Kako do bezbjedne kupovine putem interneta

U eri kada pametni telefoni služe kao lični centri podataka, zaštita naših podataka i finansija od uvijek spremnih hakera i prevaranata je važnija nego ikada prije.

Posebno je važno kada preko telefona obavljamo i kupovinu.

Kupovina putem interneta je postala sastavni dio našeg svakodnevnog života jer nudi udobnost, raznovrsnost i konkurentne cijene. Međutim, sa razvojem e-trgovine, i sajber kriminalci su pojačali napore da ukradu osjetljive informacije.

Neki od savjeta se podrazumijevaju, ali potrebno je dodatno zaštiti podatke da ne bi došlo do neprijatnosti.

Koristite bezbjedne veze

Kada kupujete onlajn, uvek vodite računa da koristite bezbjednu vezu. Potražite sajtove koji koriste HTTPS i izbjegavajte korišćenje javnih mreža kada obavljate kupovinu jer možda nisu bezbjedne.

Potvrdite autentičnost sajta ili koristite zvanične aplikacije

Prije kupovine, potvrdite autentičnost sajta. Potražite ikonicu sa slikom katanca na baru sa adresom, koja pokazuje da je taj sajt bezbjedan. Pored toga, potražite kontakt informacije, kao što je fizička adresa i broj telefona kako biste bili sigurni da je sajt zakonit. Veliki maloprodajni lanci takođe nude aplikacije pogodne za kupovinu koje mogu da se preuzmu preko prodavnice Gugla i koje vode računa o podacima i privatnosti potrošača putem opcija bezbjednog odjavljivanja.

Koristite jake lozinke

Napravite jake lozinke za svoje onlajn naloge, uključujući vaš mejl i informacije o plaćanjima. Koristite kombinaciju velikih i malih slova, brojeva i posebnih karaktera. Izbjegavajte korišćenje lozinki koje lako mogu da se pogode, kao što je „lozinka123”. Ako koristite na primjer Samsung telefon oni već imaju bezbjednosne ugrađene opcije za sastavljanja jakih lozinki.

Uključite dvofaktorsku autentifikaciju

Dvofaktorska autentifikacija pruža dodatnu bezbjednost vašim onlajn nalozima. Kada se uključi, dobićete kod preko SMS poruke ili mejla da potvrdite svoj identitet prije pristupa nalogu. Time se osigurava da, čak i ako neko drugi zna vašu lozinku, ta osoba neće moći da pristupi vašem nalogu bez tog koda.

Koristite bezbjednu internet pretragu

Kada čuvate informacije o kreditnoj kartici ili druge osjetljive podatke na svom internet pretraživaču, vodite računa da koristite bezbjedan pretraživač.
Pratite svoje račune

Redovno pratite svoje bankovne i izveštaje o kreditnim karticama u vezi sa bilo kakvim sumnjivim aktivnostima. Ako primetite neke neovlašćene transakcije, odmah ih prijavite banci ili kompaniji koja vam je izdala kreditnu karticu. Uključite “push” obavještenja za aplikaciju za bankarstvo ili kreditne kartice kako biste bili upozoreni na transakcije u realnom vremenu i mogli hitno da reagujete u takvoj situaciji.

 

Podijeli tekst sa drugima na:

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *