Poslanik traži hitnu sjednicu NS RS i povećanje penzija

Vrijeme je da Vlada ispuni ono za šta se deklarativno zalaže. Odnosno da penzionerima omogući dostojanstvo i poveća penzije.

Ovo je rekao Bojan Kresojević, poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

On je jasan sa zahtjevom za posebnu sjednicu Skupštine o hitnom povećanju penzija.

“Većina opozicionih stranaka je podržala održavanje prve posebne sjednice Narodne skupštine o temi penzionera u istoriji Republike Srpske”, rekao je Kresojević.

U četvrtak, u 19 časova, u svadbenom salonu “Boldi” održaće se javna tribina sa penzionerima, u vezi sa zahtjevima penzionera za izmjenu Zakona o PIO.

Kresojević ističe zahtjeve sa kojima će se izaći pred vlast ukoliko budu imali obzira prema najstarijoj kategoriji stanovništva:

• Povećanje penzija od 17% kao u Federaciji,

• Usklađivanje penzija dva puta godišnje,

• Penzija da se računa i za godine neuplaćenih doprinosa.

On poručuje da su ovo osnovni zahtjevi penzionera koje će zastupati.

“Mišljenje penzionera nam je najvažnije za izradu prijedloga izmjena Zakona o PIO”, kaže Kresojević.

On apeluje na predstavnike vlasti, premijera, ministarku finansija i predsjednika Narodne skupštine da je dovoljno da se pri odluci o zakazivanju posebne sjednice zapitaju šta bi oni u periodu od mjesec dana mogli da urade i priušte sebi i svojoj porodici za iznos najniže penzije u Srpskoj – od 349,35 KM do 698,89 KM.

Podijeli tekst sa drugima na:

Penzioneri FBiH 10. juna biraju novo rukovodstvo Saveza

Izveštajna skupština Saveza udruženja penzionera Federacije Bosne i Hercegovine zakazana je za 10. jun u Fojnici.

Odmah nakon nje biće održana i Izborna skupština na kojoj će se birati rukovodstvo Saveza za naredne četiri godine.

U izveštaju koji će biti predstavljen na Izveštajnoj skupštini, između ostalog, navodi se da se Savez nikada nije bavio članom 81. Zakona o PIO. Ovo se navodi iz razloga što su iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike sve vreme tvrdili da su član 81. izmenili na inicijativu, odnosno na zahtev Saveza udruženja penzionera FBiH.

Reč je o članu koji je izmenjen i usvojen u januaru ove godine. Odonosi diferencirani obračun najniže starosne penzije prema prosečnoj penziji iz prethodne godine. To je rješenje preuzeto iz Republike Srpske. Te penzije su sada znatno niže od minimalne, koja trenutno iznosi 666,76 KM.

Grupa poslanika u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH zatražila je od Ustavnog suda FBiH ocenu ustavnosti člana 81. Zakona o PIO-u. Zahtjev se odnosi i na  retroaktivne primjene izmena i dopuna Zakona o PIO-u. Podsjećanja radi, Zakon je potvrđen u Domu naroda Parlamenta FBiH 23. januara, a počele su se primenjivati od 1. januara.

Možda vas interesuje i ovo:

Član 81. Zakona o PIO mijenja pravila za buduće penzionere

Inače, Izborna skupština Saveza udruženja penzionera FBiH po pravilu se održavala do 25. maja, ali će ove godine biti održana 10. juna.

“Razvuklo se s izborima unutar opštinskih i kantonalnih udruženja penzionera. Prema informacijama koje imam, kasnilo se u Sarajevskom kantonu i Bihaću”, kazao je jedan od penzionera, a prenosi Faktor.

Skupština bira predsjednika Saveza

Na Izbornoj skupštini biraće se predsednik Skupštine Saveza. Prema nezvaničnim informacijama, na tu poziciju bi mogao da dođe Haso Halilović iz Tuzle. Halilović je sadašnji zamjenik predsjednika Upravnog odbora Saveza udruženja penzionera FBiH. Biraće se i predsednik te članovi Nadzornog odbora, a potom i Upravnog odbora Saveza.

Kandidati za predsjednika Upravnog obora Saveza, odnosno predsjednika Saveza udruženja penzionera FBiH, dolaze iz Sarajeva.

Riječ je o Ahmedu Bešiću, predsjedniku Udruženja penzionera Novi Grad, Izetu Rizvi, predsjedniku Udruženja penzionera Hadžići, i Zahidu Ferizu, predsjedniku Udruženja penzionera Ilijaš.

Aktuelni predsjednik Saveza udruženja penzionera FBiH je Redžo Mehić iz Sarajeva, koji se na toj poziciji nalazi od 23. maja 2018. godine, odnosno osam godina, što su dva mandata.

Mehić više nema pravo da se kandiduje.

Podijeli tekst sa drugima na:

Prva grupa penzionera otišla na banjsko liječenje

Iz Novog Grada danas je na besplatnu rehabilitaciju u Banju Mlječanica otputovalo 47 penzionera, po programu Vlade Republike Srpske.

Predsjednik Udruženja penzionera u Novom Gradu Nedeljko Zgonjanin rekao je Srni da će ove godine ukupno 128 penzionera iz ove lokalne zajednice sedam dana besplatno boraviti u banjama u Republici Srpskoj.

“Udruženje penzionera je obezbijedilo besplatan prevoz autobusom u banju. Ostali penzioneri na besplatnu banjsku rehabilitaciju u Teslić idu u avgustu”, rekao je on.

Zgonjanin je rekao da će od 9. juna još 30 penzionera iz Novog Grada boraviti u Banji Mlječanica, uz podršku opštine Novi Grad.

On je objasnio je opština plaća 60 odsto troškova, a korisnici 40 odsto.

Zgonjanin je rekao da će za sve odlaske na banjsku rehabilitaciju Udruženje penzionera obezbijediti besplatan prevoz autobusom.

Podijeli tekst sa drugima na:

Nameti za zdravstvo za inostrane penzionere i dalje na snazi

Iako je ministarka finansija Republike Srpske Zora Vidović najavila da će odluka prema kojoj srazmjerni penzioneri treba da plaćaju 10,2 odsto za zdravstveno osiguranje biti stavljena van snage, ova kategorija se i dalje nema čemu radovati.

Procedura ukidanja ovog nameta, sudeći prema odgovorima nadležnih, biće znatno komplikovanija nego što je zvučalo u kratkoj izjavi Vidovićeve.

Oko 10.000 penzionera u Republici Srpskoj, koji pored domaće primaju i penziju iz inostranstva, a većinski radni staž su ostvarili van Republike Srpske, od 1. maja je u obavezi da sami uplaćuju doprinos za zdravstveno osiguranje u Srpskoj, kako bi zadržali pravo na zdravstvenu zaštitu. Radi se o 10,2 odsto inostrane penzije.

Prethodno je Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske „omogućio korisnicima srazmjerne penzije sa većinskim stažom izvan BiH da do 30. aprila regulišu svoj status zdravstvenog osiguranja da ne bi ostali bez prava na korišćenje zdravstvene zaštite“. To se desilo ove godine iako je zakonska odredba na snazi od 2022. godine.

I Minić najavio ukidanje nameta

Da u praksi ima problema, potvrdila je i sama ministarka Vidović. Ona je tokom aktuelnog časa na posljednjoj sjednici Narodne skupštine, rekla da ima problema u vezi sa tim. Tada je izgovorila i da mislili da će odluka biti stavljena van snage.

Dan kasnije, ministar Savo Minić, govoreći o boračkoj populaciji, rekao je skoro isto.

„Sve ono što se odnosi na srazmjernu penziju biće isključeni svi borci, sve boračke kategorije i niko neće imati obavezu 10,2 odsto“.

Tragom ovih obećanja, Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske upućena su pitanja kada će to biti ukinuto i da li su dobili ikakve instrukcije o tome, navodi Srpskainfo.

“FZO kada je riječ o prijavi na zdravstveno osiguranje penzionera koji su većinski radni staž ostvarili u inostranstvu sprovodi Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju (član 15. i 16.) kao i Zakon o doprinosima RS (član 5. i 18.) Dakle, nije riječ o odluci Fonda, niti o instrukciji, već o zakonskoj odredbi koja je na snazi još od 2022. godine”, odgovorili su iz Fonda.

Možda vas interesuje i ovo:

Odluka da penzioneri plaćaju zdravstveno biće stavljena van snage

Naglasili su da je Fond u obavezi da sprovodi zakone koji definišu zdravstveno osiguranje, dok su predlagači zakona Vlada RS, odnosno resorna ministarstva.

“Fond je uvijek do sada sprovodio zakone koji se usvoje u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Tako će biti i ubuduće kada je riječ o eventualnim izmjenama Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju”, naveli su iz FZO.

Iz toga se može zaključiti da je potrebno da novo rješenje prvo usvoji Narodna skupština Republike Srpske na prijedlog Vlade Srpske koji još nije ni upućen u proceduru.

 

Podijeli tekst sa drugima na:

Federalni penzioneri u petak dobijaju penzije

Penzije za maj u Federaciji BiH (FBiH) biće isplaćene u petak, 5. juna, saopšteno je iz Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje.

Penzije za maj primiće ukupno 468.769 korisnika, a za isplatu je potrebno 355,7 miliona KM.

Najniža penzija iznosi 666 KM, zagarantovana 795 KM, dok je najviša 3.333 KM.

Za korisnike koji pravo na penziju ostvaruju nakon 1. januara osnovica za najnižu penziju je 724 KM.

Najniža invalidska i najniža porodična penzija za korisnike koji su pravo ostvarili nakon 1. januara je 651 KM.

Prosječna samostalna penzija za maj iznosi 851 KM, saopšteno je iz Federalnog zavoda PIO/MIO.

Podijeli tekst sa drugima na:

Zakon o PIO Srpske treba da štiti penzionere, a ne tajkune

Narodni poslanik PDP/PSS Bojan Kresojević poručio je da postojeći Zakon o PIO ne štiti interese penzionera- Rekao je da on štiti one koji godinama izbjegavaju plaćanje poreza i doprinosa.

Kresojević je naveo da Poreska uprava nije naplatila oko 250 miliona KM poreza i doprinosa od 100 najvećih poreskih dužnika. Upitao je 01ko snosi odgovornost za takvo stanje.

“Postojeći Zakon o PIO štiti tajkune koji ne plaćaju doprinose, prikriva odgovornost nadležnih u Poreskoj upravi, a sve to na kraju plate penzioneri jer im se umanjuje penzija za dio neuplaćenog staža”, istakao je Kresojević.

On je najavio da će biti zatraženo održavanje posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske. Na toj sjednici razmatrale bi se izmjene Zakona o PIO s ciljem bolje zaštite prava penzionera.

Prema njegovim riječima, jedan od prijedloga odnosi se na poboljšanje položaja boraca. Njima bi se za obračun penzije priznavao period od najboljih pet godina staža.

Kresojević smatra da je neophodno i redovno usklađivanje penzija dva puta godišnje. Time bi se, kak oje rekao penzionerima omogućilo da lakše prate rast troškova života.

“Ako vlast tvrdi da je Republika Srpska razvijeniji dio BiH, onda ukupno povećanje penzija u ovoj godini mora biti najmanje 17 odsto. Toliko iznosi u Federaciji BiH, a ne duplo manje od toga”, poručio je Kresojević.

On je pozvao penzionere da prisustvuju javnoj tribini o predloženim izmjenama Zakona o PIO. Tribina će biti održana 11. juna u Banjaluci, u svadbenom salonu „Boldi“, sa početkom u 19 časova.

 

Podijeli tekst sa drugima na:

Jednokratnu pomoć lani dobilo 207 penzionera Novog Grada

Predsjednik Udruženja penzionera Novi Grad Nedeljko Zgonjanin rekao je da je lani na ime jednokratne pomoći od 70 KM za 207 članova udruženja isplaćeno 14.790 KM.

Zgonjanin je na redovnoj skupštini Udruženja penzionera ove opštine rekao da je prošle godine za 200 umrlih članova isplaćena novčana pomoć od po 550 KM, ukupno 110.000 KM.

“Zahvaljujući dobroj saradnji sa opštinom Novi Grad, prošle godine je doznačena redovna donacija od 5.500 KM, za druženje penzionera 5.148 KM, te za banjsku rehabilitaciju 29.740 KM”, rekao je Zgonjanin.

Penzioneri Novog Grada u Banji

On je naveo da je prošle godine besplatnu banjsku rehabilitaciju po programu Vlade Republike Srpske imalo 96 penzionera.

“Osim toga, 17 penzinera je sedam dana boravilo je u Banji Mlječanici. 60 odsto troškova platila je opština Novi Grad, dok su 40 odsto korisnici”, rekao je Zgonjanin.

On je rekao da je za odlazak i povratak penzionera na banjsku rehabilitaciju prevoz obezbijedilo Udruženje penzionera.

Zgonjanin je rekao da su realizovane sve aktivnosti planirane u prošloj 2025. Naglasio je te da će ove godine besplatnu banjsku rehabilitaciju po programu Vlade Republike Srpske koristiti 128 penzionera iz Novog Grada.

Za 30 penzionera 60 odsto troškova platiće opština Novi Grad, a 40 odsto korisnici.

Mirolsav Drljača, načelnik Novog Grada rekao je da Opštinska uprava ima dobar partnerski odnos sa Udruženjem penzionera.

“Udruženje ima brojno članstvo. Rukovodstvo je ranije obavljalo odgovorne funkcije u lokalnoj zajednici i ima iskustva u organizaciji. Zato imaju dobre rezultate, koje članstvo prepoznaje”, rekao je Drljača.

Udruženje penzionera u Novom Gradu okuplja 4.879 penzionera, od ukupno 5.244, koliko ih je u ovoj lokalnoj zajednici.

Podijeli tekst sa drugima na:

Penzioneri Srpske i Srbije družili se u Istočnoj Ilidži

Udruženje penzionera opštine Istočna Ilidža organizovalo je  tradicionalno druženje penzionera Republike Srpske i Srbije.

Kako navodi predsjednik Udruženja penzionera Istočna Ilidža Radenko Šehovac ovo druženje je okupilo 293 penzionera iz različitih krajeva Srpske i Srbije.

Naglasio je da druženje nije samo prilika za razgovor i zajedničko provođenje vremena već  i način da se njeguje prijateljstvo i razmjenjuju iskustva.

Šehovac se posebno zahvalio Opštini Istočna Ilidža, jer kako je naveo, rukovodstvo i zaposleni uvijek podržavaju sve aktivnosti Udruženje penzionera.

“Penzioneri predstavljaju važan stub našeg društva i neizostavan su dio svake zajednice, pa tako i opštine Istočna Ilidža”, rekao je on.

Iz Opštine Istočna Ilidža navode da su penzioneri svojim dugogodišnjim radom, iskustvom i zalaganjem dali nemjerljiv doprinos razvoju opštine. Njihova mudrost i životno iskustvo danas su dragocjeni za sve generacije.

“Upravo zbog toga Opština Istočna Ilidža sa velikim poštovanjem podržava rad Udruženja penzionera. Podržava i aktivnosti koje okupljaju naše najstarije sugrađane”, rekli su iz Opštine.

Kako dodaju, penzioneri zaslužuju pažnju, poštovanje i zahvalnost, jer su svojim trudom gradili temelje društva u kojem danas živimo.

Opština će i u budućnosti nastaviti da bude oslonac penzionerima. Njegovaće međugeneracijsku solidarnost i stvarati ambijent u kojem će se svaki penzioner osjećati cijenjeno, sigurno i uključeno u život zajednice.

 

Podijeli tekst sa drugima na:

Penzioner iz Laktaša sumnja u diskriminaciju kod odlaska u banje

Udruženje penzionera Laktaši nedavno je pozvalo najstarije sugrađane da se prijave za banjsko liječenje u trajanju od 10 dana. Cijena koju će platiti je samo 200 KM.

Ali, jedan detalj u tom oglasu je izazvao pravu buru i mogao bi čak završiti na sudu.

Kako se navodi, penzionerima je banjanje po izuzetno povoljnim uslovima obezbijedio grad Laktaši, novcem iz budžeta.

“Penzioner plaća 200 KM na recepciji Banje, ostali iznos plaća grad Laktaši”, navodi se u oglasu.

Ali, pravo na banjsko liječenje pod ovim uslovima imaju samo “članovi Udruženja penzionera grada Laktaši”.

Penzioner Momčilo Dobrijević tvrdi da je to otvorena diskriminacija, prema penzionerima koji nisu članovi Udruženja.

“Poštovani penzioneri grada Laktaši, vam se obraćam. Vi, penzioneri koji niste članovi Udruženja, zapitajmo se da li je ovo čista diskriminacija i ponižavanje. Hvala

Gradskoj upravi na izdvojenom novcu za penzionere, ali pitam vas: da li PDV plaćaju samo članovi Udruženja”,  objavio je Dobrijević na svom Fejbuk profilu.

Budžetski novac je novac svih građana

On je podsjetio da je budžetski novac, novac svih građana Laktaša, jer svi plaćaju poreze, pa niko nema pravo da jednim penzionerima obezbjeđuje banju o trošku budžeta, a drugima to uskraćuje.

“Kako objasniti diskriminaciju prema 2.000 penzionera koji nisu članovi Udruženja”, pita se Dobrijević.

On je za Srpskainfo rekao da razmišlja čak i o tome da podnese tužbu protiv Grada Laktaši.

“Diskriminacija je zakonom zabranjena”, kaže Dobrijević i dodaje da u banju, o trošku budžeta, već godinama idu jedni te isti, povlašteni penzioneri.

On je ranije za  rekao da sumnja da je 25 mjesta u banji, koje je laktaškim penzionerima 2022. platila Vlada RS, podijeljeno “preko veze, a možda i uz davanje mita”.

Podijeli tekst sa drugima na:

Prehrana pojede kućni budžet, najugroženiji penzioneri

Na prehranu se izdvaja najviše novca, a uprkos tome što smo jedna od najplodnijih država u regionu, skoro svu hranu uvozimo.

Zavisni o drugima i nestabilni, za poboljšanje životnog standarda čekamo stabilizaciju na globalnom nivou.

Cijene hrane, računi i krediti i dalje su glavne brige građana. U aprilu je potrošačka korpa četveročlane porodice iznosila više od 3.300 maraka.

Možda vas zanima i ovo:

Rast cijena: Penzionerima svaka kupovina postaje izazov

Koliko je prehrana poskupjela, najbolje ilustruje podatak da se na nju troši više nego na stanovanje, obrazovanje, odjeću i prevoz zajedno.

Cijene voća i povrća i dalje izazivaju zaprepaštenje građana:

“Mi penzioneri možemo slabije to kupiti, ali kupimo bar malo, samo što se kaže da probamo, jagode, trešnje…”, kaže jedna penzionerka na ulicama Sarajeva.

Veće cijene primjećuju na svim artiklima, kažu penzioneri, a mnogi su primorani da smanje upotrebu osnovnih namirnica:

“Prehrana, zna se šta je poskupilo, mlijeko, ulje, hajde mlijeko i nekako, mada je skupo, a ulje, brašno, šećer… Sve smo smanjili, smanjujemo dok ne počnemo piti gorku kafu.”

Gorak ukus u ustima izaziva i činjenica da BiH sve više uvozi više od 80 posto hrane koju konzumira. Time, korak po korak, postajemo izuzetno zavisni, čak i u sektoru u kojem ne moramo biti.

“Kvadratura obradivog zemljišta u BiH više-manje je jednaka Hrvatskoj. Ta kvadratura u Kini hrani 25 miliona ljudi. Dakle BiH bi mogla hraniti region da to želi, ali ako bi se granice zatvorile, mislim da ne bismo mogli prehraniti ni glavni grad”, ističe Marin Bago iz Udruženja za zaštitu potrošača Futura Mostar.

Hrana i energija ključni resursi

“To su dva ključna resora o kojima bi svaka država trebala da brine. Imaju neki sporadični poduhvati, neko sporadično ministarstvo koje nešto pokušava uraditi, ali nema jasne vizije “., smatra Aziz Šunje, profesor na Ekonomskom fakultetu UNSA.

Kao posljedica pojačanih inflatornih pritisaka iz međunarodnog okruženja, Centralna banka BiH procijenila je da će stopa inflacije u ovoj godini biti 4,7 posto.

U zavisnosti od budućih dešavanja na globalnom nivou, građani BiH mogu se nadati poboljšanju ili, nažalost, dodatnom pogoršanju situacije.

“Najbolji scenario je da se dođe do mira na Dalekom istoku. Da se nađe rješenje prihvatljivo za sve strane. S druge strane da se rat u Ukrajini privede kraju, jer je to jako veliko iscrpljivanje svih resursa. Ali to se sve odražava na cijene proizvoda koje mi kupujemo”, ističe Zoran Pavlović, ekonomski analitičar.

Čak i da se u skorije vrijeme uspostavi mir, građani BiH, vodeći se prethodnim iskustvima, morat će pričekati na pojeftinjenja osnovnih potrepština. Jer ona dolaze mnogo sporije od poskupljenja, piše N1.

Podijeli tekst sa drugima na: