U Federaciji BiH zaključno sa mjesecom majem bilo je 458.152 penzionera, što je za 41.324 više nego što ih je bilo 2018. godine.
U tom periodu prosječna penzija porasla je sa 399 KM koliko je iznosila 2018. godine na 652 KM koliko je iznosila na polovini 2025. godine, a najveći rast zabilježen je u 2023. godini i to 16,2 posto, odnosno 100 KM u odnosu na 2022. godinu.
Projekcija rasta novca potrebnog za isplatu penzija
U Informaciji o stanju u penzijskom sistemu koja će se naći na sjednici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH navodi se i da će u ovoj godini za isplate penzija biti potrebno 3,7 milijardi KM, a u godinama koje slijede taj iznos značajno raste.
Koliko će biti potrebno novca u budućnosti za isplate penzija, zavisi od toga koja formula će se koristiti za usklađivanje penzija.
Projekcije za rast penzija napravljene su u odnosu na rast BDP-a i potrošačkih cijena kako se sada računa i u odnosu na rast plata i potrošačkih cijena.
Naprimjer 2026. godine ukoliko rast penzija bude usklađivan sa 50 posto BDP-a i 50 posto potrošačkih cijena za isplatu penzija biće potrebno 4,2 milijarde KM, a ukoliko se budu usklađivale na način 60 posto plata i 40 posto potrošačke cijene za tu godinu biće potrebno 4,3 milijarde KM.
Dalje, projekcije govore da će za isplatu penzija svake godine biti potrebno više novca, a u 2034. godini za te namjene biće potrebno čak 8,2 milijarde KM.
Formula koju traže penzioneri neodrživa
Penzioneri Federacije BiH već mjesecima traže od Vlade FBiH izmjenu Zakona o PIO/MIO na način da se umjesto rasta BDP-a od kojeg sada zavisi rast penzija kao parametar uzme rast minimalne plate. Takođe, traže da se omogući i vanredno usklađivanje penzija koje po Zakonu sada nije moguće.
“Najnoviji zahtjevi penzionera da se potpuno ukinu već postojeći zakonski uslovi za ostvarivanje mogućnosti vanrednog usklađivanja penzija i da se dosadašnja ograničenja stope vanrednog usklađivanja da stopa rasta realnog BDP-a povećaju da vanrednog usklađivanja bude do visine rasta neto plate, sigurno će dodatno ugroziti finansijsku stabilnost penzionog sistema i stvoriti mogućnost da penzije rastu značajno iznad rasta prosječne plate, što je po svim ekonomskim kriterijumima jednostavno finansijski neodrživo”, piše u Informaciji.
Iz Informacije se može zaključiti da je prethodnih nekoliko godina više rastao broj penzionera nego broj zaposlenih pa je tako u 2024. godini broj penzionera porastao za 2,08 posto, a broj radnika 1,36 posto. U godini prije te, odnosno u 2023. godini broj penzionera rastao je 2,42 posto, a broj zaposlenih 1,14 posto.