Možda će u bližoj budućnosti prisustvo pasa u bolnicama postati uobičajena stvar. Jer, jedna studija koja je nedavno predstavljena u Sjedinjenim Državama pokazuje da se nivo anksioznosti kod srčanih bolesnika smanjivao za 24 odsto pošto bi “čovjekov najbolji prijatelj” proveo 12 minuta uz njihovu bolničku postelju.
Autori te studije – stručnjaci s Kalifornijskog univerziteta u Los Anđelesu – kažu da je kod pacijenata sa srčanim oboljenjima, koje su posjećivali dobrovoljci, nivo zabrinutosti i nemira opadao za samo 10 odsto, a da kod onih koji nisu imali nikakve posjete nije bilo pozitivnih promjena.
Istraživači su otkrili da je bolesnicima koji su se nakratko družili s četvoronošcima padao i srčani pritisak, kao i nivo norepinefrina, hormona stresa, a to zapravo sugeriše da im je srce bolje funkcionisalo.
Ipak, najuočljivije je bilo popravljanje njihovog raspoloženja. Naravno, za ljude koji boluju od srca, ovakav pomak je vrlo važan, pošto su oni obično depresivni, i osjećaju se bespomoćno.
Prema riječima Keti Kol, članice istraživačkog tima, neki od njih su već poslije treće noći u bolnici izrazito zabrinuti i uznemireni.
Ekipa iz Los Anđelesa je za potrebe svoje studije “angažovala” pse različitih rasa, koji su istrenirani za pružanje pomoći u liječenju.
Ali ovi eksperti ističu da i neobučeni psi djeluju veoma umirujuće na osobe sa srčanim problemima. Isti efekat bi, dodaju oni, mogle da proizvedu i druge životinje, ukoliko je bolesnik vezan za njih.
(Izvor vijesti: Politika)