Kako se grijati – šta je povoljnije, a šta dostupno? 

Toplo vrijeme ove jeseni, ali i visoke cijene drva, uglja i peleta razlozi su zbog kojih veliki broj građana kasni s nabavkom ogrjeva.

Za skromne kućne budžete, povoljnije im je, kažu, da ogrjev ne kupuju odjednom, uoči sezone, već da količine nabavljaju prema potrebi.

Drva su skupa i svake zime sve ih je teže nabaviti, žale se građani. Cijena je 100 do 140 maraka po kubnom metru u zavisnosti od toga da li su izrezana i iscijepana.

Dalibor Preradović iz Dervente kaže da kubni metar drva košta ad 100 do 120 maraka zavisno od vrste drveta, dok je usluga rezanja deset maraka, a mašinsko cijepanje od 12 do 15 maraka.

Mnogima je lakše da drva kupuju u proljeće. Dervenćanki Raziji Hamzić, da bi tokom zime zagrijala samo jednu prostoriju u kući potrebno je oko 10 kubnih metara drva.

Ona kaže da je nabavila drva još u maju, kada je bilo malo jeftinije, te da je je za to izdvojila nešto više od hiljadu maraka.

Šumska gazdinstva drva u trupcima prodaju po cijeni od 90 maraka na koju se dodaje porez, prevoz i priprema, tako da je krajnja cijena opet visoka. Penzioneri imaju popuste i mogućnost plaćanja na rate.

Željko Vujinović, Šumsko gazdinstvo Prijedor, kaže da udruženjima penzionera, boracima, ratnim vojnim invalidima i sličnim kategorijama omogućuju da drva kod njih kupe na šest mjesečnih rata.

Drvna sječka košta 150 maraka po kubnom metru, i to je jedan od zastupljenijih ogrjeva u domaćinstvima.

Grijanje na struju sve češći je izbor. Građani koji otkazuju usluge toplane i odustaju od loženja, najčešće kao alternativu biraju električne grijalice i radijatore.

Јovan Vasilić, predsjednik Udruženja potrošača Zvono Bijeljina, vjeruje da će struje biti dovoljno, ali da ih brine eventualno preveliki broj priključaka na elektro-mrežu što može izazvati preopterećenje.

Cijena peleta sada je čak i do 20 odsto niža u poređenju na onu od prošle godine i kreće se od 500 do 520 maraka po toni.

Davor Marjanović, prodavac, kaže da peleta ima dovoljno u ponudi, ove godine čak i više nego prošle. Smatra da je na to uticala i prošlogodišnja zabrana izvoza tako da je cijena stabilna.

Ugalj je za oko 20 odsto skuplji nego lani, a teže ga je i nabaviti. Distributeri na ugovorenu isporuku iz rudnika čekaju nedjeljama. Najjeftiniji lignit stiže iz Ugljevika i Stanara i košta od 180 do 220 maraka po toni, dok je najskuplji mrki ugalj 300 maraka po toni.

Krsto Torlaković, prodavac, kaže da građani maltene i ne pitaju za cijenu, samo da ga ima za kupiti.

Distributeri do kraja godine ne očekuju značajnije poskupljenje ogrjeva, ukoliko ne bi došlo do veće promjene cijena nafte koja u velikoj mjeri utiče na troškove eksploatacije i transporta drveta i uglja.

(Izvor: RTRS; foto ilustracija: yandex)

Podijeli tekst sa drugima na:

Proizvodi sa 0% marže magnet samo za penzionere

U banjalučkim marketima koji učestvuju u kampanji “Društveno odgovorni” izloženi su proizvodi domaćih proizvođača, a ispod njih se nalazi stiker “0% marže”.

Na spisku artikala sa nula odsto marže nalazi se 50 proizvoda domaćih proizvođača, a uglavnom su to kobasice, salame, začini, kompoti, džemovi, ajvar, pileća pašteta, mlijeko, supe i deterdženti.

U jednom marketu kažu da prodaja varira od proizvoda do proizvoda. Ističu da se najviše prodaju osnovne stvari – mlijeko, džemovi i salame.

“Mi, recimo, imamo i najjeftiniji hljeb koji smo izložili u sklopu ove kampanje, pa ga naši sugrađani mogu kupiti za 99 feninga. Kupuju ljudi, ali ne vidim neku drastičnu razliku u prodaji od ranije”, kažu za Srpskainfo iz jednog banjalučkog marketa.

S druge strane, Banjalučani proizvode kupuju u zavisnosti koliko novca imaju. Penzioner Pero R. priča da on gleda jeftinije proizvode, jer od svoje penzije ne može priuštiti puno toga.

“Šta ću, moram gledati. Kupujem kako kad, salame, supice, ono osnovno što mi treba za svakodnevni život”, kaže on.

Sličnog mišljenja je i penzionerka Rada M. koja kaže da većinom kupuje jeftiniju hranu i da prati kada su sniženja, nevezano za kampanju. Ističe da je za nju čula, ali da ne vidi toliko jeftinijih stvari.

“Upratim ja stalno kada su akcije i to većinom kupujem jer novca za više nemam. Znam za kampanju, ali ne vidim neko poboljšanje jer su to proizvodi u većini slučajeva koje ja ne konzumiram”, ističe ona.

U jednoj trgovini u Banjaluci, koja učestvuje u kampanji, kupcima je predočena i nova i stara cijena proizvoda.

Tako se ovdje može kupiti mala pavlaka sa 20 odsto mliječne masti, po cijeni od 1,10 do 1,13 KM. Pavlaka je, u zavisnosti od marke, jeftinija od 7 do 25 feninga. Pavlaka sa 12% masti košta 92 feninga, umjesto ranijih 1,09 KM.

Mlijeko od 1,5 odsto masti je sa 2,09 KM pojeftinilo na 2,06 KM! Domaći ajvar od 300 grama može se kupiti po cijeni od 4,15 KM, a koštao je 4,45 KM. Cijena marmelade od šipka od 370 grama je 4,65 KM.

Jeftiniji proizvodi su označeni stikerima “Društveno odgovorni”, a pored proizvoda se nalazi stara i nova cijena. Na svakom piše da akcija traje do 31. decembra ove godine.

(Izvor: Srpskainfo; foto ilustracija: yandex)

Podijeli tekst sa drugima na:

Pravo je vrijeme za vakcinaciju protiv gripe

Iz nadležnih institucija tvrde da su nabavljene dovoljne doze vakcina. Vakcinacija u RS je već počela, a od ponedjeljka počinje i u Kantonu Sarajevo, a uskoro će i u ostalim kantonima.

Institut za javno zdravstvo u saradnji sa Vladom Republike Srpske obezbijedio je besplatnih 20.000 doza vakcina, namjenjena određenim rizičnim grupama, u koju spadaju i stariji građani, a za komercijalnu vakcinaciju 3.500 doza, izjavio je vršilac dužnosti direktora Instituta Bojan Đenić.

Cijena te komercijalne vakcine nije mijenjala u odnosu na prošlu godinu i ona ostaje na prošlogodišnjoj cijeni od 28KM

U Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH kažu da su nabavljene dovoljne količine vakcina protiv sezonske gripe. Najveća količina prvobitno je nabavljena za zdravstvene radnike, koji su u stalnom kontaktu sa pacijentima, dok će kantonalna ministarstva u narednom periodu nabaviti veću količinu za druge rizične grupe.

Ove godine Zavod za javno zdravstvo Federacije omogućio je 7.000 doza cjepiva protiv gripe koji će se distribuirati nadamo se ili krajem ove sedmice ili iduće.

“Distribuirali smo 6.000 doza prema kantonalnim zavodima za javno zdravstvo koje će ih dostaviti zdravstvenim ustanovama. Pozivamo zaista sve zdravstvene radnike da se uključe.
Na pitanje trenutne epidemiološke situacije iz federalnog ministarstva nam kažu da su slučajevi koronavirusa opet prisutni i da bi rizične grupe ljudi trebale izbjegavati gužvu i kontakte”, navodi Siniša Skočibušić, direktor ZZJZ FBiH.

(Izvor: BHRT; foto ilustracija: yandex)

Podijeli tekst sa drugima na:

Je li isplata penzija ugrožena?

Budući da penzioni sistem počiva na međugeneracijskoj solidarnosti, odnos između broja radnika i broja penzionera u Federaciji BiH godinama je loš i narušen do te mjere da je praktično neodrživ.

Ovo je izjavio Redžo Mehić, predsjednik Upravnog odbora Saveza udruženja penzionera/umirovljenika FBiH, dodajući da je ovo posebno apostrofirano na sastanku koji su predstavnici udruženja penzionera održali sa federalnim ministrom rada i socijalne politike Adnanom Delićem.

“Na primjer, 1991. godine na jednog penzionera su radila tri radnika u BiH. Sada je to 1,27, pa smo rekli ministru da pod hitno radi šta zna na planu otvaranja novih radnih mjesta, povećanja plaća, zapošljavanja ljudi da ne idu vani, jer nam odoše mladi i stručni kadrovi. On je to shvatio krajnje ozbiljno. Drugi naš zahtjev je da pod hitno ide na izradu novog Zakona o organizaciji PIO. To podrazumijeva u prvom redu Federalni zavod PIO/MIO sa filijalama, njegovu tromost, neefikasnost… Ne bih davao ocjene u tom smislu, jer možda postoje objektivne okolnosti”, kaže Mehić.

Ističe da je završen nacrt zakona o organizaciji PIO-a u FBiH, čijim usvajanjem se hoće postići to da federalni Zavod bude efikasniji kako sutra, na primjer, ne biste dobili rješenje da idete u penziju, a onda čekali mjesecima da dobijete zarađena primanja.

Tomislav Kvesić, portparol Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje, kaže za Oslobođenje da je više uzroka zbog kojih se probiju rokovi ili do kraja ne ispoštuju kad se rješavaju predmeti.

Slaže se da se može poboljšati rad Zavoda, a na pitanje da li su za to potrebne izmjene zakona, odgovara kako je to teško reći.

Podijeli tekst sa drugima na:

Zašto stariji od 65 godina ne mogu sebi dokupiti staž za penziju?

Građani Federacije Bosne i Hercegovine stariji od 15 i mlađi od 65 godina života mogu sebi uplaćivati staž. Međutim, postavlja se pitanje šta je sa osobama koje navrše 65 godina i kod predaje zahtjeva za penziju saznaju da im za penzionisanje nedostaju godina-dvije staža.

U Federaciji BiH uslovi za penziju su minimalno 15 godina staža i 65 godina života ili 40 godina staža bez obzira na godine života.

“Ja sam u oktobru ove godine napunio 65 godina starosti, predao zahtjev za penziju, ali mi nije odobreno jer sam imao ukupno radnog staža 11 godina i sedam mjeseci, plus učešće u ratu u trajanju od 57 mjeseci. Kažu da mi nedostaju dvije godine i malo manje od dva mjeseca da bih dobio penziju. Da li osobe starije od 65 godina mogu sebi uplaćivati staž”, pita Davor T.

Portparol Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje Tomislav Kvesić kaže kako dobrovoljno može uplaćivati svaka osoba starija od 15 i mlađa od 65 godina života.

“Tako je zakonom definisano ako ima opštu zdravstvenu sposobnost. Za ovu godinu to je 288,83 KM po mjesecu. U slučaju koji navodite, čovjek dakle ne može uplaćivati dobrovoljno staž, jedino ako ima neki period gdje je bio prijavljen, a da nisu plaćeni doprinosi”, ističe Kvesić.

To se može regulisati na način da plati sam ili preko preduzeća u kojem je radio. Dakle, ako ima takav period. Ako nema, jedina opcija mu je da ispuni uslove za penziju da se negdje zaposli–, pojašnjava Kvesić.

Savjetuje građane da na vrijeme počnu razmišljati o tome koliko imaju staža.

“Ima opcija da zavod za zapošljavanje dokupi do tri godine nedostajućeg staža, ali uslov je da je osoba prijavljena na zavod za zapošljavanje. Bilo je slučajeva da čovjek tako ima 12-13 godina staža, nije prijavljen na biro i onda kada napuni 65 godina, pita “šta bih ja sada mogao”. Sada ništa, osim se zaposliti, a malo je teže zaposliti se u tim godinama ako niste radili prije toga godinama, a ima dosta takvih slučajeva”, kazao je Kvesić.

(Izvor: visokoin.com, foto ilustracija: yandex)

Podijeli tekst sa drugima na:

U FBiH počinje isplata penzija

Isplata penzija za oktobar počeće danas , 3. novembra, potvrdio je za Tomislav Kvesić, portparol Federalnog zavoda penzijsko-invalidskog osiguranja (PIO).

Najniža penzija u Federaciji Bosne i Hercegovine iznosi 538 KM, zagarantovana je 642 KM, a najviša prema Zakonu o PIO-u je 2.800 KM. U FBiH je više od 440 hiljada penzionera.

U Federaciji je više od 440.000 penzionera.

Podijeli tekst sa drugima na:

Do aparata za mjerenje tlaka ili inhalatora na 10 rata

Banjalučki penzioneri mogu da kupe medicinske aparate u preduzeću Prizma na do 10 rata, objavljeno je na sajtu Udruženja penzionera Banja Luka.

Kako su pojasnili, penzioneri na rate mogu kupiti aparate za mjerenje tlaka, šećera, inhalatore i druge aparate koje se nalaze u ponudi ovog preduzeća.

Uz zadnji ček od penzije i ličnu kartu možete posjetiti njihovu radnju i odabrati željeni proizvod.

A ukoliko ne možete do radnje i za to su se pobrinuli. Letak koji možete zatražiti od poštara, popunite i zaokružite aparat koji želite i zajedno sa posljednjim čekom od penzije predajte vašem poštaru.

Podijeli tekst sa drugima na:

UPOZORENJE GRAĐANIMA: Oprez pri kupovini lijeka Ozempik

Agencija za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine upozorila je građane da se lijek Ozempic uzima i podiže isključivo u zdravstvenoj ustanovi, odnosno apoteci.

Upozorenje je uslijedilo nakon što su se pojavile informacije da je jedan broj stanovnika Austrije završio u bolnici zbog upotrebe “lažnog” Ozempika

“Najčešći put za distribuciju falsifikovanih lijekova je internet. Nije mali broj slučajeva da takvi preparati uopšte ne sadrže aktivnu supstancu ili sadrže posve drugu supstancu od one koja je navedena na pakovanju. U nekim drugim slučajevima lijek je proizveo neki drugi proizvođač, a na pakovanju je naznačen proizvođač koji inače proizvodi taj lijek”, navedeno je iz Agencije, prenosi Banjaluka.net

Kako su naveli, ako pacijent uzima lijek koji ne sadrži deklarisanu količinu aktivne supstance ili uopšte ne sadrži aktivnu supstancu, te ako je kvalitet, efikasnost i bezbjednost takvog lijeka upitna, pacijent se neće izliječiti i samim tim će njegovo zdravlje biti ugroženo.

Podijeli tekst sa drugima na:

Nakon Nove godino veća primanja za penzionere?

Isplata penzija za oktobar u Federaciji BiH trebala bi početi u ponedjeljak, 6. novembra, saznaje Avaz iz Federalnog zavoda penzijsko-invalidskog osiguranja (PIO).

Najniža penzija iznosi 538,27 KM, a zagarantovana 642,40 KM i u Savezu penzionera FBiH su svjesni da se, uprkos njihovim zahtjevima i svojevrsnim pritiscima, ali i naporima nadležnih, trenutno ova populacija nalazi u nezavidnom položaju.

Tako su zakonski iscrpljene sve mogućnosti za to da se iznosi njihovih primanja uvećaju, a za sada je izgledno to da će vlasti nastojati udovoljiti njihovom zahtjevu o tome da se početkom naredne godine realizira tzv. akontativno povećanje penzija.

“To bi bila dobra pomoć u ovoj situaciji da se to odmah, praktično poslije Nove godine, usvoji kako bi isplata počela već poslije 5. februara. U toj priči ne bismo čekali april, kada zapravo slijedi redovno usklađivanje. Na posljednjem sastanku sa resornim ministrom nam je potvrđena njegova opredjeljenost za taj model”, rekli su iz Saveza penzionera FBiH.

Takođe, penzije bi mogle u narednoj godini biti uvećane i po osnovu vanrednog usklađivanja.

Podijeli tekst sa drugima na:

Veliki broj penzionera u FBiH ipak će ostati bez pomoć

Javni poziv o pomoći u energetskoj krizi koji je raspisala Vlada Federacije BiH, a finansira Evropska unija diskriminiše jednu od najsiromašnijih kategorija stanovništva – penzionere. Potvrdili su ovo za BHRT iz Udruženja penzionera Federacije Bosne i Hercegovine. Cijele kategorije penzionera potpuno su izostavljene iz ovog javnog poziva.

Pravo na pomoć koja se dodjeljuje u grijnoj sezoni 2023/2024. nema domaćinstvo u kojem je jedna osoba bila u radnom odnosu u 2022. godini. To znači da osoba koja je stekla pravo na penziju 1. februara 2022. godine i od tada prima minimalnu penziju ne može dobiti sredstva skoro dvije godine kasnije.

Pravo na pomoć nema ni domaćinstvo u kojem jedan član prima srazmjernu penziju bez obzira na zbirnu visinu penzije.

“Idealan kriterij ne postoji, a to se svakako odnosi na dio javnog poziva kojim su isključeni penzioneri koji ostvaruju srazmjerne penzije sa inostranstvom. Razlog za navedeno je činjenica da preko 90 % ove kategorije ostvaruje značajno veće iznose srazmjernih penzija iz inostranstva u odnosu na penziju iz Federacije BiH. Slučaje gdje je zbir penzija manji su relativno rijetki”, navela je Delegacija EU u BiH.

Broj penzionera koji primaju srazmjernu ili minimalnu penziju u Federaciji Bosne i Hercegovine je značajno veći od 60 %.

“Mi preko naših udruženja, općinskih i gradskih prikupljamo podatke za takve ljude koji su došli u penziju, a imaju srazmjernu penziju, a ostvarili su penziju u tim drugim državama ili republikama bivše Jugoslavije. Trebali bi s novom godinom da imamo dio tih podataka, a onda idemo u izmjenu i dopunu zakona o PIO-u”, kaže Haso Halilović iz Udruženja penzionera FBiH.

Prilikom pravljenja propisa za javni poziv, penzionere kao jednu od četiri kategorije koje mogu konkurisati, niko nije konsultovao.

“Mi bi sigurno imali bolja rješenja i prijedloge i ove određene stvari bi se mogle ispraviti. Nažalost, nisu nas pitali, nisu od nas tražili mišljenje i kad god je politika donosila zakone, oni su bili na štetu određene kategorije”, smatra Halilović.

 

Podijeli tekst sa drugima na: