Poskupljenjima hrane u BiH, čini se, nema kraja. Tako iz mjeseca u mjesec cijene brojnih prehrambenih artikala samo rastu. Kako je najavljivano, kafa ima novu cijenu, pa kilogram omiljenog napitka sada košta, uglavnom, 30 mara.
Prije samo dva mjeseca cijena kolograma kafe iznosila je otprilike 23 KM. U odnosu na mart poskupjelo je i ulje s 3,35 na 3,45 KM, premnda se na policama može naći o ono sa “zaključanom cijenom” od 3,15 KM. Poređenja radi, litar ulja je prije osam mjeseci koštao 2,65 KM.
Trgovački lanci
Među artiklima čije su cijene porasle su i riža, koja je u martu koštala 4,45 KM, po kilogramu, a sada je pet KM. Takođe, kisela pavlaka je poskupjela sa 4, 95 na 5,8 KM, kao i polutvrdi sir sa 16,95 na 17,10 KM, ali i brojne druge namirnice neophodne u skoro svakodnevnoj ishrani.
Slabe akcije
Admir Arnautović, predsjednik Udruženja potrošača Srednja Bosna, smatra da je neophodna stroža kontrola cijena, ali i model poređenja cijena u svim potrošakim lancima , prema kojem bi se trgovci zakonski, obavezali da javno objavljuju sve cijene.
“Istina je da već imamo neke aplikacije pomoću kojih možemo pratiti razlike u cijenama, ali samo za proizvode koji su na akciji. Međutim, imamo situaciju da su u nekim trgovinama proizvodi koji nisu na akciji znatno jeftiniji od onih koji su u drugim trgovinama na akciji”, rekao je Arnautović.
Kilogram trešanja 20 KM
Brojnim građanima je voće i povrće postalo luksuz. Tako se kilogram trešanja na sarajevskim, ali i pijacama širom BiH prodavao za 20 KM, dok je u Hercegovini odakle i stižu cijena niža i kreće se od pet do deset KM. Skupe su i jagode koje po kilogramu koštaju od sedam do deset KM, dok se mladi grašak i u Hercegovini prodaje po cijeni od osam KM po kilogramu. Međutim, cijene drugog povrća nisu pretjerano visoke, izuzev domaće paprike koaj je počela pristizati i koja se prodaje od pet do sedam KM.
(Izvor vijesti: Avaz)