“Učitelji” obilježavaju 54 godine mature i pozivaju kolege na druženje

Na mjestu gdje se danas nalazi Prirodno-matematički fakultet u Banjaluci nekada je radila Učiteljska škola. Posljednja generacija maturanata tu je ispraćena davne 1972. godine.

Nakon 54 godine, oni se ponovo okupljaju da obnove uspomene za koje, kako kažu, nisu izblijedile.

Bivši maturanti Simo Tošić i Јelena Blagojević kažu u razgovoru za  Јutarnji program RTRS-a, da iako su prošle 54 godine od njihovog rastanka, sjećanja na profesore, drugarstvo i školske dane nisu izblijedila.

Mnogi od njih nisu se vidjeli više od 50 godina, te uzbuđenje ne kriju.

Kažu, ovo je prilika da se prisjećaju anegdota i vremena koje su proveli u školskim klupama.

Možda vas interesuje i ovo:

“Trgovci” u Prijedoru proslavili 50 godina mature

Tošić, učenik posljednje generacije Učiteljske škole ističući da bi tu školu ponovo trebalo uvesti u obrazovni sistem.

“Učiteljska škola je formirana 1931. godine i ugašena 1972. godine. Pozivam sve one koji su završili i išli u Učiteljsku školu da se odazovu u subotu na druženje i okupljanje u 11 časova”, rekao je Tošić.

Jelena Blagojević, takođe maturant Učiteljske škole kaže da se mnogi nisu vidjeli i pedeset godina. Naglašava da je radost ponovo vidjeti te ljude.

“Pozivam sve da dođu u dvorište Učiteljske škole u 11 sati. Poslije toga ćemo sići u našu salu za fizičko nekada, a danas u amfiteatar Prirodno matematičkog fakulteta i tu se prisjetiti uspomena”, rekla je Blagojevićeva.

Inače, u Učiteljsku školu išao je i pisac Branko Ćopić, ali i Vlado Milošević, akademik po kojem Muzička škola danas nosi ime.

Podijeli tekst sa drugima na:

Dom zdravlja Banjaluka: Nema ljekara, liste čekanja biće sve duže

Dom zdravlja Banjaluka suočava se s ozbiljnim nedostatkom ljekara, medicinskih sestara i tehničara, posebno u porodičnoj medicini i hitnoj službi.

Razlozi su višestruki — stariji ljekari odlaze u penziju, a mladi ne žele da rade u domovima zdravlja jer je posao težak, administrativno preopterećen i slabije plaćen nego u bolnicama ili privatnom sektoru. Mnogi odlaze u inostranstvo.

Na raspisane konkurse sve češće se ne prijavi nijedan kandidat. Od januara ove godine pet ljekara je otišlo u druge ustanove, a deset ih je na dugotrajnom bolovanju. U toku godine nedostaje 49 ljekara, a uspjelo se zaposliti samo sedam novih.

Liste čekanja biće sve duže

“Vremena za pacijente je sve manje, a zdravstveni radnici su preopterećeni i premoreni. Mnogi moraju preuzimati obaveze čak za tri tima, dok pacijenti i dalje dolaze i čekaju na pregled”, kaže direktorica Doma zdravlja Banjaluka Nevena Todorović.

Ako se problem ne riješi, kako upozorava Todorović, liste čekanja biće još duž. Građani će biti primorani da usluge traže u privatnim ordinacijama — o svom trošku.

Podijeli tekst sa drugima na: