Starija populacija često pravi određene greške na internetu, najčešće zbog manjka tehničkog iskustva ili nedovoljne svijesti o digitalnim prijetnjama.
Najčešće greške
Kliktanje na sumnjive linkove – Otvaranje e-mailova koji izgledaju kao da su od banke ili poznate kompanije, kao i klik na ponude koje djeluju “previše dobre da bi bile istinite”, poput nagradnih igara ili jeftinih proizvoda.
Korištenje slabih lozinki
Česta upotreba jednostavnih lozinki (npr. “123456”, “password”) ili korištenje iste lozinke na više sajtova, što povećava rizik od hakovanja.
Ignorisanje ažuriranja softvera
Neinstaliranje sigurnosnih ažuriranja za operativni sistem, antivirus ili aplikacije, što može ostaviti računar ranjivim na napade.
Padanje na internet prevare
Davanje ličnih podataka nepoznatim osobama putem e-maila, telefona ili društvenih mreža, kao i nasjedanje na prevare poput lažnih tehničkih podrški ili investicija u sumnjive šeme.
Prekomjerno dijeljenje ličnih podataka
Objavljivanje privatnih informacija (broj telefona, adresa, finansijski podaci) na društvenim mrežama ili prihvatanje zahtjeva za prijateljstvo od nepoznatih osoba.
Korištenje nesigurnih Wi-Fi mreža
Spajanje na javne mreže bez zaštite, što može omogućiti hakerima da presretnu podatke ili pristupe osjetljivim informacijama.