Neto dobit PREF-a u 2026. godini 7,2 miliona KM

Penzijski rezervni fond (PREF) Republike Srpske ostvario je lani neto dobit od 7,22 miliona KM, dok je neto vrijednost imovine na kraju godine iznosila 294,67 miliona KM, saopšteno je iz ovog fonda.

Ovo je, kako je navedeno, petnaesta uzastopna godina pozitivnog poslovanja Fonda, uz 15 revidiranih finansijskih izvještaja i više od 80 miliona KM dividende isplaćene Fondu PIO Republike Srpske za potrebe finansiranja penzijskog sistema.

Direktor Društva za upravljanje PREF-om Saša Stevanović rekao je da ovo poslovanje predstavlja značajan razvojni resurs Republike Srpske koji može biti stavljen u funkciju daljeg razvoja domaćeg tržišta kapitala i novih investicionih inicijativa Srpske.

“Rezultati ostvareni tokom prethodnih 15 godina pokazuju da profesionalno, odgovorno i dugoročno upravljanje javnim kapitalom može istovremeno donositi prinos, jačati penzijski sistem i podsticati razvoj domaće ekonomije”, rekao je Stevanović, prenosi Srna.

Kako je saopšteno, tokom 15 godina rada PREF je izgradio poziciju jednog od najznačajnijih institucionalnih investitora na domaćem tržištu kapitala, uz istovremeno očuvanje i uvećanje vrijednosti imovine kojom upravlja.

Vlada Republike Srpske usvojila na sjednici u četvrta, 26. juna, godišnji izvještaj o poslovanju PREF-a i Društva za upravljanje za 2025. godinu.

Podijeli tekst sa drugima na:

Sporazumu o socijalnom osiguranju između BiH i Holandije sve izvjesniji

U Sarajevu je 23. i 24. juna 2026. godine održan preliminarni sastanak delegacija BiH i Kraljevine Holandije u vezi sa početkom pregovora o zaključivanju Sporazuma o socijalnom osiguranju.

Sastanku, ispred Fonda PIO Republike Srpske prisustvovao je i pomoćnik direktora Fonda PIO Republike Srpske Radan Nikolić.

Tokom sastanka razmatrani su sistemi socijalnog osiguranja obje zemlje, relevantni zakonodavni okviri, kao i ključni principi budućeg sporazuma.

To uključuje primjenjivo zakonodavstvo, koordinaciju sistema, administrativnu saradnju te zaštitu podataka u skladu sa GDPR standardima.

Delegacije su izrazile spremnost za nastavak konstruktivnog dijaloga krajem godine. Cilj je unapređenje saradnje i zaštite prava osiguranika u obje države, saopšteno je iz Fonda PIO.

Podijeli tekst sa drugima na:

Na besplatnoj banjskoj rehabilitaciji 5.800 penzionera (VIDEO)

U banjama širom Srpske besplatnu banjsku rehabilitaciju, prema programu Vlade, iskoristiće 5.800 penzionera. Vlada i Kabinet predsjednika Republike obezbijedili su za to 3,3 miliona maraka.

U Banji Vrućici kod Teslića trenutno boravi 100 penzionera iz Prijedora. Do kraja godine, trebalo bi da ugoste 3.500 penzionera iz gradova širom Srpske.

Već 26 godina Mićo Gavranović iz Omarske kod Prijedora posjećuje Banju Vrućicu. Sada je tu o trošku Vlade Srpske, uz kompletan terapijski program.

Penzioneri iz Prijedora kontinuirano dolaze u Teslić. Trenutno ih je tu 100.

Svi prođu ljekarski pregled nakon čega dobiju i odgovarajuću terapiju.

Kabinet predsjednika Republike za banjsku rehabilitaciju izdvojio je 1,5 miliona. Vlada je obezbijedila milion maraka, dok je resorno ministartvo izdvojilo 800.000 maraka.

“Na ovakav način Vlada i resorno ministarstvo pokazuju brigu o osjetljivim kategorijama, posebno kad se radi o našim penzionerima kojih je skoro 300 hiljada u Republici Srpskoj, preko 100 hiljada su članovi boračkih kategorija”, istakao je ministar rada i boračko invalidske zaštite Radan Ostojić.

Možda vas interesuje i ovo:

Besplatna banjska rehabilitacija, šta donosi i kako funkcioniše (VIDEO)

Predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić dodaje da je dobio pismo od Boračke organizacije iz Ribnika koji se nalaze na rehabilitaciji u Tesliću, u kojem kažu da im je tamo izuzetno dobra usluga, te da im je lijepo.

Pravo na banjsku rehabilitaciju iskoristiće ukupno 5.800 penzionera. To je 1.500 više nego ranijih godina. Osim u Banji Vrućici, boraviće u Banji Kulaši, Vilina vlas, Dvorovi, Mlječanica i Terme Laktaši, piše RTRS.

Podijeli tekst sa drugima na:

Njemački kancelar najavio penzione reforme do kraja godine

Njemački kancelar Friedrich Merz obećao je da će u potpunosti sprovesti reforme penzionog sistema.

Ove reforme predložila je posebna komisija i te mjere Merc je predstavio u utorak.

“Svi elementi ovog reformskog paketa sada moraju brzo da budu sprovedeni. Ne možemo sebi da priuštimo da uklanjamo ili odbacujemo pojedinačne mjere”, rekao je Merz. Kancelar je 33 prijedloga opisao kao “ukupnu strategiju koja funkcioniše samo kao cjelina”.

Vladajuća koalicija demokršćana (CDU/CSU) i socijaldemokrata (SPD) se dogovorila da paket sprovede “u cijelosti”, istakao je Merc, prenosi DPA.

Komisija od 13 stručnjaka i političara imala je zadatak da izradi predloge za reformu penzionog sistema. Očekuje se da će broj penzionera znatno porasti u narednim godinama, pošto je poslijeratna baby-boom generacija počela da odlazi u penziju.

Istovremeno se ne očekuje da će udio zaposlenih koji uplaćuju doprinose u sistem rasti istim tempom, što može da dovede do znatno viših doprinosa. Zakonska starosna granica za odlazak u penziju, koja do 2031. godine treba da poraste na 67 godina, u narednim decenijama će se se povećati za još šest mjeseci u skladu sa rastućim očekivanim životnim vijekom.

Možda vas interesuje i ovo:

Njemačka penzija nekada simbol stabilnosti, a danas nedovoljna i za preživljavanje

Plan je u javnost procurio za vikend. Prema komisiji, i minimalna starosna granica za odlazak u penziju treba da se podigne na 64 godine. Do sada su mnogi koristili mogućnost da poslije 35 godina plaćanja doprinosa odu u prijevremenu penziju sa umanjenim iznosom sa 63 godine. To je odvojeno od odlaska u državnu penziju sa 63 godine poslije 45 godina uplaćenih doprinosa bez umanjenja, što izvještaj preporučuje da se ukine.

Dio doprinosa treba da se uloži na berzu, pri čemu komisija predlaže dva posto bruto zarade, uz početnih 0,5 posto. Polovinu plaća poslodavac, a polovinu zaposleni. Bez reforme, očekuje se da doprinosi porastu sa sadašnjih 18,6 posto na 19,9 posto 2028. godine.

Podijeli tekst sa drugima na:

Penzioneri Kostajnice na izletu: Posjetili manastir Gomionicu

Penzioneri mjesnog Udruženja penzionera Kostajnica posjetili su manatistr Gomionicu. Nakon toga posjetili su i obišli Janjske otoke kod Šipova i jezero Balkanu.

Ovo mjesto Udruženje djeluje pri Udruženju penzionera grada Doboja.

“U sklopu redovnih aktivnosti Mjesnog udruženja penzionera organizovali smo jednodnevni izlet za naše članove. Penzioneri su posjetili manastir Gomionicu gdje su prisustvovali redovnoj liturgiji i upoznali se sa istorijskom vrijednosti ove svetinje. Poslije liturgije i obilaska manastirskog kompleksa penzioneri su posjetili Janjske otoke kod Šipova, a zatim odmarali na jezeru Balkana”, ističe Dragoljub Miličević, predsjednik Mjesnog udruženja.

Ovaj izlet penzionera finansijski su pomogli Udruženje penzionera grada Doboja i Grad Doboja.

Podijeli tekst sa drugima na:

Brčko distrikt: Vlada odobrila 1,47 miliona KM za penzionere

Vlada Brčko distrikta odobrila je danas donaciju i program utroška sredstava za dodjelu jednokratne novčane pomoći penzionerima.

Ukupan iznos ove mjere za ovu godinu je 1,47 miliona KM.

Jednokratna novčana pomoć biće isplaćena penzionerima u tri nominalna nivoa. Visina iznosa direktno zavisi od visine penzije koju korisnik prima.

Penzioneri čija primanja ne prelaze iznos od 666,76 KM dobiće jednokratnu pomoć u iznosu od 150 KM.

Korisnicima čije se penzije kreću u rasponu od 666,77 KM do 842,44 KM biće isplaćena novčana pomoć u iznosu od 100 KM.

Za penzionere koji primaju penziju u iznosu od 842,45 KM do 1.476,53 KM odobrena je jednokratna pomoć od 50 KM.

Šef Odjeljenja za zdravstvo i ostale usluge Zoran Bulatović pojasnio je da pravo na dodjelu ovih sredstava mogu ostvariti penzioneri koji ispunjavaju uslov prebivališta i visine primanja.

Možda vas interesuje i ovo:

Brčko pomaže udruženja penzionera sa 300.000 KM

Prema njegovim riječima, korisnici moraju imati prebivalište na teritoriji Brčko distrikta u neprekidnom trajanju od dvije godine.

Bulatović je dodao da pravo na pomoć imaju korisnici penzije iz Fonda PIO Republike Srpske. Pomoć mogu dobiti i korisnici Fonda PIO Federacije BiH ili penzionih fondova zemalja okruženja.

Glavni uslov za sve korisnike iz ovih fondova jeste da ukupna visina njihove penzije ne prelazi iznos od 1.476,53 KM, piše Srna.

Podijeli tekst sa drugima na:

Nakon 60 godina od upisa, okupili se učenici “Bugarske škole”

Nakon 60 godina od upisa u tadašnju Osnovnu školu “Mladen Stojanović”, a današnju “Georgi Stojkov Rakovski”, poznatu kao “Bugarska”, đaci učiteljice Jelenke Tavzes okupili su se tamo gdje je sve počelo, u školi, kako bi evocirali uspomene na dane provedene u đačkim klupama.
Iako su se prije pola vijeka razišli svako na svoju stranu, učiteljica Jelenka im je do danas ostala poveznica.

Dijana, Marela, Felicitas, Nada, Branka, Slavica, Omer, Zlatko, Goran, Antonija, Silva, Božo, Miro, Nenad, Zdravko, Ivica, Petar, Pero, Ivo, Žarko, Jovo, Zora, Mario, Vesna, Stela, Behidža, Drago…

Samo su neki od onih koji su te davne 1966. godine upisali prvi razred.

Maj ove godine za njih je bio poseban. Tada su se ispred škole, koja ih je nekad davno svakodnevno ispraćala i dočekivala, okupili i fotografisali Marela, Zlatko, Slavica, Felicitas i Goran, a tada su ih dočekali, kako bi rekao Đorđe Balašević, “neki novi klinci”.

Kako je izgledao povratak u školu nakon 60 godina?

Novi susret dogovorili su za 20. jun, kada su se ponovo i okupili.

“Delegaciju” I-b razreda ovog puta činili su Slavica, Nada i Goran, a njih je u školi dočekala Ivana Ljubojević, direktorica škole, ističući da joj susret sa učenicima, koji se nakon 60 godina vraćaju sa radošću i ponosom, daje novu snagu i optimizam da nastavi sa čuvanjem tradicije i vrijednosti koje njeguje ova škola.

Zašto je učiteljica Jelenka ostala njihova najveća poveznica?

Goran Šaula, jedan od učenika i nekadašnji predsjednik razreda, u razgovoru za “Nezavisne novine” ističe da je obilježavanje 60 godina od upisa u osnovnu školu veliki jubilej.

“Pripremali smo zadnjih godinu dana ove susrete, ali nismo ni slutili da će biti ovako lijepo i prepuno emocija. Moram reći da nas je škola iznenadila, da je kao nova. Veoma je lijepo očuvana. Mnoge stvari su gotovo identične kao iz našeg vremena, a ipak je sve novo i uredno”, kaže on.

Prisjećajući se učiteljice koja im je, kako kaže, poveznica, uvijek se sjeti ljubavi koju im je pružala, a koja se danas teško može opisati i razumjeti.

“Bila nam je bukvalno kao druga majka. Nakon toliko godina kada se srećemo, prvo o čemu pričamo je upravo o njoj. I onda dolazi ideja da se naša Viber grupa zove po njenom imenu”, priča nam Goran, koji ističe da su danas učenici I-b razreda rasuti takoreći po cijelom svijetu, ali da se ipak susreću vrlo često.

Među dogovorima koje imaju je i onaj da krajem godine posjete grob učiteljice Jelenke i da pokušaju ustanoviti jedan datum kada bi se svake godine okupljali.

Kakva sjećanja nose na zemljotres koji je pogodio Banjaluku?

Prisjetio se Goran i zemljotresa koji je 1969. godine pogodio Banjaluku.

“Mi smo tada imali desetak godina i to je bilo jedno stresno vrijeme, ali istovremeno i lijepo. Vrijeme puno iskušenja, ali i druženja, i novih iskustava. Jedan dio našeg razreda je otišao u Neum, a dio je ostao i za njih je nastava bila organizovana u vagonima”, priča on.

Šta su poručili novim generacijama đaka?

Učenici I-b tokom svoje posjete školi imali su i poruku za nove đake želeći im da se i oni za nekoliko godina ponovo vrate na mjesto gdje je sve počelo, na mjesto koje im je dalo prvi vjetar u leđa na uzburkanim svjetskim morima.

Kako kažu, mnogo toga tokom svih tih godina počelo im je i završilo se, u mnoge poslove se krenulo i odustalo, nešto se ostvarilo, nešto je nestalo, ponekad je bilo previše, često premalo… Samo jedno su ostali za cijeli život, na svim stranama svijeta: djeca učiteljice Jelenke.

Osnovna škola temelj za život

Danas se, kako kaže Goran, škola shvata drugačije.

“Nažalost, ljudi ne razumiju da je škola obavezna, ne da se dobije papir na kraju i da se ide dalje, već da se stvore ljudi. I doktori, i profesori, i sportisti, i inženjeri, svi oni su potekli iz osnovne škole, a tek kasnije dolazi usmjeravanje. Taj temelj koji dobijemo u osnovnoj školi je za čitav život i on je nešto najvažnije što nas prati u cijelom životu”, kaže Šaula.

Podijeli tekst sa drugima na:

Razmatrane mogućnosti povoljnijeg obračuna penzija borcima

Predstavnici boračkih kategorija razmatraju sa nadležnim institucijama mogućnost izbora 10 najpovoljnijih godina radnog staža prilikom obračuna penzije.

Ovo je rečeno  na Skupštini Gradske boračke organizacije u Prnjavoru.

Predsjednik Fondacije “Pomoć” Branko Grahovac rekao je da predstavnici boračkih kategorija nastoje da obezbijede budžetska sredstva koja bi omogućila primjenu ovakvog modela obračuna penzije.

On je napomenuo da bi se time riješio problem sa kojim se suočava jedan broj boraca prilikom ostvarivanja prava na penziju.

Grahovac je dodao da će insistirati da to pravo bude omogućeno i penzionerima koji su već ostvarili pravo na penziju.

Na sjednici su razmatrani izvještaji o radu i finansijskom poslovanju Gradske boračke organizacije. Takođe bilo je govora i o drugim aktuelnim pitanjima. Govorilo se i o položaju boraca, ratnih vojnih invalida i porodica poginulih boraca.

Predsjednik Boračke organizacije Prnjavor Perica Đumić rekao je da su među najvećim izazovima sa kojima se danas suočavaju zdravstveni problemi boraca i ratnih vojnih invalida.

Gradonačelnik Prnjavora Darko Tomaš istakao je da lokalna zajednica ostaje partner u realizaciji aktivnosti koje su značajne za boračku populaciju. Naglasio je i da se sredstva koja grad izdvaja za rad ove organizacije koriste odgovorno i namjenski.

Podijeli tekst sa drugima na:

100 penzionera besplatno otputovalo u Banju

Prva grupa od stotinu penzionera otputovala je danas iz Prijedora na besplatnu rehabilitaciju u Banju „Mlječanicu“, po programu Vlade Republike Srpske. Troškove sedmodnevnog boravka u banji u potpunosti snosi Vlada, dok je Udruženje penzionera grada Prijedora obezbijedilo besplatan prevoz.

„Na besplatnu banjsku rehabilitaciju o trošku Vlade RS ove godine biće upućeno 5.800 penzionera u Republici Srpskoj, od kojih 400 iz Prijedora, a nastojaćemo da naredne godine taj broj bude još veći“, rekao je predsjednik prijedorskog udruženja Slobodan Brdar.

Penzioneri će uglavnom boraviti u Banji „Vrućici“ u Tesliću i u „Mlječanici“ kod Kozarske Dubice. Brdar je podsjetio da će 300 penzionera ove godine biti upućeno na banjsko liječenje uz podršku Grada Prijedora.„U posljednjih 20 godina lokalna zajednica pomaže rad Udruženja penzionera, posebno kada je riječ o banjsko-klimatskoj rehabilitaciji i jednokratnoj novčanoj pomoći. Zahvalio bih gradonačelniku Slobodanu Javoru i njegovim saradnicima što su nastavili taj kontinuitet. Penzioneri će deset dana boraviti u banjama, gdje Grad plaća 50 odsto troškova, a 50 odsto korisnici“, rekao je Brdar, prenosi kozarski.com.

Prva grupa od 50 penzionera u ponedjeljak je otputovala u „Mlječanicu“, a Udruženje penzionera Prijedor za sve odlaske na banjsku rehabilitaciju obezbjeđuje besplatan prevoz.

 

Podijeli tekst sa drugima na:

Pet jednostavnih načina da smanjite račun za struju tokom ljeta

Visoke ljetne temperature često donose i veće račune za električnu energiju. Klima-uređaji, ventilatori i rashladni uređaji rade duže nego inače, pa troškovi rastu. Ipak, uz nekoliko jednostavnih navika moguće je ostvariti značajne uštede.

Prije svega, klima-uređaj ne treba podešavati na prenisku temperaturu. Stručnjaci preporučuju da razlika između spoljne i unutrašnje temperature ne bude veća od sedam do osam stepeni. Temperatura od 25 do 26 stepeni uglavnom je dovoljna za prijatan boravak.

Važno je i da se prostorije provjetravaju rano ujutro ili kasno uveče, kada je vazduh svježiji. Tokom najtoplijeg dijela dana preporučuje se spuštanje roletni i navlačenje zavjesa kako bi se spriječilo zagrijavanje prostorija.

Uređaje koje ne koristite nemojte ostavljati uključene u struju. Televizori, punjači i drugi električni aparati troše energiju čak i kada su u stanju mirovanja.

Frižider i zamrzivač treba redovno čistiti i održavati. Vrata ovih uređaja ne bi trebalo dugo držati otvorena, jer tada troše više električne energije kako bi ponovo postigli potrebnu temperaturu.

Mnoge domaćice veš peru u večernjim časovima, kada su temperature niže. Osim što je prijatnije, smanjuje se i dodatno zagrijavanje prostorije.

Male promjene u svakodnevnim navikama mogu donijeti primjetne uštede i pomoći da računi za struju tokom ljeta budu manji.

Podijeli tekst sa drugima na: