U roku od deset godina roboti bi mogli početi operisati ljude samostalno.
Naučnici kažu da bi automatizovna hirurgija mogla biti testirana na ljudima u roku od deset godina, nakon što je robot obučen umjetnom inteligencijom, opremljen alatima za rezanje, šišanje i hvatanje mekog tkiva, uspješno uklonio žučne mjehure svinja bez ljudske pomoći.
Roboti hirurzi su obučeni kroz videosnimke ljudskih medicinara.
U istraživačkom proboju osam operacija na organima svinja sa stopostotnom stopom uspjeha izveo je tim predvođen stručnjacima sa Univerziteta Johns Hopkins u Baltimoreu u SAD-u.
Kraljevski koledž hirurga u Velikoj Britaniji nazvao je to “uzbudljivim razvojem koji pokazuje veliko obećanje”, dok je John McGrath, vodeći stručnjak za robotsku hirurgiju u Velikoj Britaniji, rezultate nazvao “impresivnim” i “novim” te rekao da nas to “vodi dalje u svijet autonomije”.
To otvara mogućnost masovnog repliciranja vještina najboljih hirurga na svijetu.
Roboti sporiji od ljudi ali i precizniji
Tehnologija koja omogućava robotima da rukuju složenim mekim tkivima poput žučnih mjehura, koji oslobađaju žuč kako bi pomogli probavi, ukorijenjena je u istoj vrsti kompjuterizovanih neuronskih mreža koje su osnova široko korištenih alata umjetne inteligencije poput Chat GPT-a ili Google Geminija.
Hirurški roboti su bili nešto sporiji od ljudskih doktora, ali su bili manje trzavi i iscrtavali su kraće putanje između zadataka.
Roboti su takođe bili u stanju da više puta ispravljaju greške tokom rada, traže različite alate i prilagođavaju se anatomskim varijacijama, prema recenziranom radu objavljenom u časopisu Science Robotics.
Zahvati robota pod ljudskim nadzorom
Autori sa univerziteta Johns Hopkins, Stanford i Columbia nazvali su to “prekretnicom ka kliničkoj primjeni autonomnih hirurških sistema”.
Gotovo svih 70.000 robotskih zahvata koji se godišnje izvode u Nacionalnoj zdravstvenoj službi (NHS) u Engleskoj u potpunosti su kontrolisani pod ljudskim nadzorom, a samo je rezanje kostiju za operacije kuka i koljena bilo poluautonomno, rekao je McGrath.
Prošlog mjeseca, ministar zdravlja Wes Streeting rekao je da je povećanje robotske hirurgije u srži desetogodišnjeg plana za reformu NHS-a i smanjenje lista čekanja. U roku od deset godina, saopštila je NHS, devet od deset svih “ključaoničarskih” operacija biće izvedeno uz pomoć robota, u odnosu na jednu od pet danas.
U ispitivanju na Univerzitetu Johns Hopkins, robotima je trebalo nešto više od pet minuta da izvrše operaciju, koja je zahtijevala 17 koraka, uključujući odvajanje žučne kese od njene veze s jetrom, postavljanje šest kopči određenim redoslijedom i uklanjanje organa.
Roboti su u prosjeku ispravljali kurs bez ikakve ljudske pomoći šest puta u svakoj operaciji.