Sporna 23 dana januara: Najnižu penziju u FBiH dobila 96 korisnika

Izmjene Zakona o PIO u Federaciji BiH usvojene su 23. januara. Međutim, primjena tog zakona počela je od 1. januara i tu bi mogao nastati problem.

U tom periodu, dakle od 1. do 23. januara 96 penzionera je ostvarilo pravo na najnižu penziju. Ali, ta penzija je daleko manja nego što bi bila da su otišli samo mjesec ranije u penziju.

Naime, u januaru osoba koja je imala 15 godina staža i 65 godina života, i svih 15 godina imala je platu u visini prosječne u Federaciji BiH imaće penziju od 434 KM. Oni sa 20 do 25. godina staža imaće 470. A svi oni koji su imali od 25 do 30 godina staža imaće 507 KM.

Po starom zakonu imali bi veće penzije

Po starom zakonu, svi oni bi imali veće penzije. Te penije ne bi bile niže od najniže koja sada iznosi 666,76 KM.

I to nije sve, ukoliko svih tih godina niste imali platu u visini prosječne, onda kod penzionisanja nećete dobiti bod po svakoj godini. Ukoliko vaša plaća znači pola boda po godini, onda onda za 15 godina staža i 65 godina života možete očekivati penziju i od 197 KM.

Zbog svega je grupa poslanika u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH zatražila ocjenu ustavnosti člana 81. Zakona o PIO-u i njegove retroaktivne primjene kod Ustavnog suda FBiH. <<< Opširnije

Podijeli tekst sa drugima na:

Milić: Federacija nastavlja sa diskriminacijom penzionera iz Srpske

Mladen Milić, direktor Fonda PIO izjavio je da posljednje izmjene i dopune Zakona o PIO Federacije BiH predstavljaju, kako je naveo, otvorenu diskriminaciju penzionera koji žive u Republici Srpskoj.

On je istakao da su novim zakonskim rješenjima posebno pogođeni korisnici srazmjernih penzija koji žive u Republici Srpskoj. Pravo na najnižu penziju imaju samo oni koji žive na području Federacije BiH i Brčko distrikta.

„Ovim izmjenama ponovo su diskriminisani penzioneri koji žive u Republici Srpskoj. Izuzetak su samo povratnici. To dodatno potvrđuje diskriminaciju, prije svega na nacionalnoj, ali i na drugim osnovama“, rekao je Milić.

Prema njegovim riječima, slična situacija je i kod isplate posmrtnine i jednokratnih pomoći. Na to nemaju pravo porodice penzionera koji žive u Republici Srpskoj, iako snose troškove sahrane.

“Dok se politika Federacije BiH poziva na demokratiju i ravnopravnost, u praksi se donose odluke koje pokazuju suprotno”, naglasio je Milić.

On je dodao da Republika Srpska, za razliku od Federacije BiH, ne pravi razlike među korisnicima prava. Svi penzioneri imaju jednaka prava bez obzira na nacionalnost, vjeru ili mjesto prebivališta.

Milić je podsjetio i da je ranije Ustavni sud BiH ocijenio diskriminatornim slična rješenja koja su bila regulisana pravilnikom u Federaciji BiH. Naveo je da su odgovornost za trenutnu situaciju snose Vlada i Parlament Federacije BiH.

„Ovakva zakonska rješenja pokazuju da se Republika Srpska tretira kao neka druga država, a ne kao dio Bosne i Hercegovine“, zaključio je Milić, a prenosi Desavanjaubijeljini.

 

Podijeli tekst sa drugima na: