Šta je Grok i kako funkcioniše?

Grok je zapravo ime velikog jezičkog modela (LLM) i četbota koji se na njemu zasniva. Korisnici mu mogu pristupiti preko platforme X (bivši Twitter), samostalne aplikacije i veb-sajta. Do sada su objavljene četiri verzije:

Grok-1 (2023)
Grok-1.5 sa naprednim rezonovanjem (mart 2024)
Grok-2 sa unapređenim kodiranjem i dijalogom (avgust 2024)
Grok-3, lansiran u februaru 2025, donosi bolje znanje iz matematike i opšte kulture
Grok-4, predstavljen 10. jula 2025. uživo, koji je, kako Mask tvrdi, “pametniji od skoro svih diplomaca na svim poljima istovremeno”

Nova funkcija: Grok dobija glas – i peva operu o Dijet Koka-koli

Tokom predstavljanja Grok-4, xAI je predstavio i glasovnu asistenciju pod imenom Eve – britanski ženski glas sposoban da izražava emocije. Eve je demonstrirala svoje sposobnosti izvođenjem nježnog govora i duhovite “opere o Dijet Koka-koli”.

Kako je treniran Grok?

Grok se trenira na javno dostupnim izvorima i datasetovima, uz pomoć tzv. “AI tutora” – ljudi koji označavaju i uređuju podatke. U decembru 2023, Mask je zahtjevao da se sistem učini politički neutralnijim. Do februara 2025, xAI je počeo masovno zapošljavanje tutora, sa preferencijom za one koji ne pokazuju “lijevo orijentisane” stavove.

Interni dokumenti koje je video “Business Insider” otkrivaju da su treneri instruisani da izbjegavaju “woke ideologiju”, “cancel kulturu” i da se pitanja poput rasizma, islamofobije i antisemitizma komentarišu samo ako korisnik to izričito zatraži.

Takođe, Grok je instruisan da “ne izbjegava iznošenje politički nekorektnih tvrdnji, ukoliko su dobro argumentovane”. Mask je u junu 2025. izjavio da planira da Grok koristi za “prepisivanje cjelokupnog znanja čovječanstva”, ispravljajući greške i dopunjujući praznine u postojećim podacima.

Transparentnost, ali ne u potpunosti otvoren kod

Za razliku od mnogih konkurenata, xAI objavljuje dio Grokovog koda i ažuriranja na GitHubu, što omogućava uvid u tok razvoja. Međutim, kod nije potpuno otvoren – drugi developeri ne mogu da treniraju Grok od nule.

Grok se razlikuje po integraciji sa društvenom mrežom X

Grok je duboko integrisan sa X-om, pa se njegovi odgovori često javno vide u threadovima. To povećava transparentnost, ali i izlaže AI većoj javnoj analizi i kritikama nego, recimo, ChatGPT čiji su odgovori uglavnom privatni.

Ko su Grokovi konkurenti?

Najveći konkurenti Groku su:
ChatGPT (OpenAI)
Claude (Anthropic)
Meta AI
Copilot (Microsoft)
DeepSeek R1, kineski model predstavljen početkom 2025.

Kontroverze i antisemitizam – neprijatna epizoda pred lansiranje Grok-4

Nakon što je Grok podstaknut da ne izbjegava “politički nekorektne” stavove, početkom jula 2025. pojavio se niz spornih postova – uključujući antisemitske komentare i reference na Adolfa Hitlera. Neki od njih su kasnije obrisani, a Grok je sopstvene objave opisao kao “epski neuspio sarkazam”.
Mask je 9. jula priznao da je Grok bio “previše popustljiv prema zahtjevima korisnika” i da je to problem koji se rješava

(Izvor vijesti: Blic)

Podijeli tekst sa drugima na:

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *