Penzioneri Novog Sarajeva dobijaju jednokratnu pomoć

Oko 5.700 penzionera u jednom dijelu BiH dobiće jednokratnu novčanu pomoć u iznosu od 70 konvertibilnih maraka (KM).

Riječ je o penzionerima sa područja opštine Novo Sarajevo, za koje je obezbijeđeno 400.000 KM.

Sporazum o načinu isplate pomoći potpisali su načelnik Opštine Novo Sarajevo Benjamina Karić i direktor Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje Halil Subašić.

Pravo na jednokratnu pomoć ostvaruju penzioneri koji imaju prebivalište na području Novog Sarajeva, a primaju najnižu penziju u FBiH, odnosno penziju u rasponu od 434,62 KM do 666,76 KM. Pravo imaju i korisnici koji ostvaruju isplatu razlike penzije u skladu sa Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju.

Potpisanim sporazumom definisan je način prenosa sredstava iz budžeta Opštine Novo Sarajevo Federalnom zavodu za PIO, koji će izvršiti isplatu novca krajnjim korisnicima.

Jednokratna pomoć biće isplaćena zajedno s redovnom junskom penzijom, čime će penzioneri sredstva dobiti bez dodatnih procedura i prijava.

Prema podacima Federalnog zavoda za PIO, ovom mjerom biće obuhvaćeno oko 5.700 penzionera sa područja Novog Sarajeva.

Podijeli tekst sa drugima na:

Oko 5.700 penzionera dobiće jednokratnu novčanu pomoć

Načelnica Opštine Novo Sarajevo Benjamina Karić i direktor Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) Halil Subašić potpisali su Sporazum o načinu isplate jednokratne novčane pomoći u iznosu od 50 KM za penzionere sa prebivalištem na području ove opštine.

Jednokratna novčana pomoć biće isplaćena uz redovnu penziju za mjesec jun, a prema podacima Federalnog zavoda za PIO ovom mjerom biće obuhvaćeno oko 5.700 penzionera.

Za realizaciju ove mjere Opština Novo Sarajevo obezbijedila je 400.000 KM. Pravo na jednokratnu pomoć ostvaruju penzioneri sa područja Novog Sarajeva koji primaju najnižu penziju u Federaciji BiH, odnosno penziju u rasponu od 434,62 KM do 666,76 KM, kao i korisnici koji ostvaruju isplatu razlike penzije u skladu sa članom 82. Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.

Podijeli tekst sa drugima na:

Pogledajte šta su penzioneri dobili od države u FBiH, a šta u RS

Penzioneri u Republici Srpskoj dobiće uz uvećanu penziju za avgust i jednokratnu pomoć.

Oni čija je penzija ispod prosjeka dobiće 120 KM, dok će ostali penzioneri dobiti po 80 KM.

Unazad pet godina, ovo je drugi put da će penzioneri u Srpskoj dobiti jednokratnu pomoć. Posljednji put to se dogodilo 2022. godine, kada su dobili po 100 KM jednokratne pomoći.

U Federaciji BiH, u proteklih pola decenije, penzioneri su iz državne kase tri puta dobili jednokratnu pomoć.

Pomoć države

Godine 2022, s ciljem poboljšanja njihovog materijalnog položaja, svi penzioneri dobili su po 100 KM jednokratne pomoći.

Tokom 2024. godine takođe su od države dobili finansijsku pomoć, pri čemu su po 100 KM dobili penzioneri čija su primanja bila ispod ili na nivou zagarantovane penzije. Građani čija je penzija veća od zagarantovane, a ne prelazi iznos od 1.000 KM, dobili su 50 KM novčane pomoći.

Prošle godine penzioneri u FBiH su, u zavisnosti od visine penzije, dobili jednokratnu pomoć u iznosu od 100 do 250 KM.

Najveću pomoć države, svakako, imaju penzioneri u Srbiji.

Za tri godine pomoć stizala pet puta

Primjera radi, od 2020. do 2023. godine oni su čak pet puta dobili jednokratnu pomoć, koja po penzioneru ukupno iznosi više od 1.000 KM, piše Srpskainfo.

Od 2023. godine nije bilo jednokratnih pomoći, ali je zato u ovom periodu prosječna penzija u Srbiji povećana za čak 50 odsto ili oko 300 KM.

U pomenutom periodu prosječna penzija u Srpskoj porasla je za oko 160 KM ili 30 odsto, a u FBiH za 230 KM ili 37 odsto.

Unazad pet godina Srbija je gotovo udvostručila prosječnu penziju, sa oko 29.000 na gotovo 57.000 dinara (sa oko 480 na oko 950 KM). Federacija BiH bilježi veoma snažan rast – sa oko 440 KM na oko 850 KM, što je skoro dvostruko. U ovom periodu Srpska je povećala prosječnu penziju sa oko 420 KM na skoro 700 KM.

Penzije brže rasle u RS nego u FBiH

Iz Fonda PIO Republike Srpske poručili su da su od 2020. godine penzije u Srpskoj nominalno za 4,21 odsto brže rasle nego u FBiH.

Srbija je u proteklih desetak godina često koristila model jednokratnih novčanih pomoći penzionerima, dok su u Srpskoj i FBiH više korišćeni modeli redovnog i vanrednog usklađivanja penzija.

Premijer Srpske Savo Minić nedavno je rekao da je jednokratna pomoć koja je u planu dokaz odgovornog odnosa prema najstarijima.

– Možda ovo neće riješiti sve probleme sa kojima naši najstariji sugrađani svakodnevno žive, ali jeste još jedan korak kojim pokazujemo da briga o penzionerima nije samo obećanje, već odgovornost – poručio je Minić.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno je poručio da se za penzionere priprema novi paket sa jednokratnim davanjima te da će se posebno voditi računa o tome da se onima sa manjim penzijama pomogne nešto više nego onima koji imaju veće penzije.

Podijeli tekst sa drugima na:

Cijene nezaustavljivo rastu: Za godinu dana sve poskupilo

Od aprila 2025. do istog mjeseca 2026. godine cijene goriva su skočile do 44 odsto, podaci su Ministarstva finansija Republike Srpske.

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u aprilu 2026. godine u odnosu na prethodni mjesec u prosjeku su više za 2,1 odsto. U odnosu na isti mjesec prethodne godine u prosjeku su cijene više za 6,8 odsto, s tim što ima i drastičnih skokova, kao što je riječ o gorivu.

Poskupljenja “pobijedila” 11:1

Od 12 glavnih odjeljaka proizvoda i usluga, više cijene zabilježene su u 11, a niže cijene u jednom odjeljku.

Posmatrano po odjeljcima namjene potrošnje u aprilu 2026. godine u odnosu na prethodni mjesec, rast je zabilježen u odjeljcima prevoz za 12,5 odsto, rekreacija i kultura za dva odsto, komunikacije za 1,9 odsto, stanovanje, voda, električna energija, plin i drugi energenti za 1,2 odsto, hrana i bezalkoholna pića za 0,6 odsto itd.

Veće cijene za stanovanje

Poskupljenja su dosta vidljivija ako se poredi april ove sa istim mjesecom prošle godine.

“Najveći godišnji rast cijena u aprilu 2026. godine, zabilježen je u odjeljku prevoz 25,6 odsto. Razlog je povećanje cijena u grupi goriva i maziva od 44 odsto, a zatim u odjeljku stanovanje 11,9 odsto”, naveli su iz Ministarstva.

Podijeli tekst sa drugima na:

Penzioneri u BiH, bogati na papiru, siromašni u stvarnosti

Istraživanja pokazuju da su u većini evropskih zemalja domaćinstva u kojima žive stariji od 65 godina ujedno i najimućnija. Tokom radnog vijeka akumuliraju nekretnine, štednju i investicije, a u starost ulaze sa minimalnim dugovima.

BiH nije obuhvaćena ovim istraživanjima, pa se njen položaj može samo indirektno procjenjivati na osnovu strukture vlasništva nad nekretninama, nivoa štednje i visine penzija. Prema procjenama demografa, u BiH živi oko 650.000 ljudi starijih od 65 godina.

Istovremeno, BiH spada među evropske zemlje sa jednim od najvećih udjela stanovništva koji živi u vlastitoj nekretnini. Prema nekim ranijim podacima, devet od deset građana ove starosne dobi posjeduje stan, kuću ili drugu nepokretnu imovinu.

Ukupna imovina penzionera 60 milijardi KM?

Uz prosječnu vrijednost nekretnine od oko 100.000 maraka, ukupna vrijednost imovine ove generacije mogla bi premašiti 60 milijardi maraka.

Prema takvim indikativnim procjenama, prosječno pojedinačno bogatstvo stanovnika starijih od 65 godina u BiH kreće se između 90.000 i 120.000 maraka (45.000 – 60.000 evra), pri čemu najveći dio čini vrijednost jedne stambene nekretnine.

U poređenju sa evropskim zemljama, to BiH svrstava u grupu država sa znatno nižim nivoom akumuliranog bogatstva u starosti. Gotovo dvostruko ispod zapadnoevropskog prosjeka.

Dok se u zapadnoj Evropi bogatstvo starijih mjeri stotinama hiljada evra i uključuje kombinaciju nekretnina, štednje i investicija, u BiH je ono gotovo u potpunosti koncentrisano u jednom obliku imovine, domu u kojem penzioneri žive.

Ekonomisti ukazuju da je riječ o takozvanom “papirnatom bogatstvu”, jer se najveći dio imovine odnosi na nekretnine koje ne donose prihod i ne mogu se lako pretvoriti u finansijsku sigurnost.

Dodatnu specifičnost predstavlja činjenica da je BiH, kao i većina zemalja istočne i jugoistočne Evrope, društvo sa izuzetno visokim stepenom vlasništva nad nekretninama. Dok u Evropskoj uniji oko 68,5 odsto domaćinstava živi u vlastitom stanu ili kući, u pojedinim zemljama istočne Evrope taj udio prelazi 90 odsto.

Model

Takav model je duboko ukorijenjen i u BiH. Vlasništvo nad nekretninom se tradicionalno smatralo najvažnijim oblikom životne sigurnosti i porodične štednje. Za razliku od zapadnoevropskih zemalja. Tamo finansijska imovina, investicioni fondovi i penzijska štednja čine značajan dio bogatstva. U BiH je kapital generacijama koncentrisan u stanovima, kućama i zemljištu.

Zbog toga veliki broj starijih građana formalno posjeduje imovinu, ali ne i finansijsku likvidnost. Penzije, koje se u prosjeku kreću oko 700 maraka, za većinu su jedini izvor prihoda. Taj iznos najvećim dijelom odlazi na hranu, komunalne troškove i zdravstvenu zaštitu. Prostor za štednju i investicije gotovo da ne postoji.

Prema riječima ekonomiste Zorana Pavlovića, tako se dolazi do paradoksalne slike. Značajan dio najstarije populacije formalno uistinu posjeduje vrijednu imovinu. Istovremeno živi na ivici finansijske sigurnosti.

“U evropskim okvirima, BiH se nalazi u donjem dijelu ljestvice po bogatstvu starijeg stanovništva, iza većine zemalja Evropske unije, ali i dijela država istočne i južne Evrope. Upravo zato BiH predstavlja specifičan slučaj u Evropi. Penzioneri imaju veliku imovinu ali su najizloženiji riziku od siromaštva”, kaže Pavlović.

Svako ima stan, kuću ili vikendicu

Pojašnjava i da na ovdašnjim prostorima, za razliku od nekih drugih, postoji nepisano pravilo da se mora imati neka nekretnina u vlasništvu, odnosno obezbijeđen krov nad glavom.

“Naša filozofija je, a ona važi još od, da tako kažem, Titovog vremena, da svako ima stan, kuću ili vikendicu. Ali problem je što niko ne razmišlja o nekakvim ulaganjima i ozbiljnoj štednji novca. Uglavnom se živi od ostvarene penzije. Sreća je samo što imamo ovako povoljno zdravstveno osiguranje ” istakao je Pavlović.

Dodaje i da penzioneri u BiH jesu vlasnici imovine, ali je ona u najvećoj mjeri zarobljena u kvadratima stana ili kuće i ne donosi gotovo nikakav ozbiljan prihod.

“Nažalost, za razliku od svojih “vršnjaka” u razvijenim evropskim zemljama, koji u starost ulaze sa kombinacijom nekretnina, štednje i investicija, većina ovdašnjih starijih ljudi oslanja se isključivo na skromna mjesečna primanja i pomoć porodice.  Onda ne treba da čudi što se BiH nalazi na samom dnu evropske ljestvice po bogatstvu ljudi koji pripadaju kategoriji 65 plus”, zaključio je ovaj ekonomista.

Svaki peti stariji od 65 godina

BiH je jedna od demografski najstarijih zemalja u Evropi. Procjenjuje se da u zemlji živi između 560.000 i 650.000 ljudi starijih od 65 godina, što čini oko petine ukupnog stanovništva. Zbog niskog nataliteta i kontinuiranog iseljavanja mladih, udio starijih nastavlja da raste, piše GlasSrpske.

Podijeli tekst sa drugima na:

FBiH bilježi pad prihoda, doprinosi za penzije pali 90 miliona KM

Najnoviji podaci Poreske uprave Federacije BiH pokazuju pad javnih prihoda u prvim mjesecima ove godine u odnosu na isti period lani. Najizraženiji minus zabilježen kod doprinosa.

Ukupni prihodi niži su za oko 58 miliona KM, a najveći udar zabilježen je u segmentu penzijskog i invalidskog osiguranja. Tu je naplata manja za više od 90 miliona KM.

Iako su pojedini poreski prihodi blago porasli, ukupni rezultat je negativan zbog slabijeg priliva doprinosa, koji čine osnovni izvor finansiranja penzionog i zdravstvenog sistema.

Ono što dodatno privlači pažnju jeste činjenica da se pad bilježi uprkos rastu ekonomskih pokazatelja poput prometa i broja zaposlenih. To upućuje na promjene u načinu obračuna i uplate doprinosa.

Ekonomisti upozoravaju da ovakav trend može dugoročno stvoriti pritisak na stabilnost penzionog fonda. Posebno ako se nastavi u narednim mjesecima.

U ovom trenutku, ukupni javni prihodi i dalje ostaju na stabilnom nivou. Međutim struktura uplata pokazuje jasne promjene koje bi mogle imati fiskalne posljedice.

Podijeli tekst sa drugima na:

U Srpskoj od 2020. do danas penzije porasle 70 posto

Penzije u Republici Srpskoj od 2020. do 2026. godine porasle su za više od 70 odsto efektivno, odnosno preko 60 odsto nominalno.

U narednom periodu penzionere očekuje novo vanredno povećanje od 3,55 odsto, potvrdio je direktor Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja (PIO) Republike Srpske Mladen Milić

Prema njegovim riječima, penzije su u proteklih šest do sedam godina rasle u prosjeku oko 10 odsto godišnje, brže od prosječne plate, zahvaljujući redovnim i vanrednim usklađivanjima.

Penzije rasle 24 puta

Milić je naveo da su u posmatranom periodu izvršena čak 24 usklađivanja penzija.

“Od 2020. do 2026. godine penzije su efektivno porasle više od 70 odsto. To znači da su u prosjeku rasle oko 10 odsto godišnje. To je više od rasta prosječne plate” rekao je Milić za RTRS.

On je naglasio da su sva vanredna povećanja bila zasnovana na realnom rastu prihoda Fonda PIO, te da isplata penzija nikada nije kasnila.

Novo povećanje od 3,55 odsto

Rebalans budžeta Republike Srpske predviđa još jedno vanredno povećanje penzija.

“To će biti vanredno usklađivanje. Vlada je već pripremila odluku, radiće se o povćanju od 3,55 odsto. S obzirom da je sada za isplatu penzija potrebno više od 180 miliona KM, sa ovim povećanjem to će biti dodatnih 6,4 miliona KM na mjesečnom novu, odnosno 77 miliona KM na godišnjem nivou”, rekao je Milić.

Trenutno je za isplatu penzija u Republici Srpskoj potrebno više od 180 miliona KM svakog mjeseca.

Jednokratna pomoć do 120 KM

Pored povećanja penzija, Vlada Republike Srpske obezbijedila je i jednokratnu novčanu pomoć za penzionere.

120 KM dobiće penzioneri čija je penzija manja od prosječne.

80 KM dobiće korisnici čija je penzija veća od prosječne.

Prosječna penzija u Republici Srpskoj trenutno iznosi 699 KM.

Penzije u Srpskoj rasle brže nego u FBiH

Milić je podsjetio da su prije dvadesetak godina penzije u Federaciji BiH bile i do 30 odsto veće nego u Republici Srpskoj. Taj odnos u međuvremenu promijenio.

On je poručio da je odgovorna finansijska politika omogućila redovnu i stabilnu isplatu penzija bez kašnjenja.

Podijeli tekst sa drugima na:

Rebalans budžeta: Penzionerima dodatnih 35,4 miliona KM

Zora Vidović, ministar finansija obrazlažući rebalans budžeta za ovu godinu rekla je da on iznosi 8,525 miljardi KM.

To je za 1,116 milijardi KM više nego što je prvobitno planirano. Pojasnila je da su predviđena dodatna izdvajanja za plate, penzije, boračka primanja, socijalne kategorije i za obrazovanje.

Rebalansom budžeta predviđen je i rast penzija od 3,55 posto. Za te namjene biće izdvojeno dodatnih 35,4 miliona KM.

Možda vas interesuje i ovo:

Trifunović o povećanju penzija: Bolje išta nego ništa

“Razlozi za donošenje rebalasa budžeta je promjena u strukturi i visini budžetskih sredstava. Razlog su i promjena budžetskih izdataka, i prioriteta koji se finansiraju iz budžeta”, rekla je Vidovićeva.

Naglasila je da će za borački dodatak ove godine biti izdvojeno 6,6 odsto više para.

“Za boračka davanja u ovoj godini po rebalansu treba 618 miliona KM ili 38,5 miliona više nego što je planirano budžetom za 2026. Riječ je o povećanju za 6,6 odsto”, naglasila je Vidovićeva.

Dodala je da za isplatu boračkog dodatka treba 322 miliona KM.

“To je za 26,5 miliona ili 9odsto više, u odnosu na budžet koji je usvojen za ovu godinu”, rekla je Vidovićeva.

Naglasila je da će od 1. jula borački dodatak po mjesecu provedenom u zoni borbenih dejstava biti povećan na 5 KM.

“S druge strane, borci stariji od 65 godina, koji nemaju penziju, mjesečno će dobijati dva boračka dodatka. Za to je predviđeno 17,5 miliona KM, odnosno 81,6 odsto više. Isplata za zdravstvenu zaštitu boračkih kategorija ove godine treba je 24 miliona KM”, rekla je Vidovićeva.

Ona kaže da će usvajanjem rebalansa biti omogućena realizacija obaveza koje su proistekle iz zakonskih i podzakonskih akata. To se odnosi na uvećanje platnih koeficijenata za administrativne radnike u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske za 10 odsto.

Rebalanas se odnosi i na povećanje koeficijenata za:

  • Zaposlene u republičkim organima uprave,
  • Institucijama pravosuđa Republike Srpske
  • Osnovnim i srednjim školama
  • Đačkim domovima
  • Ustanovama kulture
  • Javnim visokoškolskim ustanovama
  • Studentskim centrima
  • Ustanovama zdravstva

Svima njima je obezbijeđeno povećanje plata od pet posto.

Osim toga, zaposlenima u oblasti zdravstva koji ostvaruju pravo na zdravstveni dodatak obezbijeđeno je i dodatno uvećanje u visini od 20 odsto prosječne plate isplaćene u prethodnoj godini.

Ministar finansija je ponovila da su rebalansom budžeta planirani rashodi za lična primanja zaposlenih. Za te namjene obezbijeđeno je 1,493 milijardi KM. To predstavlja uvećanje od 85,9 miliona KM, odnosno 6,1 odsto u odnosu na sredstva planirana budžetom za ovu godinu.

Ona je navela da su jedinicama lokalne samouprave planirana sredstva za finansiranje infrastrukturnih projekata u iznosu od 207 miliona KM.

Podijeli tekst sa drugima na:

Hoće li dnevnica nedjeljom biti veća?

Prvi put u Republici Srpskoj biće uvedeno procentualno povećanje dnevnice za radnike koji rade nedjeljom. Takođe, majke sa djecom do sedam godina i samohrani roditelji moći će da rade nedjeljom isključivo uz svoj pristanak.

Ovo je zaključeno na sastanku Save Minića, premijera Srpske sa Goranom Stankovićem, predsjednikom  Saveza sindikata Republike Srpske.

Minić i Stanković razgovarali su o realizaciji Memoranduma o zajedničkim mjerama.Taj Memorandum potpisan je prije više od mjesec dana. Njime je definisano deset ključnih pitanja od značaja za radnike u Republici Srpskoj.

“Tokom ove sedmice biće zakazana sjednica Ekonomsko-socijalnog savjeta na kojoj će sva otvorena pitanja biti dodatno razmatrana zajedno sa predstavnicima sindikata i poslodavaca”, rekao je Minić novinarima.

On je poručio da Vlada ostaje partner sindikatima i radnicima. Naglasio je da se neće donositi populističke mjere niti davati obećanja koja nije moguće realizovati.

“Sva pitanja koja se odnose na položaj i prava radnika moraju biti uređena kroz sistemska i trajna rješenja. Neophodno je uspostaviti mehanizme koji će garantovati ostvarivanje prava radnika na zdravstveno osiguranje, unaprijediti zaštitu na radu, urediti pitanje rada nedjeljom, regresa, 13. plate i opšteg kolektivnog ugovora”, istakao je Minić.

On je izrazio su uvjerenje da se kroz dijalog i partnerski odnos sa sindikatima i poslodavcima mogu pronaći kvalitetna rješenja za sva otvorena pitanja.

Podijeli tekst sa drugima na:

Počela isplata boračkog dodatka i naknada za tuđu njegu i pomoć

U Republici Srpskoj danas će biti isplaćene naknade za maj korisnicima iz oblasti boračko-invalidske zaštite i mjesečne naknade za korisnike socijalnih davanja.

Iz budžeta Republike Srpske za ove svrhe izdvojeno je 58 miliona KM, saopšteno je iz Ministarstva finansija.

Ovim isplatama obuhvaćena je i mjesečna naknada koja će biti isplaćena korisnicima iz kategorija višečlanih porodica koji ispunjavaju uslove po osnovu Zakona o podršci nezaposlenim roditeljima četvoro i više djece.

Iz budžeta Srpske danas će na račune opština i gradova u Srpskoj biti doznačena i sredstva potrebna za isplatu naknada za tuđu i njegu i pomoć za mjesec maj.

Možda vas interesuje i ovo:

Ko ima pravo na tuđu njegu i pomoć u BiH?

Vlada Srpske je u proceduru razmatranja i usvajanja u Narodnoj skupštini Republike Srpske uputila rebalans budžeta. Njime je planirano povećanje naknada za boračke kategorije.

Takođe, povećavaju se naknade za korisnike prava iz Zakona o socijalnoj zaštiti koji uvodi i nove kategorije korisnika, navodi se u saopštenju.

Podijeli tekst sa drugima na: