Neprijavljivanjem smrti penzionera nasljednici prisvojili 45.000 KM

Namjerno ili ne, prećutkivanjem smrti penzionera nesavjesni nasljednici, za samo deset mjeseci ove godine, iz kase Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja Republike Srpske izvukli su više od 45.000 maraka.

lako službeni akti kažu da je rok za prijavu 30 dana, najbliži članovi porodica preminulih penzionera godinama se oglušuju o slovo zakona i uživaju u penzijama koje im zapravo ne pripadaju.

“Kod ukupno 59 korisnika došlo je do preplate penzije usljed neblagovremenog prijavljivanja smrti korisnika. Po tom osnovu došlo je do preplate penzije u ukupnom iznosu od 45.784,58 KM”, istakli su u Fondu PlO RS.

Prema podacima nadležnog Fonda, i u ranijim godinama zabilježen je veliki broj ovakvih slučajeva, pa je tako lani 76 nasljednika u džepove stavilo skoro 85.000 KM, dok je u 2021. godini iz kase Fonda izvučeno 93.202 KM u 5O pomenutih situacija. Tako je tokom zadnja 34 mjeseca Fond oštećen za 223.692 KM.

U Fondu za “Nezavisne novine” navode da su u svim slučajevima preplate, po navedenom osnovu, pokrenuti postupci povrata nepripadajućih sredstava, a kada je riječ o slučajevima iz ranijih godina, Fond je u velikoj mjeri uspio izvršiti povrat.

“Shodno odredbama zakona, obaveza korisnika, u ovom slučaju nasljednika, jeste da u roku od 30 dana od dana nastanka prijavi Fondu svaku činjenicu koja je od uticaja na korištenje, odnosno obim prava. Propisom je regulisano da je lice kome je na teret Fonda PIO izvršena isplata na koju nije imao pravo po zakonu, obavezno da vrati Fondu primljeni iznos penzije”, objašnjavaju u ovoj instituciji.

Najveći broj preplata penzija bilježi se zbog neblagovremenog prijavljivanja smrti koje se odnose na korisnike sa prebivalištem van Republike Srpske, dok to nije problem za penzionere koji žive u Stpskoj.

(Izvor: Nezavisne novine)

Podijeli tekst sa drugima na:

Besplatno mjerenje šećera u krvi u UKC-u RS

U susret Međunarodnom danu borbe protiv dijabetesa sutra će u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske u Banjaluci, od 10 do 12 časova, ljekari zainteresovanim građanima besplatno mjeriti nivo šećera i krvni pritisak.

Ovo je sam jedan od sadržaja kojim će dodatno biti ukazano na značaj pravovremenih pregleda i zdravog načina života.

Predsjednik Udruženja endokrinologa i dijabetologa Republike Srpske Aleksandra Marković istakla je da je naglasak na prevenciji.

“Pacijent koji ima dijabetes mora znati sve rizike, a onda i kako da se ponaša”, navela je ona u Јutarnjem programu RTRS.

Naglasila je da je cilj da se podigne svijest kod građana.

Šef Odjeljenja endokrinologije sa opštom internom medicinom UKC-a Republike Srpske Mirjana Bojić istakla je da UKC Srpske ima najsavremeniju terapiju za liječenje dijabetesa.

Podijeli tekst sa drugima na:

Pravo na obrok imaju penzioneri sa najnižom penzijom i ljudi bez primanja

Punkt javne kuhinje od 2014. godine građanima Ilijaša obezbjeđuje obroke i olakšava korisnicima da u moru poskupljenja barem budu mirni sa hranom i obrocima.

Obroci u javnoj kuhinji Ilijaš dijele se od 09:00 do 10:00 sati, dok je petkom korisnicima omogućen suhi obrok i hljeb za vikend.

Prema riječima sekretarke Crvenog krsta, Sejde Ćesan, javna kuhinja u Ilijašu trenutno ima 91 korisnika.

“Pravo na topli obrok imaju penzioneri sa najnižom penzijom i građani bez ili sa minimalnim primanjima”, kazala je Ćesan.

Da bi ostvarili pravo na topli obrok građani se obraćaju Centru za socijalni rad Ilijaš, koji donosi Rješenje za korištenje obroka (na osnovu priložene dokumentacije).

Kako ističe Ćesan, za sada nije povećan broj korisnika toplog obroka u odnosu na prethodni period, što ne znači da u zimskom periodu neće biti.

Podijeli tekst sa drugima na:

Srpska isplaćuje 7.929 penzija zarađenih u FBiH

Srpska trenutno isplaćuje penzije za 7.929 prijeratnih korisnika koji su pravo na penzionisanje ostvarili do 30. aprila 1992. godine na području koje sada pripada FBiH, dok je 30.071 predratni korisnik preminuo.

“Te isplate bi prema urniverzalnom principu isplate penzije prema mjestu posljednjeg osiguranja trebalo da vrši Federalni zavod PIO/MIO. Zbog toga je Fond PIO RS aprila 2005. godine pokrenuo tužbu za preuzimanje na isplatu penzije kod Federalnog zavoda PIO/MIO, prema mjestu ostvarenja penzije, kao i novčano obeštećenje za isplaćene penzije koje je u takvim okolnostima vršio Fond PIO Republike Srpske”, pojašnjavaju iz Fonda PIO RS.

Međutim, u svim bh. pravosudnim instancama njihov zahtjev je, podsjetimo, odbijen, ali je Evropski sud za ljudska prava u nelkim predmetima, kao što je predmet “Duško Karanović”, ukazao na diskriminaciju te naložio da budu preduzete mjere da do toga više ne dolazi, ali su iz Federalnog zavoda PIO/MIO ostali pri svom stavu – da FBiH ne duguje ništa Republici Srpskoj.

Istovremeno, troškovi Fonda PIO RS su, po tom osnovu, ogromni – premašili su 1,44 milijarde KM.

“Od aprila 2005. godine, kada je Fond PIO Republike Srpske podnio prvu tužbu prema Opštinskom sudu u Mostaru, prema sjedištu Federalnog zavoda, Fond PIO Republike Srpske za isplatu penzija predratnim korisnicima, zaključno sa 31. oktobrom 2023. godine, isplatio je 1.449.377.603 KM”, kažu iz Fonda PIO RS za “Nezavisne novine”.

Ratko Trifunovic, predsjednik Udruženja penzionera Republilte Srpske, upozorava na drugačiju pristup po entitetima.

“Penzioneri koji su dobili penzije na području sadašnje Feđeracije prije 1992. godine nisu ostvarili svoje pravo da im se penzija isplaćuje iz Federalnog fonda, dok je Srpska isplaćivala penzije za one koji su u FBiH, a penziju su ostvarili prije 1992. na području Srpske”, naveo je Trifunović.

On ističe da je Srpska isplaćivala penzije za 38.000 penzionera koji su penziju stekli na području sadašnje FBiH.

 

 

Podijeli tekst sa drugima na:

Najmanje 1.000 srpskih penzionera izostavljeno iz pomoći FBiH i ЕU

Najmanje hiljadu srpskih penzionera iz Drvara izostavljeno je iz pomoći resornog federalnog ministarstva, kao i pomoći ЕU za BiH s ciljem da se ublaži negativan uticaj energetske krize, izjavila je načelnik opštine Dušica Runić.

Runićeva je navela da su pravo na pomoć izgubili penzioneri koji primaju penziju iz Republike Srpske.

Prema njenim riječima, time su srpski penzioneri u FBiH potpuno degradirani, a samo mali broj je ostvario to pravo.

Runićeva je navela da se na poziv za pomoć, koji je zatvoren juče, prijavilo oko 350 stanovnika.

Drvar je povratnička opština u kojoj mahom živi starija populacija, a veliki broj stanovnika je u stanju socijalne potrebe.

Podijeli tekst sa drugima na:

Bijeljina: Poštar se napio i redom dijelio penzije

U Bijeljini je sinoć zabilježena nesvakidašnja scena i to u jednom ugostiteljskom objektu, gdje je glavni akter bio mladi poštar N.B., koji je na kraju i priveden u policijsku stanicu u tom gradu.

Kako prenosi BN, poštar je bio u pijanom stanju, a u poštarskoj torbi su bile nepodijeljene penzije.

Poštar je, kako tvrdi izvor BN-a, častio goste redom i počeo da dijeli penzije od stola do stola.

U jednom trenutku došlo je i do prepirke, koja se završila tučom.

Ubrzo je stigla i policija, koja je pijanog poštara privela u policijsku stanicu. Policija je na informativni razgovor pozvala i direktora Pošta, radne jedinice, u Bijeljini Rada Bjelicu.

Više detalja o ovom incidentu biće poznato tokom dana.

(Foto ilustracija: yandex)

Podijeli tekst sa drugima na:

Za pomoć EU u FBiH se prijavilo najviše penzionera

Prema novim ažuriranim podacima, opštine u Federaciji Bosne i Hercegovine unijele su ukupno 152.334 prijave-domaćinstva, i ukupno 301.884 osobe za podjelu EU pomoći s ciljem prevazilaženja energetske krize, odnosno podrške u kupovini ogrjeva za zimsku sezonu.

Statistički pregled objavljen je na web stranici Ministarstva rada i socijalne politike FBiH za 9. novembar. Građani koji ispunjavaju kriterije će se, kako je ranije rečeno, mogli su se prijaviti do juče, piše Faktor.

Najviše prijavljenih za pomoć, njih 106.721, dolazi iz kategorije domaćinstava u kojim su najviše dva člana penzioneri čija penzija nije viša od iznosa zagarantovane penzije koja je bila u decembru prošle godine.

 

Podijeli tekst sa drugima na:

Radila u tri države, najmanja joj penzija iz BiH

Čitateljka portala mojevrijeme.hr, Gabrijela (71), radila je u tri države, a danas iz svake od tih zemalja prima penziju. Godine staža koje je ostvarila u pojedinoj zemlji i iznos penzije koju prima savršeno pokazuju kakav standard naši penzioneri imaju u odnosu na komšije.

“U penziju sam otišla sa navršenih 60 godina života. U Hrvatskoj sam radila 19 godina i za to danas primam penziju od 210 evra. Radila sam i 6,5 godina u Austriji, za što primam 301 evro, ali ne samo to, nego mi Austrija isplaćuje čak 14 penzija”, kaže Gabrijela.

Potom je istakla i koliko je iznosi penzije koju je ostvarila u Bosni i Hercegovini za pet radnih godina.

“Penzija iz BiH mi za svih pet radnih godina iznosi svega 20 evra, s tim da se dobije besplatno zdravstveno osiguranje nakon navršenih 65 godina života”, kaže ona.

(Izvor: mojevrijeme.hr)

Podijeli tekst sa drugima na:

Realizovano više od 380.000 kućnih posjeta starijim licima

U okviru Projekta “Starenje i zdravlje”, koji se 10 godina sprovodi u 10 gradova i opština BiH, realizovano je 386.625 kućnih posjeta za više od 2.800 korisnika starije životne dobi, izjavila je u Sarajevu šef delegacije Crvenog krsta Švajcarske u BiH Mihela Hinić.

Na konferenciji pod nazivom “Crveni krst u zajednici – solidarnost i zajedništvo u pružanju njege i pomoći u kući i u aktivnostima zdravog starenja”, Hinićeva je rekla da je u programu trenutno angažovano 67 profesionalnih njegovatelja i 59 volontera.

“Istovremeno, sa razvojem njege i pomoći u kući, razvijen je i kurs za njegovatelje u saradnji sa Crvenim krstom Tuzlanskog kantona. U njegovom Centru za edukaciju organizovano je 15 ciklusa obuke za njegovatelje koje je uspješno završilo 248 polaznika”, istakla je ona.

Koordinator za zdravstvenu djelatnost Crvenog krsta Republike Srpske LJiljana Gluhović rekla je da se projekat uspješno realizuje u organizacijama crvenog krsta Šamca, Doboja, Prnjavora i Foče, te da je omogućio starim i iznemoglim licima da imaju dobar kvalitet života.

Gluhovićeva, koja je i koordinator ovog projekta u Crvenom krstu Srpske, rekla je da se njegovom iplemntacijom pružaju usluge starim i iznemoglim osobama najčešće onima koji žive sami, slabijeg socijalnog stanja, kojima je bitno da njegovatelji dolaze redovno, da ih posjećuju, razgovaraju, a pružaju im usluge lične higijene, ali i stambenog prostora.

Ona je navela da projekat finansira švajcarski Crveni krst, sa kojim je ostvarena kvalitetna saradnja, jer su puno učinili za opštinske organizacije crvenog krsta u cijeloj BiH – finasirali rad njegovatenja, ali i obezbijedili materijalno-tehnička sredstva, sanitetske materijale i vozila.

(Izvor i foto: Srna)

Podijeli tekst sa drugima na:

Počela podjela brašna na Sokocu

Na Sokocu je danas počela podjela sedam tona brašna za 280 porodica, što je donacija Vlade Republike Srpske za socijalno ugroženo stanovništvo.

Predsjednik Aktiva mladih sokolačkog Crvenog krsta “Romanija” Aleksandar Mimić rekao je Srni da će po 25 kilograma brašna narednih dana dobiti porodice sa četvoro i više djece, socijalno ugrožena lica i penzioneri sa najnižim primanjima.

Predsjednik sokolačkog Udruženja “Majka i dijete” Alaksandra Elez rekla je da je danas brašno isporučeno za 70 porodica sa četvoro i više djece, članova ovog udruženja.

Ona je izrazila zahvalnost Vladi Srpske, jer za višečlane porodice svaka donacija mnogo znači.

Vlada Republike Srpske donirala je 500 tona brašna Crvenom krstu Srpske za socijalno ugroženo stanovništvo koje se dijeli preko lokalnih organizacija.

(Izvor i foto: Srna)

Podijeli tekst sa drugima na: