Kina robotima osvaja svijet

Dok je veliki dio globalne pažnje i dalje usmjeren na trgovinske sporove, tiša ali vjerovatno značajnija transformacija događa se iza zidova fabrika u Kini – a pokreću je roboti.

Kina je sada jedna od najautomatizovanijih nacija na Zemlji, prema nedavnom izveštaju “Njujork tajmsa”.

Sa više robota po radniku nego SAD, Nemačka ili čak Japan, zaostaje samo za Južnom Korejom i Singapurom, a i ta razlika se brzo smanjuje.

Ništa nije slučajno

Godine 2015, kineska vlada je pokrenula “Made in China 2025”, sveobuhvatnu nacionalnu strategiju za dominaciju u visokotehnološkoj proizvodnji.

Cilj ovog poteza bio je unaprjeđenje ključnih industrija poput električnih vozila, brodogradnje i brzih željeznica, i transformacija Kine iz centra za masovnu proizvodnju u tehnološki moćnu proizvodnu silu.

Ranije je China Daily izvjestio da je jedan od ciljeva inicijative bio proizvodnja 100.000 industrijskih robota godišnje. Kina ne samo da je dostigla taj cilj – ona ga je premašila.

Roboti na sve strane

Prema Međunarodnoj federaciji za robotiku, zemlja je rasporedila više od 276.000 robotskih radnika samo između 2022. i 2023. godine, što čini više od polovine svih instaliranih robota na globalnom nivou u tom periodu.

Rezultat je to da kineske fabrike sada proizvode robu brže, jeftinije i sa većom dosljednošću nego ikada ranije, zahvaljujući armijama robotskih radnika koji rade non-stop.

Razlika sve veća

Stručnjaci upozoravaju na sve veću razliku između Kine i zapadnih zemalja poput SAD-a.

Dok se američka proizvodnja preusmjerila na visokotehnološke industrije poput vazduhoplovstva i medicinske tehnologije, ovi sektori zahtjevaju ljudsku stručnost koju je teško automatizovati.

U međuvremenu, Kina je uspješno preusmjerila svoju robotsku industriju na praktične, skalabilne primjene.

Dodatno komplikuje stvari dominacija Kine u snabdijevanju teškim rijetkim metalima, koji su neophodni za izgradnju samih robota koji sada pokreću ovu proizvodnu revoluciju.

SAD i dalje u velikoj meri zavise od kineskog izvoza ovih resursa, što je pojačalo uticaj Pekinga u trgovinskim sporovima.

(Izvor vijesti: B92)

Podijeli tekst sa drugima na:

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *