Manje poznati znak toplotnog udara: Ne ignorišite ga, može biti smrtonosan

Kako prepoznati toplotni udar i zaštititi se tokom velikih vrućina

Visoke temperature koje traju danima mogu predstavljati ozbiljan rizik po zdravlje. Toplotni udar je opasno stanje koje može dovesti do otkazivanja organa, pa čak i smrti, ako se ne prepozna i ne reaguje na vrijeme.

Manje poznati simptomi

Pored uobičajenih znakova poput visoke tjelesne temperature (40°C i više), crvene, vruće i suhe kože, postoji i niz manje očiglednih simptoma. Jedan od njih je promijenjeno ponašanje – zbunjenost, nerazgovijetan govor ili razdražljivost.

Ljekar opšte prakse i klinički savjetnik u The Independent Pharmacy, Donald Grant, naglašava da je važno znati na šta treba obratiti pažnju:

“Simptomi toplotnog udara uključuju visoku tjelesnu temperaturu, promijenjeno ponašanje, mučninu, ubrzan rad srca i glavobolju. Izbjegavanje dugotrajnog izlaganja suncu i kontrola unosa tečnosti najučinkovitiji su načini da se smanji vjerovatnoća pojave ovog opasnog stanja”, rekao je.

Prevencija je ključ

Grant ističe da korišćenje kreme za sunčanje i nošenje odgovarajuće odjeće može pomoći u rashlađivanju tijela i sprječavanju pregrijavanja.

“Krema za sunčanje je neizostavna uoči toplotnog talasa jer pomaže u sprječavanju opekotina od sunca i toplotne iscrpljenosti. Kremu treba nanijeti svakih dva sata”, objasnio je.

Takođe, lagana i široka odjeća može poboljšati sposobnost tijela da reguliše toplotu i održi sigurnu temperaturu. Nošenje šešira i sunčanih naočara dodatno štiti glavu i oči, pomažući tijelu da ostane rashlađeno.

Oprez zbog dehidracije

Izbjegavanje dehidracije je od ključnog značaja jer može dovesti do toplotne iscrpljenosti, blažeg oblika bolesti izazvane toplotom, koja može prerasti u toplotni udar ako se ne liječi.

“Simptomi dehidracije uključuju vrtoglavicu, pojačanu žeđ, suha usta i tamnožuti urin. Do toga može doći usljed nedostatka tečnosti i prekomjernog znojenja. Zbog toga je važno boraviti u hladu i unositi dovoljno tečnosti kako bi se izbjegla dehidracija”, poručio je dr Grant.

Ako neko pokazuje znakove toplotne iscrpljenosti ili toplotnog udara, treba ga odmah premjestiti na hladno mjesto i pomoći mu da se rashladi i unese tečnost.

(Izvor vijesti: B92)

Podijeli tekst sa drugima na:

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *