Počela isporuka ogreva za penzionere u USK-u

Isporuka ogrevnog drveta penzionerima Unsko-sanskog kantona počela je proteklih dana.

U Savezu udruženja USK-a ističu kako za razliku od prošle, ove godine nisu upisivana cijepana drva i pelet, već samo oblovina.

Kažu da za to nije kriv dobavljač ŠPD Unsko-sanske šume d.o.o. Bosanska Krupa, već opštinske i gradske organizacije penzionera koje su tokom upisa ogrjevnog drveta, prebacili dogovorenu normu od 20.000 kubnih metara.

“Opštinska  i gradska udruženja direkto potpisuju ugovore sa ŠPD Unsko-sanske šume, a Savez je servis koji priprema cijeli taj proces. Umjesto dogovorenih 20.000 kubnih metara, upisano je 2.600 kubnih metara više i tu je nastao problem u smislu da li vratiti spiskove i smanjiti količinu, ili da dobavljač promijeni ugovor čime je poremećena dinamika isporuke”, kaže predsjednik Kantonalnog saveza penzionera USK-a Mirsad Terzić.

Ističe da je u početku obećano da će 20.000 kubnih metara drveta biti isporučeno do kraja septembra, a novim ugovorom i povećanjem količine od preko 10 posto, taj rok je pomjeren na kraj oktobra i nadam se da će u tom vremenu biti i isporučena drva penzionerima, navodi Terzić.

(Foto: hayat.ba)

Podijeli tekst sa drugima na:

U Banja Luci raste broj penzionera, ali i radnika

Prema podacima Fonda za penzijsko i invalidsto osiguranje (PIO) Republike Srpske, Banjaluka spada u grupu lokalnih zajednica koje imaju skoro duplo više radnika nego penzonera.

Podaci za posljednje tri godine pokazuju da u Banjaluci raste broj penzionera, ali i broj radnika.

Kako nam je potvrđeno iz Fonda PIO RS na dan 31. decembar 2022. godine, u Banjaluci je bilo 79.241 penzionera, te 142.539 osiguranika (odnosno zaposlenih osoba).

Prema podacima Fonda PIO, u 2021. godini, odnosno 31. decembra te godine, bilo je 78.321 penzionera. Zaklučno sa istim datumom bilo je 139.670 zaposlenih radnika (osiguranika).

Prema informaciji o broju radnika i penzionera godinu ranije, odnosno na kraju 2020. godine, broj penzionera bio je 77.889, dok je zaposlenih osoba bilo 135.612.

(Autor: S.V. Foto: TOBL)

Podijeli tekst sa drugima na:

Subvencije ostaju za višečlane porodice i penzionere

Besplatne i mjesečne karte sa povlasticama za višečlane porodice i penzionere nastaviće da važe i ovaj mjesec uprkos blokadama SNSD i skupštinske većine.

Poručio je to gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković nakon sastanka sa predstavnicima gradskog prevoza.

“Ovo je jasan zajednički stav koji smo usvojili na današnjem sastanku sa predstavnicima gradskog prevoza pod uslovom da se šefovi klubova, na sastanku zakazanom za ponedjeljak, obavežu da će usvojiti ovu doslovno ‘protokolarnu odluku’ koja daje saglasnost na ove usvojene olakšice koje se sprovode unazad tri godine”, rekao je on.

Stanivuković ističe da je novac za subvencije je obezbijeđen.

“Skupština mora nastaviti raditi svoj posao, to su minimalna očekivanja koja imamo od njih”, poručio je Stanivuković.

(Foto: Gradsta uprava Banja Luka)

Podijeli tekst sa drugima na:

Da li se penzionerima koji odu u zatvor obustavlja penzija?

Da li se penzionerima koji odu u zatvor obustavljaju penzije do izlaska iz zatvora ili ne? Ukoliko im se ne obustavlja isplata, na koji način primaju penziju?

U Federalnom zavodu za penzijsko i invalidsko osiguranje pojašnjavaju da Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju FBiH nije predvidio nikakva ograničenja u slučaju odsluženja zatvorske kazne.

“Dakle, može se primati penzija i u zatvoru. Prema informacijama koje su mi dostupne, bilo je slučajeva isplate u zatvoru”, rekao je Tomislav Kvesić, portparol Federalnog zavoda PIO.

Pojašnajva da je Zakonski regulisano da pravo na porodičnu penziju ne može ostvariti i koristiti član porodice koji je namjerno uzrokovao smrt osiguranika ili korisnika penzije i za takvo krivično djelo je osuđen pravosnažnom presudom na kaznu zatvora.

“Odnosno, ako je penzija stečena počinjenjem krivičnog djela”, ističe Kvesić.

(Izvor: Faktor.ba; Foto ilustracija: yandex)

Podijeli tekst sa drugima na:

Počelo rušenje Doma za stara i iznemogla lica Goražde

U Goraždu su počeli radovi na rušenju objekta Doma za stara i iznemogla lica Goražde.

Riječ je o projektu u okviru kojeg će na istoj lokaciji biti izgrađen novi objekat vrijedan 4,1 milion maraka.

Sredstva za izgradnju novog Doma za stara i iznemogla lica, osiguralo je Federalno ministarstvo raseljenih osoba u okviru projekta CEB II kao i Vlada Bosanskopodrinjskog kantona i Grad Goražde.

(Izvor i foto: federalna.ba)

Podijeli tekst sa drugima na:

63.000 penzionera ZE-DO kantona nema predstavnika u Savezu

Savez udruženja penzionera Zeničko-dobojskog kantona koji ima 63.000 članova i Savez udruženja penzionera Unsko-sanskog kantona koji predstavlja 15.000 članova, u Upravnom odboru Saveza udruženja penzionera FBiH nemaju svoje predstavnike.

“Voljom ljudi koji vode Savez u FBiH, Savez udruženja penzionera ZDK koji je treći po brojnom stanju u FBiH, je ostao bez ijednog predstavnika u organima Saveza FBiH”, kaže Mustafa Trakić, predsjednik Saveza ZDK.

Dodaje da su ostali bez dva člana u UO i bez predsjednika Nadzornog odbora.

Trakić naglašava kako je Savez koji predstavlja oštećen, obespravljen jer nema svoje predstavnike u Upravnom odboru, a sada i u Nadzornom odboru. Predsjednik Saveza udruženja penzionera Goražde Suljo Bekan, koji je član Upravnog odbora Saveza FBiH, ima primjedbe na rad Saveza FBiH, rukovodstvo.

“Kao član Upravnog odbora sam tražio na jednoj od sjednica da se napravi tematska na kojoj ćemo se pogledati u oči. Odgovorno tvrdim da to što pričaju kako Trakić nije uskladio statut, nije uredu. Neću dozvoliti nikome iz Saveza FBiH da se miješa u rad udruženja na čijem sam čelu”, kategoričan je Bekan.

Ističe da u Savezu mogu govoriti o onome što im je zajedničko, a nikako ono što hoće predsjednik Upravnog odbora.

Mirsad Terzić, predsjednik Saveza udruženja penzionera Unsko-sanskog kantona kaže da ovaj Savez ima 15.000 članova i nema predstavnika u Upravnom odboru Saveza FBiH.

“Tačno je da trenutno nemamo člana u Upravnom odboru Saveza, ali problem je nastao unutar nas. Kada na Skupštini izglasate promjene, onda iz svih gradskih organizacija trebaju staviti potpis na skupštini, što nije učinjeno i Kantonalno ministarstvo pravosuđa USK je odbilo da upiše promjenu”, ističe Terzić.

Pojašnjava da su ponovo održali 25. jula Skupštinu  i svi su potpisali, te očekuju rješenje ministarstva. Nakon toga će imati svog predstavnika u Upravnom odboru Saveza udruženja penzionera FBiH.

(Izvor: Faktor; Foto ilustracija: yandex)

Podijeli tekst sa drugima na:

Za veće penzije u FBiH riješiti naplatu doprinosa

Emin Sijerčić, predsjednik Nadzornog odbora Saveza udruženja penzioneraFederacije BiH rekao je da je potrebno riješiti problem napalte doprinosa kako bi penzionerima u Federaciji BiH bilo bolje.

On je rekao da državna preduzeća duguju više od tri milijarde po osnovu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje.

“Najveći problem je u naplati doprinosa. Kako mogu jedne Željeznice FBiH da su dužne oko 180 miliona KM za doprinose. Rudnik Kreka 160 miliona KM, GRAS oko 120 miliona KM”, rekao je Sijerčić.

On je nedavno rekao da se lično obraćao i ministru finansija da angažuje nadležne, odnosno Poresku upravu kako bi se naplatilo bar pet posto ali da od toga nije bilo ništa.

“Teška je situacija za penzionere. I ova povećavanja koja su bila, pa cijene svaki dan rastu. To što su penzioneri dobili povećanje 20 posto, davno je pojedeno”, rekao je Sijerčić, a prenosi portal Faktor.

On se osvrnuo i na prijedlog poslodavaca u FBiH da povećaju plate zaposlenima do 400 KM, ali da na taj način dio plaćaju 11 posto doprinosa, ističući da protiv toga penizoneri nemaju ništa i da je u interesu da se što više ljudi zaposli i da se disciplinuje naplata doprionsa.

Podijeli tekst sa drugima na:

Banjalučki penzioneri bez subvencija za javni prevoz

Predstavnik Udruženja penzionera Grada Banje Luke Zoran Uletilović rekao je da su penzioneri zatečeni situacijom da nakon tri godine neće imati subvencije za javni prevoz, te da penzioneri sa najnižom penzijom neće imati besplatan prevoz.

“Želimo da izrazimo nezadovoljstvo, što neko svojim neradom zavlači ruku u džep penzioneru, koji ima primanje 270 KM, a takvih imamo 1955 na području grada”, istakao je Uletilović.

On je dodao da ti penzioneri treba da plati lijekove, režije i šta njemu može ostati za život.

“Ukoliko u obzir uzmemo i onih 16.664 sa prosječnom penzijom od oko 500 KM, što je ukupno 18.599 penzionera, dolazimo do zaključka da ti ljudi nemaju šta da jedu, i sad im još neko ukine i povoljniju kartu za prevoz, zbog čega tražimo sastanak sa predsjednikom”,  rekao je on.

Gradonačelnik Draško Stanivuković sastao se sa predstavnicima udruženja grupa građana čija su prava uskraćena zbog situacije sa Skupštinom grada. Naime, radi se o predstavnicima udruženja penzionera grada Banjaluka, porodica “4+”, predstavnicima mladih, kao i predstavnikom Gajeve ulice.

Predstavnici ističu da su na sastanku dobili informacije da u budžetu ima novca za subvencije koje su imali do sada, a kako kažu, nakon ovog sastanka zatražiće sastanak sa predsjednikom Skupštine grada.

“Nijednu od ovih kategorija Banjaluka ne može da podrži, ne zbog toga što nema novac, nego zbog toga što nema papira i odluke na osnovu koje to možemo učiniti”, poručio je Stanivuković.

On je zatražio da se održi sastanak sa predsjednikom Skupštine i šefovima klubova kojem bi prisustvovali svi ovi ljudi čija su prava uskraćena i da se što hitnije riješe problemi ljudi koji čekaju.

(Izvor i foto: banjaluka.rs.ba)

Podijeli tekst sa drugima na:

Za grijanje po 475 KM: Na spisku i penzioneri sa penzijom do 350 KM

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da će naredne sedmice početi isplata po 475 KM za oko 67.300 domaćinstava, a riječ je o sredstvima dobijenim iz granta EU za energetski siromašne kupce.

Višković je rekao da tu spadaju penzioneri sa penzijom do 350 KM, boračke kategorije, primaoci socijalne pomoći, a novac će se dijeliti po domaćinstvu, bez obzira na broj članova.

On je naveo da je rečeno da je to pomoć zbog divljanja cijena energenata pogotovo tokom zime prošle godine, pa je EU donijela odluku da pomogne zemlje Zapadnog Balkana između ostalog i BiH, a u toj raspodjeli Srpska je dobila 40 odsto, odnosno 32 miliona KM.

Višković je istakao da nije precizirano za šta se mora potrošiti, već je to pomoć porodici koja će odlučiti u šta će novac usmjeriti.

(Foto: CB BiH)

Podijeli tekst sa drugima na:

Do penzije i uz dobrovoljno osiguranje

S obzirom na to da je za odlazak u penziju neophodno 15 godina radnog staža nisu rijetki slučajevi da građani Bosne i Hercegovine sami sebi uplaćuju staž kako bi ostvarili pravo na penziju ili kako bi došli do punog staža osiguranja od 40 godina.

U Federaciji Bosne i Hercegovine minimalan iznos osiguranja u 2023. godini je 288,83 KM, dok je u Republici Srpskoj minimalno za osiguranje 192,03 KM, međutim u Federaciji BiH ne može se dobrovoljno uplaćivati ni manje ni više od tog iznosa, dok u Republici Srpskoj može više.

“Minimalan iznos je 192,03 i određuje se na osnovu prosječne plate u Republici Srpskoj. Dobrovoljni osiguranici mogu plaćati i više i uglavnom se na to odlučuju
oni kojima hvali malo do 15 godina ili do 40 godina, odnosno punog radnog staža”, rekli su nam u Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje Republike Srpske.

Takođe, razlika između Federacije BiH i Republike Srpske je i u tome što u Federaciji BiH to dobrovoljno osiguranje mogu plaćati svi nezaposleni od 15 do 65 godina, dok u Republici Srpskoj to osiguranje ne mogu plaćati učenici i studenti na redovnom školovanju.

Podijeli tekst sa drugima na: