Trifunović pohvalio rad dubičkih penzionera i najavio povećanje penzija

Udruženje penzionera opštine Kozarska Dubica održalo je redovnu sjednicu Skupštine na kojoj su usvojeni izvještaji za prošlu i planovi za tekuću godinu.

Predsjednik Udruženja penzionera Republike Srpske Ratko Trifunović pohvalio je rad dubičkog udruženja, ističući da je riječ o jednom od najboljih udruženja sa kojim imaju odličnu saradnju.

Govoreći o povećanju penzija, Trifunović je rekao da su penzioneri inicirali novo usklađivanje koje ne bi trebalo biti manje od 3,55 odsto, kako bi ukupno povećanje penzija u ovoj godini dostiglo 10 odsto.

Predsjednik dubičkog udruženja Milan Đaković istakao je da će prioritet i dalje biti pomoć članovima kroz jednokratne novčane pomoći, izlete i kasu uzajamne pomoći. Podsjetio je i da je 117 penzionera već koristilo program banjskog liječenja.

Predsjednik Skupštine opštine Kozarska Dubica Miloš Banjac naglasio je da je riječ o jednom od najaktivnijih i najbrojnijih udruženja u opštini, čiji rad redovno dobija podršku odbornika.

Prema podacima iznesenim na sjednici, penzije u Republici Srpskoj u posljednjih pet godina povećane su za 76 odsto, uz redovnu isplatu penzija.

Izvor i foto: RTV KD

Podijeli tekst sa drugima na:

Penzioneri u BiH, bogati na papiru, siromašni u stvarnosti

Istraživanja pokazuju da su u većini evropskih zemalja domaćinstva u kojima žive stariji od 65 godina ujedno i najimućnija. Tokom radnog vijeka akumuliraju nekretnine, štednju i investicije, a u starost ulaze sa minimalnim dugovima.

BiH nije obuhvaćena ovim istraživanjima, pa se njen položaj može samo indirektno procjenjivati na osnovu strukture vlasništva nad nekretninama, nivoa štednje i visine penzija. Prema procjenama demografa, u BiH živi oko 650.000 ljudi starijih od 65 godina.

Istovremeno, BiH spada među evropske zemlje sa jednim od najvećih udjela stanovništva koji živi u vlastitoj nekretnini. Prema nekim ranijim podacima, devet od deset građana ove starosne dobi posjeduje stan, kuću ili drugu nepokretnu imovinu.

Ukupna imovina penzionera 60 milijardi KM?

Uz prosječnu vrijednost nekretnine od oko 100.000 maraka, ukupna vrijednost imovine ove generacije mogla bi premašiti 60 milijardi maraka.

Prema takvim indikativnim procjenama, prosječno pojedinačno bogatstvo stanovnika starijih od 65 godina u BiH kreće se između 90.000 i 120.000 maraka (45.000 – 60.000 evra), pri čemu najveći dio čini vrijednost jedne stambene nekretnine.

U poređenju sa evropskim zemljama, to BiH svrstava u grupu država sa znatno nižim nivoom akumuliranog bogatstva u starosti. Gotovo dvostruko ispod zapadnoevropskog prosjeka.

Dok se u zapadnoj Evropi bogatstvo starijih mjeri stotinama hiljada evra i uključuje kombinaciju nekretnina, štednje i investicija, u BiH je ono gotovo u potpunosti koncentrisano u jednom obliku imovine, domu u kojem penzioneri žive.

Ekonomisti ukazuju da je riječ o takozvanom “papirnatom bogatstvu”, jer se najveći dio imovine odnosi na nekretnine koje ne donose prihod i ne mogu se lako pretvoriti u finansijsku sigurnost.

Dodatnu specifičnost predstavlja činjenica da je BiH, kao i većina zemalja istočne i jugoistočne Evrope, društvo sa izuzetno visokim stepenom vlasništva nad nekretninama. Dok u Evropskoj uniji oko 68,5 odsto domaćinstava živi u vlastitom stanu ili kući, u pojedinim zemljama istočne Evrope taj udio prelazi 90 odsto.

Model

Takav model je duboko ukorijenjen i u BiH. Vlasništvo nad nekretninom se tradicionalno smatralo najvažnijim oblikom životne sigurnosti i porodične štednje. Za razliku od zapadnoevropskih zemalja. Tamo finansijska imovina, investicioni fondovi i penzijska štednja čine značajan dio bogatstva. U BiH je kapital generacijama koncentrisan u stanovima, kućama i zemljištu.

Zbog toga veliki broj starijih građana formalno posjeduje imovinu, ali ne i finansijsku likvidnost. Penzije, koje se u prosjeku kreću oko 700 maraka, za većinu su jedini izvor prihoda. Taj iznos najvećim dijelom odlazi na hranu, komunalne troškove i zdravstvenu zaštitu. Prostor za štednju i investicije gotovo da ne postoji.

Prema riječima ekonomiste Zorana Pavlovića, tako se dolazi do paradoksalne slike. Značajan dio najstarije populacije formalno uistinu posjeduje vrijednu imovinu. Istovremeno živi na ivici finansijske sigurnosti.

“U evropskim okvirima, BiH se nalazi u donjem dijelu ljestvice po bogatstvu starijeg stanovništva, iza većine zemalja Evropske unije, ali i dijela država istočne i južne Evrope. Upravo zato BiH predstavlja specifičan slučaj u Evropi. Penzioneri imaju veliku imovinu ali su najizloženiji riziku od siromaštva”, kaže Pavlović.

Svako ima stan, kuću ili vikendicu

Pojašnjava i da na ovdašnjim prostorima, za razliku od nekih drugih, postoji nepisano pravilo da se mora imati neka nekretnina u vlasništvu, odnosno obezbijeđen krov nad glavom.

“Naša filozofija je, a ona važi još od, da tako kažem, Titovog vremena, da svako ima stan, kuću ili vikendicu. Ali problem je što niko ne razmišlja o nekakvim ulaganjima i ozbiljnoj štednji novca. Uglavnom se živi od ostvarene penzije. Sreća je samo što imamo ovako povoljno zdravstveno osiguranje ” istakao je Pavlović.

Dodaje i da penzioneri u BiH jesu vlasnici imovine, ali je ona u najvećoj mjeri zarobljena u kvadratima stana ili kuće i ne donosi gotovo nikakav ozbiljan prihod.

“Nažalost, za razliku od svojih “vršnjaka” u razvijenim evropskim zemljama, koji u starost ulaze sa kombinacijom nekretnina, štednje i investicija, većina ovdašnjih starijih ljudi oslanja se isključivo na skromna mjesečna primanja i pomoć porodice.  Onda ne treba da čudi što se BiH nalazi na samom dnu evropske ljestvice po bogatstvu ljudi koji pripadaju kategoriji 65 plus”, zaključio je ovaj ekonomista.

Svaki peti stariji od 65 godina

BiH je jedna od demografski najstarijih zemalja u Evropi. Procjenjuje se da u zemlji živi između 560.000 i 650.000 ljudi starijih od 65 godina, što čini oko petine ukupnog stanovništva. Zbog niskog nataliteta i kontinuiranog iseljavanja mladih, udio starijih nastavlja da raste, piše GlasSrpske.

Podijeli tekst sa drugima na:

Mjesečna primanja bez dana radnog staža, i to je moguće

Mnogi građani vjeruju da je odgovor jednostavan, odnosno da bez radnog staža nema ni penzije. Međutim, praksa i zakoni Republike Srpske pokazuju da stvari nisu baš tako jednostavne.

Iako starosnu penziju nije moguće ostvariti bez ispunjavanja uslova propisanih Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju, postoje situacije u kojima građani svakog mjeseca mogu primati novac na račun, iako nikada nisu bili zaposleni niti imaju ijedan dan evidentiranog radnog staža.

Mjesečna primanja bez radne knjižice

Najpoznatiji primjer je porodična penzija.

Supružnik, dijete ili drugi član porodice može ostvariti pravo na porodičnu penziju nakon smrti osiguranika ili penzionera. U tom slučaju nije presudan radni staž osobe koja prima novac, već staž preminulog člana porodice po kojem se pravo ostvaruje.

Drugim riječima, moguće je da neko nikada nije radio, a da ipak prima redovna mjesečna primanja kroz sistem penzijskog osiguranja.

Kada tuđi staž postaje vaše pravo

Porodična penzija jedan je od rijetkih primjera gdje pravo na novac ne proizlazi iz vlastitog radnog vijeka, već iz staža koji je ostvario neko drugi. Upravo zbog toga među korisnicima ima i onih koji nikada nisu bili zaposleni, ali zakonski ispunjavaju uslove da naslijede ovo pravo.

Borački status otvara vrata novoj naknadi

Još zanimljivija situacija pojavila se nakon posljednjih izmjena Zakona o pravima boraca Republike Srpske.

Naime, uvedeno je novo pravo za borce starije od 65 godina koji ne ostvaruju penziju i nemaju druga redovna primanja. Oni mogu dobiti posebnu mjesečnu naknadu iz sistema boračko-invalidske zaštite, bez obzira na to da li imaju radni staž.

Važno je naglasiti da se u ovom slučaju ne radi o penziji u pravnom smislu riječi. Novac ne isplaćuje Fond PIO, već se sredstva obezbjeđuju kroz budžet Republike Srpske na osnovu boračkog statusa.

Nije penzija, ali novac stiže svakog mjeseca

Za mnoge građane razlika je više formalna nego suštinska. Na račun svakog mjeseca stiže određeni iznos, iako iza njega ne stoje godine provedene na poslu i uplaćeni doprinosi.

Možda vas interesuje i ovo:

Ovo su uslovi za prijevremenu penziju u BiH

Upravo zbog toga se u javnosti često može čuti da je neko „dobio penziju bez dana staža“. Zapravo radi se o posebnoj boračkoj naknadi ili nekom drugom obliku zakonom propisanog prava.

Ko još može do redovnih uplata bez zaposlenja

Postoje i druga prava koja građani često pogrešno nazivaju penzijama.

Osobe sa teškim invaliditetom mogu ostvariti određena novčana davanja kroz sistem socijalne zaštite, dok pojedine kategorije stanovništva prava ostvaruju na osnovu posebnih zakona. Iako se u svakodnevnom govoru često može čuti da neko „prima penziju“, u velikom broju slučajeva zapravo je riječ o naknadama ili drugim vrstama budžetskih davanja.

Najčešća zabluda o penzijama u Srpskoj

Zbog toga nije svaka mjesečna uplata na račun u trećoj životnoj dobi automatski i penzija.

Ono što jeste činjenica jeste da u Srpskoj postoje zakonski mehanizmi zahvaljujući kojima pojedini građani mogu ostvarivati redovna mjesečna primanja i bez dana radnog staža. Razlika je samo u tome da li novac dolazi iz sistema penzijskog osiguranja, po osnovu prava člana porodice, boračkog statusa ili neke druge zakonom propisane kategorije.

Za one koji su cijeli radni vijek proveli uplaćujući doprinose možda zvuči neobično, ali odgovor na pitanje iz naslova ipak glasi – da. Moguće je primati novac svakog mjeseca, a da nikada niste bili zaposleni. Samo je važno znati da to nije uvijek penzija, čak i kada mnogima tako izgleda.

Podijeli tekst sa drugima na:

Federalni penzioneri očekuju povećanje penzija od 5,8 posto

Prvog jula će uslijediti drugo usklađivanje penzija u Federaciji BiH, a sve u skladu sa izmjenama i dopunama Zakona o penzionom i invalidskom osiguranju.

Prvo usklađivanje bilo je 1. januara ove godine i to 11,2 posto, umjesto obećanih 11,6 posto. Nakon toga penzije su ponovo “usklađene” za dodatnih 0,06 posto, a što je bilo 36 feninga više za minimalne penzije, koje sada iznose 666,76 KM.

Očekuje se povećanje penzija od 5,8 do šest posto

“Kod drugog, julskog poravnanja očekujem povećanje od nekih 5,8 do šest posto. I to će biti povećanje julske penzije koju će penzioneri dobiti u augustu. Odluku o povećanju će donijeti Upravni odbor Federalnog zavoda za penziono i invalidsko osiguranje, a potvrditi Vlada Federacije BiH. Što se tiče parametara koji će se uzimati (prosječna plaća u FBiH i indeks potrošačkih cijena). Varljivi su statistički podaci i nešto ne vjerujem u njih”, kazao je za Faktor Haso Halilović, zamjenik predsjednika Upravnog odbora Saveza udruženja umirovljenika FBiH.

Možda vas interesuje i ovo:

Penzioneri FBiH 10. juna biraju novo rukovodstvo Saveza

Ponavlja kako očekuje da vlast ispuni dato povećanje i penzije u ovoj godini ukupno poveća za 17 posto.

“Očekujem da bude poravnanje 5,8 posto, a volio bih da se sa drugim povećanjem prijeđe ukupno 17 posto. Vidjet ćemo. Resorni ministar Adnan Delić je pozvan je pozvan na Skupštinu 10. juna u Fojnici pa ćemo s njim oči u oči porazgovarati na tu temu”, rekao je Halilović.

U Federaciji BiH je nešto iznad 468.000 penzionera.

 

Podijeli tekst sa drugima na:

Druga grupa penzionera Novog Grada otišla u banju

Iz Novog Grada jutros je na desetodnevnu banjsku rehabilitaciju u Banju Mlječanicu otputovalo 30 penzionera.

Predsjednik Udruženja penzionera Novi Grad Nedeljko Zgonjanin rekao je Srni da 60 odsto troškova banjske rehabilitacije plaća opština Novi Grad, 40 odsto korisnici.

“Udruženje penzionera je obezbijedilo besplatan prevoz autobusom u Banju Mlječanicu”, naveo je rekao je Zgonjanin.

On je dodao da se danas završava sedmodnevna besplatna banjska rehabilitacija po programu Vlade Republike Srpske u Banji Mlječanica za 47 članova Udruženja penzionera Novi Grad.

“Ove godine će besplatnu banjsku rehabilitaciju po programu Vlade Republike Srpske imati 128 naših penzionera. Prva grupa boravila je u Mlječanici, a ostali penzioneri biće u Banji Vrućica u Tesliću”, rekao je Zgonjanin.

On kaže da će penzioneri iz Novog Grada u Tesliću boraviti od druge polovine avgusta.

Možda vas zanima i ovo:

Prva grupa penzionera otišla na banjsko liječenje

Podijeli tekst sa drugima na:

Ako se penzije povećaju 3,55 posto koliko će to biti u markama

Vlasti u Republici Srpskoj najavile su da će u avgustu doći do vanrednog povećanja penzija.  Iako odluka još nije donesena, penzioneri se nadaju da će povećanje iznositi 3,55 odsto.

Predsjednik Udruženja penzionera Srpske Ratko Trifunović prije nekoliko dana rekao je da će odluka o povećanju biti donesena u julu nakon rebalansa.

Možda vas interesuje i ovo:

U avgustu povećanje penzija u Srpskoj za 3,55 posto

Koliko je to povećanje u markama?

Ako bi došlo do povećanja za pomenuti procenat to znači da će najniža penzija do 15 godina penzijskog staža rasti za oko 12 maraka i iznosiće nešto iznad 360 KM.

Minimalna penzija za 40 godina staža trenutno iznosi 698,89, što znači da će biti uvećana za nešto manje od 25 KM dostići će iznos oko 723 marke.

Najviše penzija za maj mjesec trenutno iznosi 3.776,10. Nakon uvećanja od 3,55 odsto, ako se potvrdi ovaj procenat, biće povećana na oko 3.910 maraka, što je rast za oko 134 marke.

U januaru penzije povećane za 6,45 odsto

Podsjećamo, penzije u Republici Srpskoj u januaru su povećanje za 6,45 odsto, što je redovno godišnje usklađivanje.

Penzije su tada povećane za svih za oko 294.000 korisnika, a za ovu godinu budžet za ove namjene iznosi 2,194 milijarde KM.

Nadaju se i jednokratnoj pomoći

Trifunović je ranije rekao da bi pojedini penzioneri u ovoj godini mogli da dobiju i jednokratnu pomoć.

“Poslali smo zahtjev Vladi Srpske, i sad čekamo. Jednokratnu pomoć smo tražili za sve penzionere čija su primanja do iznosa prosječne penzije. Kolika će ta jednokratna pomoć biti, još ne znamo, ali mislim da neće biti ispod 100 KM. Sve zavisi od toga koliko u državnoj kasi ima para”, poručio je Trifunović, prenosi ATV.

 

Podijeli tekst sa drugima na:

Poslanik traži hitnu sjednicu NS RS i povećanje penzija

Vrijeme je da Vlada ispuni ono za šta se deklarativno zalaže. Odnosno da penzionerima omogući dostojanstvo i poveća penzije.

Ovo je rekao Bojan Kresojević, poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

On je jasan sa zahtjevom za posebnu sjednicu Skupštine o hitnom povećanju penzija.

“Većina opozicionih stranaka je podržala održavanje prve posebne sjednice Narodne skupštine o temi penzionera u istoriji Republike Srpske”, rekao je Kresojević.

U četvrtak, u 19 časova, u svadbenom salonu “Boldi” održaće se javna tribina sa penzionerima, u vezi sa zahtjevima penzionera za izmjenu Zakona o PIO.

Kresojević ističe zahtjeve sa kojima će se izaći pred vlast ukoliko budu imali obzira prema najstarijoj kategoriji stanovništva:

• Povećanje penzija od 17% kao u Federaciji,

• Usklađivanje penzija dva puta godišnje,

• Penzija da se računa i za godine neuplaćenih doprinosa.

On poručuje da su ovo osnovni zahtjevi penzionera koje će zastupati.

“Mišljenje penzionera nam je najvažnije za izradu prijedloga izmjena Zakona o PIO”, kaže Kresojević.

On apeluje na predstavnike vlasti, premijera, ministarku finansija i predsjednika Narodne skupštine da je dovoljno da se pri odluci o zakazivanju posebne sjednice zapitaju šta bi oni u periodu od mjesec dana mogli da urade i priušte sebi i svojoj porodici za iznos najniže penzije u Srpskoj – od 349,35 KM do 698,89 KM.

Podijeli tekst sa drugima na:

Penzioneri FBiH 10. juna biraju novo rukovodstvo Saveza

Izveštajna skupština Saveza udruženja penzionera Federacije Bosne i Hercegovine zakazana je za 10. jun u Fojnici.

Odmah nakon nje biće održana i Izborna skupština na kojoj će se birati rukovodstvo Saveza za naredne četiri godine.

U izveštaju koji će biti predstavljen na Izveštajnoj skupštini, između ostalog, navodi se da se Savez nikada nije bavio članom 81. Zakona o PIO. Ovo se navodi iz razloga što su iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike sve vreme tvrdili da su član 81. izmenili na inicijativu, odnosno na zahtev Saveza udruženja penzionera FBiH.

Reč je o članu koji je izmenjen i usvojen u januaru ove godine. Odonosi diferencirani obračun najniže starosne penzije prema prosečnoj penziji iz prethodne godine. To je rješenje preuzeto iz Republike Srpske. Te penzije su sada znatno niže od minimalne, koja trenutno iznosi 666,76 KM.

Grupa poslanika u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH zatražila je od Ustavnog suda FBiH ocenu ustavnosti člana 81. Zakona o PIO-u. Zahtjev se odnosi i na  retroaktivne primjene izmena i dopuna Zakona o PIO-u. Podsjećanja radi, Zakon je potvrđen u Domu naroda Parlamenta FBiH 23. januara, a počele su se primenjivati od 1. januara.

Možda vas interesuje i ovo:

Član 81. Zakona o PIO mijenja pravila za buduće penzionere

Inače, Izborna skupština Saveza udruženja penzionera FBiH po pravilu se održavala do 25. maja, ali će ove godine biti održana 10. juna.

“Razvuklo se s izborima unutar opštinskih i kantonalnih udruženja penzionera. Prema informacijama koje imam, kasnilo se u Sarajevskom kantonu i Bihaću”, kazao je jedan od penzionera, a prenosi Faktor.

Skupština bira predsjednika Saveza

Na Izbornoj skupštini biraće se predsednik Skupštine Saveza. Prema nezvaničnim informacijama, na tu poziciju bi mogao da dođe Haso Halilović iz Tuzle. Halilović je sadašnji zamjenik predsjednika Upravnog odbora Saveza udruženja penzionera FBiH. Biraće se i predsednik te članovi Nadzornog odbora, a potom i Upravnog odbora Saveza.

Kandidati za predsjednika Upravnog obora Saveza, odnosno predsjednika Saveza udruženja penzionera FBiH, dolaze iz Sarajeva.

Riječ je o Ahmedu Bešiću, predsjedniku Udruženja penzionera Novi Grad, Izetu Rizvi, predsjedniku Udruženja penzionera Hadžići, i Zahidu Ferizu, predsjedniku Udruženja penzionera Ilijaš.

Aktuelni predsjednik Saveza udruženja penzionera FBiH je Redžo Mehić iz Sarajeva, koji se na toj poziciji nalazi od 23. maja 2018. godine, odnosno osam godina, što su dva mandata.

Mehić više nema pravo da se kandiduje.

Podijeli tekst sa drugima na:

Prva grupa penzionera otišla na banjsko liječenje

Iz Novog Grada danas je na besplatnu rehabilitaciju u Banju Mlječanica otputovalo 47 penzionera, po programu Vlade Republike Srpske.

Predsjednik Udruženja penzionera u Novom Gradu Nedeljko Zgonjanin rekao je Srni da će ove godine ukupno 128 penzionera iz ove lokalne zajednice sedam dana besplatno boraviti u banjama u Republici Srpskoj.

“Udruženje penzionera je obezbijedilo besplatan prevoz autobusom u banju. Ostali penzioneri na besplatnu banjsku rehabilitaciju u Teslić idu u avgustu”, rekao je on.

Zgonjanin je rekao da će od 9. juna još 30 penzionera iz Novog Grada boraviti u Banji Mlječanica, uz podršku opštine Novi Grad.

On je objasnio je opština plaća 60 odsto troškova, a korisnici 40 odsto.

Zgonjanin je rekao da će za sve odlaske na banjsku rehabilitaciju Udruženje penzionera obezbijediti besplatan prevoz autobusom.

Podijeli tekst sa drugima na:

Nameti za zdravstvo za inostrane penzionere i dalje na snazi

Iako je ministarka finansija Republike Srpske Zora Vidović najavila da će odluka prema kojoj srazmjerni penzioneri treba da plaćaju 10,2 odsto za zdravstveno osiguranje biti stavljena van snage, ova kategorija se i dalje nema čemu radovati.

Procedura ukidanja ovog nameta, sudeći prema odgovorima nadležnih, biće znatno komplikovanija nego što je zvučalo u kratkoj izjavi Vidovićeve.

Oko 10.000 penzionera u Republici Srpskoj, koji pored domaće primaju i penziju iz inostranstva, a većinski radni staž su ostvarili van Republike Srpske, od 1. maja je u obavezi da sami uplaćuju doprinos za zdravstveno osiguranje u Srpskoj, kako bi zadržali pravo na zdravstvenu zaštitu. Radi se o 10,2 odsto inostrane penzije.

Prethodno je Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske „omogućio korisnicima srazmjerne penzije sa većinskim stažom izvan BiH da do 30. aprila regulišu svoj status zdravstvenog osiguranja da ne bi ostali bez prava na korišćenje zdravstvene zaštite“. To se desilo ove godine iako je zakonska odredba na snazi od 2022. godine.

I Minić najavio ukidanje nameta

Da u praksi ima problema, potvrdila je i sama ministarka Vidović. Ona je tokom aktuelnog časa na posljednjoj sjednici Narodne skupštine, rekla da ima problema u vezi sa tim. Tada je izgovorila i da mislili da će odluka biti stavljena van snage.

Dan kasnije, ministar Savo Minić, govoreći o boračkoj populaciji, rekao je skoro isto.

„Sve ono što se odnosi na srazmjernu penziju biće isključeni svi borci, sve boračke kategorije i niko neće imati obavezu 10,2 odsto“.

Tragom ovih obećanja, Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske upućena su pitanja kada će to biti ukinuto i da li su dobili ikakve instrukcije o tome, navodi Srpskainfo.

“FZO kada je riječ o prijavi na zdravstveno osiguranje penzionera koji su većinski radni staž ostvarili u inostranstvu sprovodi Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju (član 15. i 16.) kao i Zakon o doprinosima RS (član 5. i 18.) Dakle, nije riječ o odluci Fonda, niti o instrukciji, već o zakonskoj odredbi koja je na snazi još od 2022. godine”, odgovorili su iz Fonda.

Možda vas interesuje i ovo:

Odluka da penzioneri plaćaju zdravstveno biće stavljena van snage

Naglasili su da je Fond u obavezi da sprovodi zakone koji definišu zdravstveno osiguranje, dok su predlagači zakona Vlada RS, odnosno resorna ministarstva.

“Fond je uvijek do sada sprovodio zakone koji se usvoje u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Tako će biti i ubuduće kada je riječ o eventualnim izmjenama Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju”, naveli su iz FZO.

Iz toga se može zaključiti da je potrebno da novo rješenje prvo usvoji Narodna skupština Republike Srpske na prijedlog Vlade Srpske koji još nije ni upućen u proceduru.

 

Podijeli tekst sa drugima na: