon rođenja djeteta.

Jednokratni doprinosi su perspektivniji od mjesečnih uplata: s jedne strane u smislu prinosa zbog efekta složene kamate, a sa druge strane sa ciljem značajnog smanjenja administrativnih troškova.

Ako je kapitalna dobit oslobođena poreza tokom faze štednje, penzija može biti oko 50% veća.

Podijeli tekst sa drugima na:

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *