Na besplatnoj banjskoj rehabilitaciji 5.800 penzionera (VIDEO)

U banjama širom Srpske besplatnu banjsku rehabilitaciju, prema programu Vlade, iskoristiće 5.800 penzionera. Vlada i Kabinet predsjednika Republike obezbijedili su za to 3,3 miliona maraka.

U Banji Vrućici kod Teslića trenutno boravi 100 penzionera iz Prijedora. Do kraja godine, trebalo bi da ugoste 3.500 penzionera iz gradova širom Srpske.

Već 26 godina Mićo Gavranović iz Omarske kod Prijedora posjećuje Banju Vrućicu. Sada je tu o trošku Vlade Srpske, uz kompletan terapijski program.

Penzioneri iz Prijedora kontinuirano dolaze u Teslić. Trenutno ih je tu 100.

Svi prođu ljekarski pregled nakon čega dobiju i odgovarajuću terapiju.

Kabinet predsjednika Republike za banjsku rehabilitaciju izdvojio je 1,5 miliona. Vlada je obezbijedila milion maraka, dok je resorno ministartvo izdvojilo 800.000 maraka.

“Na ovakav način Vlada i resorno ministarstvo pokazuju brigu o osjetljivim kategorijama, posebno kad se radi o našim penzionerima kojih je skoro 300 hiljada u Republici Srpskoj, preko 100 hiljada su članovi boračkih kategorija”, istakao je ministar rada i boračko invalidske zaštite Radan Ostojić.

Možda vas interesuje i ovo:

Besplatna banjska rehabilitacija, šta donosi i kako funkcioniše (VIDEO)

Predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić dodaje da je dobio pismo od Boračke organizacije iz Ribnika koji se nalaze na rehabilitaciji u Tesliću, u kojem kažu da im je tamo izuzetno dobra usluga, te da im je lijepo.

Pravo na banjsku rehabilitaciju iskoristiće ukupno 5.800 penzionera. To je 1.500 više nego ranijih godina. Osim u Banji Vrućici, boraviće u Banji Kulaši, Vilina vlas, Dvorovi, Mlječanica i Terme Laktaši, piše RTRS.

Podijeli tekst sa drugima na:

Penzioneri Kostajnice na izletu: Posjetili manastir Gomionicu

Penzioneri mjesnog Udruženja penzionera Kostajnica posjetili su manatistr Gomionicu. Nakon toga posjetili su i obišli Janjske otoke kod Šipova i jezero Balkanu.

Ovo mjesto Udruženje djeluje pri Udruženju penzionera grada Doboja.

“U sklopu redovnih aktivnosti Mjesnog udruženja penzionera organizovali smo jednodnevni izlet za naše članove. Penzioneri su posjetili manastir Gomionicu gdje su prisustvovali redovnoj liturgiji i upoznali se sa istorijskom vrijednosti ove svetinje. Poslije liturgije i obilaska manastirskog kompleksa penzioneri su posjetili Janjske otoke kod Šipova, a zatim odmarali na jezeru Balkana”, ističe Dragoljub Miličević, predsjednik Mjesnog udruženja.

Ovaj izlet penzionera finansijski su pomogli Udruženje penzionera grada Doboja i Grad Doboja.

Podijeli tekst sa drugima na:

Brčko distrikt: Vlada odobrila 1,47 miliona KM za penzionere

Vlada Brčko distrikta odobrila je danas donaciju i program utroška sredstava za dodjelu jednokratne novčane pomoći penzionerima.

Ukupan iznos ove mjere za ovu godinu je 1,47 miliona KM.

Jednokratna novčana pomoć biće isplaćena penzionerima u tri nominalna nivoa. Visina iznosa direktno zavisi od visine penzije koju korisnik prima.

Penzioneri čija primanja ne prelaze iznos od 666,76 KM dobiće jednokratnu pomoć u iznosu od 150 KM.

Korisnicima čije se penzije kreću u rasponu od 666,77 KM do 842,44 KM biće isplaćena novčana pomoć u iznosu od 100 KM.

Za penzionere koji primaju penziju u iznosu od 842,45 KM do 1.476,53 KM odobrena je jednokratna pomoć od 50 KM.

Šef Odjeljenja za zdravstvo i ostale usluge Zoran Bulatović pojasnio je da pravo na dodjelu ovih sredstava mogu ostvariti penzioneri koji ispunjavaju uslov prebivališta i visine primanja.

Možda vas interesuje i ovo:

Brčko pomaže udruženja penzionera sa 300.000 KM

Prema njegovim riječima, korisnici moraju imati prebivalište na teritoriji Brčko distrikta u neprekidnom trajanju od dvije godine.

Bulatović je dodao da pravo na pomoć imaju korisnici penzije iz Fonda PIO Republike Srpske. Pomoć mogu dobiti i korisnici Fonda PIO Federacije BiH ili penzionih fondova zemalja okruženja.

Glavni uslov za sve korisnike iz ovih fondova jeste da ukupna visina njihove penzije ne prelazi iznos od 1.476,53 KM, piše Srna.

Podijeli tekst sa drugima na:

Nakon 60 godina od upisa, okupili se učenici “Bugarske škole”

Nakon 60 godina od upisa u tadašnju Osnovnu školu “Mladen Stojanović”, a današnju “Georgi Stojkov Rakovski”, poznatu kao “Bugarska”, đaci učiteljice Jelenke Tavzes okupili su se tamo gdje je sve počelo, u školi, kako bi evocirali uspomene na dane provedene u đačkim klupama.
Iako su se prije pola vijeka razišli svako na svoju stranu, učiteljica Jelenka im je do danas ostala poveznica.

Dijana, Marela, Felicitas, Nada, Branka, Slavica, Omer, Zlatko, Goran, Antonija, Silva, Božo, Miro, Nenad, Zdravko, Ivica, Petar, Pero, Ivo, Žarko, Jovo, Zora, Mario, Vesna, Stela, Behidža, Drago…

Samo su neki od onih koji su te davne 1966. godine upisali prvi razred.

Maj ove godine za njih je bio poseban. Tada su se ispred škole, koja ih je nekad davno svakodnevno ispraćala i dočekivala, okupili i fotografisali Marela, Zlatko, Slavica, Felicitas i Goran, a tada su ih dočekali, kako bi rekao Đorđe Balašević, “neki novi klinci”.

Kako je izgledao povratak u školu nakon 60 godina?

Novi susret dogovorili su za 20. jun, kada su se ponovo i okupili.

“Delegaciju” I-b razreda ovog puta činili su Slavica, Nada i Goran, a njih je u školi dočekala Ivana Ljubojević, direktorica škole, ističući da joj susret sa učenicima, koji se nakon 60 godina vraćaju sa radošću i ponosom, daje novu snagu i optimizam da nastavi sa čuvanjem tradicije i vrijednosti koje njeguje ova škola.

Zašto je učiteljica Jelenka ostala njihova najveća poveznica?

Goran Šaula, jedan od učenika i nekadašnji predsjednik razreda, u razgovoru za “Nezavisne novine” ističe da je obilježavanje 60 godina od upisa u osnovnu školu veliki jubilej.

“Pripremali smo zadnjih godinu dana ove susrete, ali nismo ni slutili da će biti ovako lijepo i prepuno emocija. Moram reći da nas je škola iznenadila, da je kao nova. Veoma je lijepo očuvana. Mnoge stvari su gotovo identične kao iz našeg vremena, a ipak je sve novo i uredno”, kaže on.

Prisjećajući se učiteljice koja im je, kako kaže, poveznica, uvijek se sjeti ljubavi koju im je pružala, a koja se danas teško može opisati i razumjeti.

“Bila nam je bukvalno kao druga majka. Nakon toliko godina kada se srećemo, prvo o čemu pričamo je upravo o njoj. I onda dolazi ideja da se naša Viber grupa zove po njenom imenu”, priča nam Goran, koji ističe da su danas učenici I-b razreda rasuti takoreći po cijelom svijetu, ali da se ipak susreću vrlo često.

Među dogovorima koje imaju je i onaj da krajem godine posjete grob učiteljice Jelenke i da pokušaju ustanoviti jedan datum kada bi se svake godine okupljali.

Kakva sjećanja nose na zemljotres koji je pogodio Banjaluku?

Prisjetio se Goran i zemljotresa koji je 1969. godine pogodio Banjaluku.

“Mi smo tada imali desetak godina i to je bilo jedno stresno vrijeme, ali istovremeno i lijepo. Vrijeme puno iskušenja, ali i druženja, i novih iskustava. Jedan dio našeg razreda je otišao u Neum, a dio je ostao i za njih je nastava bila organizovana u vagonima”, priča on.

Šta su poručili novim generacijama đaka?

Učenici I-b tokom svoje posjete školi imali su i poruku za nove đake želeći im da se i oni za nekoliko godina ponovo vrate na mjesto gdje je sve počelo, na mjesto koje im je dalo prvi vjetar u leđa na uzburkanim svjetskim morima.

Kako kažu, mnogo toga tokom svih tih godina počelo im je i završilo se, u mnoge poslove se krenulo i odustalo, nešto se ostvarilo, nešto je nestalo, ponekad je bilo previše, često premalo… Samo jedno su ostali za cijeli život, na svim stranama svijeta: djeca učiteljice Jelenke.

Osnovna škola temelj za život

Danas se, kako kaže Goran, škola shvata drugačije.

“Nažalost, ljudi ne razumiju da je škola obavezna, ne da se dobije papir na kraju i da se ide dalje, već da se stvore ljudi. I doktori, i profesori, i sportisti, i inženjeri, svi oni su potekli iz osnovne škole, a tek kasnije dolazi usmjeravanje. Taj temelj koji dobijemo u osnovnoj školi je za čitav život i on je nešto najvažnije što nas prati u cijelom životu”, kaže Šaula.

Podijeli tekst sa drugima na:

Razmatrane mogućnosti povoljnijeg obračuna penzija borcima

Predstavnici boračkih kategorija razmatraju sa nadležnim institucijama mogućnost izbora 10 najpovoljnijih godina radnog staža prilikom obračuna penzije.

Ovo je rečeno  na Skupštini Gradske boračke organizacije u Prnjavoru.

Predsjednik Fondacije “Pomoć” Branko Grahovac rekao je da predstavnici boračkih kategorija nastoje da obezbijede budžetska sredstva koja bi omogućila primjenu ovakvog modela obračuna penzije.

On je napomenuo da bi se time riješio problem sa kojim se suočava jedan broj boraca prilikom ostvarivanja prava na penziju.

Grahovac je dodao da će insistirati da to pravo bude omogućeno i penzionerima koji su već ostvarili pravo na penziju.

Na sjednici su razmatrani izvještaji o radu i finansijskom poslovanju Gradske boračke organizacije. Takođe bilo je govora i o drugim aktuelnim pitanjima. Govorilo se i o položaju boraca, ratnih vojnih invalida i porodica poginulih boraca.

Predsjednik Boračke organizacije Prnjavor Perica Đumić rekao je da su među najvećim izazovima sa kojima se danas suočavaju zdravstveni problemi boraca i ratnih vojnih invalida.

Gradonačelnik Prnjavora Darko Tomaš istakao je da lokalna zajednica ostaje partner u realizaciji aktivnosti koje su značajne za boračku populaciju. Naglasio je i da se sredstva koja grad izdvaja za rad ove organizacije koriste odgovorno i namjenski.

Podijeli tekst sa drugima na:

100 penzionera besplatno otputovalo u Banju

Prva grupa od stotinu penzionera otputovala je danas iz Prijedora na besplatnu rehabilitaciju u Banju „Mlječanicu“, po programu Vlade Republike Srpske. Troškove sedmodnevnog boravka u banji u potpunosti snosi Vlada, dok je Udruženje penzionera grada Prijedora obezbijedilo besplatan prevoz.

„Na besplatnu banjsku rehabilitaciju o trošku Vlade RS ove godine biće upućeno 5.800 penzionera u Republici Srpskoj, od kojih 400 iz Prijedora, a nastojaćemo da naredne godine taj broj bude još veći“, rekao je predsjednik prijedorskog udruženja Slobodan Brdar.

Penzioneri će uglavnom boraviti u Banji „Vrućici“ u Tesliću i u „Mlječanici“ kod Kozarske Dubice. Brdar je podsjetio da će 300 penzionera ove godine biti upućeno na banjsko liječenje uz podršku Grada Prijedora.„U posljednjih 20 godina lokalna zajednica pomaže rad Udruženja penzionera, posebno kada je riječ o banjsko-klimatskoj rehabilitaciji i jednokratnoj novčanoj pomoći. Zahvalio bih gradonačelniku Slobodanu Javoru i njegovim saradnicima što su nastavili taj kontinuitet. Penzioneri će deset dana boraviti u banjama, gdje Grad plaća 50 odsto troškova, a 50 odsto korisnici“, rekao je Brdar, prenosi kozarski.com.

Prva grupa od 50 penzionera u ponedjeljak je otputovala u „Mlječanicu“, a Udruženje penzionera Prijedor za sve odlaske na banjsku rehabilitaciju obezbjeđuje besplatan prevoz.

 

Podijeli tekst sa drugima na:

Ogrev bi mogao poskupjeti: Penzionerima savjet da drva nabave na vrijeme

Do početka grijne sezone ostalo je nekoliko mjeseci, a iz drvoprerađivačkog sektora upozoravaju da bi cijene ogrevnog drveta na jesen mogle biti više nego sada.

Prema njihovim navodima, potražnja za ogrevnim drvetom raste širom Evrope, što bi moglo uticati i na domaće tržište. Zbog toga građanima, posebno penzionerima, savjetuju da ogrev nabave tokom ljeta dok su cijene povoljnije.

Stručnjaci ističu da drvo kupljeno u junu, julu ili avgustu ima dovoljno vremena da se osuši prije zime, što povećava njegovu ogrjevnu moć i smanjuje potrošnju tokom grijne sezone, prenosi BL portal.

Iz kompanija koje se bave prodajom ogrjeva poručuju da se svake godine najveće gužve i najveća potražnja bilježe u jesen, kada često dolazi i do rasta cijena.

Građanima se zato preporučuje da nabavku ogrevnog drveta planiraju na vrijeme kako bi izbjegli dodatne troškove pred početak zime.

Podijeli tekst sa drugima na:

Oko 5.700 penzionera dobiće jednokratnu novčanu pomoć

Načelnica Opštine Novo Sarajevo Benjamina Karić i direktor Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) Halil Subašić potpisali su Sporazum o načinu isplate jednokratne novčane pomoći u iznosu od 50 KM za penzionere sa prebivalištem na području ove opštine.

Jednokratna novčana pomoć biće isplaćena uz redovnu penziju za mjesec jun, a prema podacima Federalnog zavoda za PIO ovom mjerom biće obuhvaćeno oko 5.700 penzionera.

Za realizaciju ove mjere Opština Novo Sarajevo obezbijedila je 400.000 KM. Pravo na jednokratnu pomoć ostvaruju penzioneri sa područja Novog Sarajeva koji primaju najnižu penziju u Federaciji BiH, odnosno penziju u rasponu od 434,62 KM do 666,76 KM, kao i korisnici koji ostvaruju isplatu razlike penzije u skladu sa članom 82. Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.

Podijeli tekst sa drugima na:

Pogledajte šta su penzioneri dobili od države u FBiH, a šta u RS

Penzioneri u Republici Srpskoj dobiće uz uvećanu penziju za avgust i jednokratnu pomoć.

Oni čija je penzija ispod prosjeka dobiće 120 KM, dok će ostali penzioneri dobiti po 80 KM.

Unazad pet godina, ovo je drugi put da će penzioneri u Srpskoj dobiti jednokratnu pomoć. Posljednji put to se dogodilo 2022. godine, kada su dobili po 100 KM jednokratne pomoći.

U Federaciji BiH, u proteklih pola decenije, penzioneri su iz državne kase tri puta dobili jednokratnu pomoć.

Pomoć države

Godine 2022, s ciljem poboljšanja njihovog materijalnog položaja, svi penzioneri dobili su po 100 KM jednokratne pomoći.

Tokom 2024. godine takođe su od države dobili finansijsku pomoć, pri čemu su po 100 KM dobili penzioneri čija su primanja bila ispod ili na nivou zagarantovane penzije. Građani čija je penzija veća od zagarantovane, a ne prelazi iznos od 1.000 KM, dobili su 50 KM novčane pomoći.

Prošle godine penzioneri u FBiH su, u zavisnosti od visine penzije, dobili jednokratnu pomoć u iznosu od 100 do 250 KM.

Najveću pomoć države, svakako, imaju penzioneri u Srbiji.

Za tri godine pomoć stizala pet puta

Primjera radi, od 2020. do 2023. godine oni su čak pet puta dobili jednokratnu pomoć, koja po penzioneru ukupno iznosi više od 1.000 KM, piše Srpskainfo.

Od 2023. godine nije bilo jednokratnih pomoći, ali je zato u ovom periodu prosječna penzija u Srbiji povećana za čak 50 odsto ili oko 300 KM.

U pomenutom periodu prosječna penzija u Srpskoj porasla je za oko 160 KM ili 30 odsto, a u FBiH za 230 KM ili 37 odsto.

Unazad pet godina Srbija je gotovo udvostručila prosječnu penziju, sa oko 29.000 na gotovo 57.000 dinara (sa oko 480 na oko 950 KM). Federacija BiH bilježi veoma snažan rast – sa oko 440 KM na oko 850 KM, što je skoro dvostruko. U ovom periodu Srpska je povećala prosječnu penziju sa oko 420 KM na skoro 700 KM.

Penzije brže rasle u RS nego u FBiH

Iz Fonda PIO Republike Srpske poručili su da su od 2020. godine penzije u Srpskoj nominalno za 4,21 odsto brže rasle nego u FBiH.

Srbija je u proteklih desetak godina često koristila model jednokratnih novčanih pomoći penzionerima, dok su u Srpskoj i FBiH više korišćeni modeli redovnog i vanrednog usklađivanja penzija.

Premijer Srpske Savo Minić nedavno je rekao da je jednokratna pomoć koja je u planu dokaz odgovornog odnosa prema najstarijima.

– Možda ovo neće riješiti sve probleme sa kojima naši najstariji sugrađani svakodnevno žive, ali jeste još jedan korak kojim pokazujemo da briga o penzionerima nije samo obećanje, već odgovornost – poručio je Minić.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno je poručio da se za penzionere priprema novi paket sa jednokratnim davanjima te da će se posebno voditi računa o tome da se onima sa manjim penzijama pomogne nešto više nego onima koji imaju veće penzije.

Podijeli tekst sa drugima na:

Ministarstvo zdravlja Republike Srpske: Savjeti za zaštitu tokom velikih vrućina

Zbog visokih temperatura koje su najavljene ovih dana, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske upozorava da vrućine mogu predstavljati ozbiljan rizik za zdravlje, posebno kod starijih osoba i hroničnih bolesnika.

Starijim građanima preporučuje se da izbjegavaju boravak na direktnom suncu, naročito u periodu od 10 do 17 časova, kada su temperature najviše. Ukoliko je potrebno izaći napolje, preporučuje se boravak u hladu i nošenje lagane, svijetle odjeće, šešira ili kape i sunčanih naočara.

Posebno je važno unositi dovoljno tečnosti tokom cijelog dana, čak i kada ne postoji osjećaj žeđi. Treba izbjegavati alkohol, kao i napitke sa većom količinom kofeina i šećera.

Ministarstvo savjetuje boravak u rashlađenim prostorijama, izbjegavanje težih fizičkih aktivnosti i češće osvježavanje mlakom vodom. Preporučuju se i manji, laganiji obroci, uz više voća i povrća.

Kod osoba koje boluju od hroničnih bolesti mogu se javiti pojačane tegobe, uključujući glavobolju, slabost, iscrpljenost, razdražljivost i probleme sa spavanjem. U slučaju ozbiljnijih zdravstvenih tegoba potrebno je odmah obratiti se ljekaru.

Iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske podsjećaju da su oprez i pridržavanje preporuka najbolja zaštita od negativnih posljedica visokih ljetnih temperatura.

Podijeli tekst sa drugima na: