Milić: Vlada Srpske odgovornom politikom stabilizovala penzioni sistem

Direktor Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranja Republike Srpske Mladen Milić izjavio je u Tesliću da je Vlada Srpske, uprkos svim globalnim poremećajima i krizama, odgovornom politikom, odlukama i mjerama uspjela da stabilizuje penzijski sistem i da u posljednje tri godine uvijek za nekoliko dana prije 10. u mjesecu isplaćuje penzije.

U Tesliću je počela završna smotra 22. Šahovskog prvenstva penzionera Republike Srpske, koje traje do nedjelje, 10. septembra.

On je istakao da Fond za penzijsko invalidsko osiguranje radi u skladu sa planom i programom, iako je rečeno prije 12 godina, kada je preuzeo fond, da je ovo kraj fonda, te da neće moći da isplati narednu penziju.

Milić je novinarima rekao da je Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske danas završilo i isplatu pomoći za grijanje za penzionere.

Milić je u Tesliću otvorio završnu smotru 22. Šahovskog prvenstva penzionera Republike Srpske, koje traje do nedjelje, 10. septembra, i odigrao prvi potez na šahovskoj tabli.

Predsjednik Udruženja penzionera Ratko Trifunović kaže da na finalnom šahovskom takmičenju učestvuje 80 penzionera, koji su prošli kvalifikacije od oko 1.000 prijavljenih.

Trifunović je poručio da su članovi ovog udruženja zadovoljni mjerama Vlade Republike Srpske na čelu sa premijerm Radovanom Viškovićem, koji je i generalni pokrovitelj ovog prvenstva.

On je podsjetio da je Vlada Republike Srpske od januara prošle do januara ove godine penzije povećala procentno za 27,5 odsto, što je efektivno više od 30 odsto, tako da su penzioneri tim povećanjima i usklađivanjima zadovoljni.

Podijeli tekst sa drugima na:

Završena isplata 8,6 miliona KM pomoći penzionerima za grijanje

Ministarstvo rada i boračko invalidske zaštite Republike Srpske danas je završilo isplatu pomoći za grijanje za 18.200 penzionera u iznosu od 8.671.572 KM.

Sredstva su isplaćena za korisnike samostalne penzije u iznosu do 350 KM, i to posredstvom banaka i Pošta Srpske, saopšteno je iz resornog ministarstva.

Pravo na novčanu pomoć imali su korisnici penzije osim srazmjerne u iznosu koji ne prelazi polovinu najniže plate utvrđene odlukom o najnižoj plati u Republici Srpskoj za 2023. godinu.
Riječ je o paketu energetske podrške energetski siromašnim potrošačima/ugroženim domaćinstvima kroz dodjelu finansijske pomoći za troškove grijanja iz instrumenta pretpristupne pomoći IPA 3 za 2023. godinu EU.

Cilj dodjele ove pomoći je da se ublaže posljedice negativnih socio-ekonomskih uticaja energetske krize, dodaje se u saopštenju.

Podijeli tekst sa drugima na:

Penzioneri u Brčkom dobijaju prehrambene pakete

Penzionerima Republike Srpske u Brčkom ovih dana počinje podjela prehrambrenih poklon paketa. Sredstva za nabavku obezbjedili su penzioneri svojom članarinom. Uskoro će i na banjsko liječenje koje su im omogućile Vlade Distrikta i Republike Srpske.

Paketi su dobrodošli penzionerima jer većina njih ne može sebi obezbjediti potrebno za život. Uz to inflacija i nekontrolisan skok cijena životnih namirnica još više usložnjavaju njihov socijalni položaj.

“Dobijemo dvije litre ulja, šećera, kafe, makarona, riže…, uglavnom prehrambeni paket”, rekao je penzioner Miodrag Lazarević, te dodao da im ova pomoć znači mnogo.

Najbrojniji penzioneri Republike Srpske u Brčkom su u Mjesnoj zajednici Ilićka. Svih 517 ne može dobiti ovu pomoć, već samo samci i najugroženiji.

Penzioneraka Velinka Petković iz ove Mjesne zajednice ističe da dobojaju pakete od Udruženja penzionera i da se trude da što veći broj njihovih članova dobije ovu vrstu pomoći.

Brčanskim penzionerima su svake godine po četiri puta dijeljeni paketi pomoći, a pored paketa dobijaju i drugu vrstu pomoći.

Veljko Zlatović, predsjednik Udruženja penzionera RS – Brčko, istakao je da su poklon paketi sadržajni, u smislu da su potrebni penzionerima. Dodaje da po mjesnim udruženjima imaju odbore koji dalje raspoređuju pakete najugroženijima.

Zlatović napominje da su sklopili ugovore sa vlasnicima apoteka da određeni broj lijekova oni finansiraju sa 15 posto, a 15 posto Udruženje.

Iz Udruženja najavljuju da će uskoro u Banji Vrućici boraviti 103 penzionera, te da je za njih 70 sredstava je obezbjedila Vlada Distrikta, a boravak ostalih finansiranje Vlada RS.

Podijeli tekst sa drugima na:

Paket podrške u Novom gradu za 1.481 domaćinstvo

Paketom podrške energetski siromašnim domaćinstvima u iznosu po 476 KM u opštini Novi Grad obuhvaćeno je 1.481 domaćinstvo, rekla je Srni direktor Centra za socijalni rad Daniela Gojić.

Gojićeva je navela da je ovo pravo ostvarilo 511 penzionera, 572 korisnika iz boračkih kategorija, 310 porodica korisnika dječijeg dodatka, 51 lice bez primanja i 37 porodica koje su korisnici novčane pomoći.

Prema njenim riječima, broj domaćinstava je povećan za 492 u odnosu na raniju odluku.

U skladu sa odlukom Vlade Republike Srpske o načinu realizacije ovog paketa podrške, energetski siromašnim potrošačima, odnosno ugroženim domaćinstvima, smatraju se korisnici prava na novčanu pomoć, korisnici prava na dodatak na djecu, definisane boračke kategorije, lica starija od 65 godina koja ne ostvaruju lična primanja i korisnici samostalne penzije u iznosu do 350 KM.

Predviđeno je da isplatu sredstava za boračke kategorije i korisnike penzije izvrši Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske.

Isplatu finansijske pomoći korisnicima prava na novčanu pomoć, korisnicima prava na dodatak na djecu i licima starijim od 65 godina koja ne ostvaruju lična primanja izvršiće Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite.

(Foto ilustracija: Yandex)

Podijeli tekst sa drugima na:

U Srpskoj 1.603 građana nema nikakva primanja 

Među građanima koji će dobiti novčanu pomoć za grijanje su i 1.603 starijih od 65 godina bez ikakvih primanja.

Ovaj podatak saopštio je ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Alen Šeranić, koji je govorio o podjeli novca za najsiromašnije građane u Srpskoj, a koji je obezbijedila Evropska unija.

Predsjednika Udruženja penzionera RS, Ratka Trifunovića, objašnjava zašto među penzionerskom populacijom ima građana koji nemaju nikakva primanja.

“Vjerujem da su to ljudi koji nisu nikada radili. Žive na selu i nikada nisu uplaćivali doprinose i zato sada nemaju primanja”, objašnjenje je Trifunovića.

Podsjećamo, u ovom mjesecu treba da počne isplata po 476 KM najsiromašnijim građanima u Republici Srpskoj, a novac je namijenjen za grejnu sezonu.

Novac je odobrila Evropska unija iz pretpristupnog fonda “IPA 3” za 2023. godinu zbog poskupljenja energenata.

Ukupno 67.731 siromašnih građana u Srpskoj treba da dobije ovu pomoć.

(Izvor: Srpskainfo: Foto ilustracija: Yandex)

Podijeli tekst sa drugima na:

Projektom “Hljeb i mlijeko za penzionere” obuhvaćeno 390 korisnika

Opština Centar Sarajevo u sklopu brige o najranjivijim kategorijama stanovništva realizuje projekat “Hljeb i mlijeko za penzionere” u okviru kojeg obezbjeđuje novčana sredstva za 390 socijalno ugroženih starijih sugrađana kao participaciju za kupovinu osnovnih životnih namirnica – hljeba i mlijeka.

Od navedenog broja korisnika među dobitnicima sredstava u iznosu od po 70 KM za mjesec septembar su 343 penzionera sa minimalnim primanjima, te po 100 KM za 47 socijalno ugroženih osoba preko 60 godina koje nisu ostvarile pravo na penziju.

Sredstva su izdvojena kao participacija za kupovinu osnovnih životnih namirnica – hljeba i mlijeka.

U opštinskom budžetu za 2023. godinu za ovu namjenu izdvojeno je 360.000 KM. Od navedenog iznosa 300.000 konvertibilnih maraka je obezbijeđeno za socijalno ugrožene penzionere, dok je 60.000 KM namijenjeno socijalno ugroženim osobama starijim od 60 godina koje nisu ostvarile pravo na penziju.

(Izvor i foto: centar.ba)

Podijeli tekst sa drugima na:

Penzioneri u BiH – umjetnici preživljavanja

Penzioneri u Bosni i Hercegovini – umjetnici preživljavanja. Dan isplate penzija čekaju s nestrpljenjem, ali kada krenu plaćati račune i kupovati osnovne životne namirnice, kao i lijekove, ne ostane im gotovo ništa. S tek nekoliko stotina maraka teško je biti matematičar.

“Teško onom ko živi od penzije. Penzioner sam, živim sam, sastavljam nekako kraj s krajem, ali ne može svako. To je da dođe ovdje, stavi bijeli čaršaf i prosi. Eto, šta je ta penzija”, kaže penzioner Mahmut Alagić.

“Platiš struju, vodu, smeće… Ostane ti 200 KM za život. Nema tu više, još ako si od nekoga posudio, pa dok vratiš. Života tu nema”, priča penzioner Asim Mašić.

Zbog niskih primanja sezonsko voće za većinu penzionera postaje luksuz, a mnogi kažu da ne bi mogli da im nije djece koja žive u inostranstvu. A cijene rastu…

“Sve skupo, narod s tim ne može živjeti, a raditi se ne može. Sve boli, noge, ruke…”, riječi su penzionerke Đule Okanović.

U Federaciji će penziju za august primiti više od 400.000 penzionera. Najniža iznosi 538 konvertibilnih maraka.

“Više penzioneru ne treba postaviti pitanje kako živi. Kad ustane, sam sebe pita kako će preživjeti današnji dan, a da ne kažem mjesec… S minimalnom penzijom to je umijeće. Danas počinje kupovina lijekova, pa gdje ogrijev i ostalo. Ako neko misli da je komad kruha život penzionera, grdno se vara”, ističe Mirsad Terzić, predsjednik Saveza udruženja penzionera USK.

(Izvor: BHRT, Foto ilustracija: Yandex)

Podijeli tekst sa drugima na:

U Republici Srpskoj starnosnu penziju prima 172.601 osoba

Prema podacima Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje Republike Srpske starosnu penziju prima 172.601 korisnik.

“Od ukupnog broja korisnika prava na penziju, starosnu prima 172.601 korisnik, odnosno 61,66%, zatim slijedi porodična, koju prima 72.088 korisnika ili 25,75%, i na kraju invalidska, koju prima 35.055 korisnika, odnosno 12,52%”, istakli su iz Fonda.

U Fondu ističu da u sklopu ostalih prava, u koja ulazi pravo novčane naknade za pomoć i njegu drugog lica i novčana pomoć za tjelesno oštećenje, nju dobija 175, odnosno 0,06% korisnika.

Isplatom penzije za mjesec jul 2023.godine obuhvaćeno je ukupno 279.919 korisnika prava, od čega je 225.183 sa prebivalištem u Republici Srpskoj, a van Republike Srpske 54.736 korisnika prava.

(Autor: S.V. Foto: nezavisne.com)

Podijeli tekst sa drugima na:

Starački dom luksuz za penzionere u Bosni i Hercegovini

Bosna i Hercegovina svake godine ima sve manje stanovnika zbog masovnog odlaska mladih. Ostaju oni stariji, penzioneri, sa primanjima koja su među najnižim Evropi. I sa kojima im je i starački dom luksuz.

Soba u bihaćkom staračkom domu već nekoliko godina je kuća Hasanu Durakoviću. Nakon više od 40 godina provedenih u Švicarskoj, riješio je da se vrati. Hasan ovdje, kaže, ima sve. Od usluge, osoblja, pa do prijatelja koje je stekao.

“Bilo mi je ljepše kod kuće, ali ne mogu sam, umrla mi je žena prije osam mjeseci. Sam – pobudaliti. Fino mi je ovdje, nemam se na šta požaliti, još”, kaže Hasan Duraković, penzioner.

Elvira Harbaš doputovala je iz dalekog Sidneja kako bi posjetila majku. Imala je, priznaje, predrasude prema životu u staračkom domu.

“Moja mama je našla dvije-tri žene koje je znala dok je bila mlađa. Ta interakcija je svakodnevnica. Nema te samoće koja bi bila da je sama, čekala bi kada će joj neko doći, pozvoniti na vrata ili telefon”, kaže Harbaš.

Oni koji nemaju djecu u inostranstvu ovakav dom sebi ne mogu priuštiti, kaže to većina penzionera. Kao i Fatima Čavkić, koja je u domu već četvrtu godinu.

“Da sam samo sa penzijom, da mi nije djece, ne bih mogla. Od muža, penzije imam samo 300 maraka. I šta bih onda”, ističe Fatima.

U domu koji egzistira od 2016. trenutno imaju 60 korisnika. Svi kapaciteti su popunjeni.

“Nudimo sve ono što im je potrebno, od zdravstvene njege, a poseban fokus ide na taj socijalni život. Imamo korisnika koji su tu samo na druženju, koji su težeg stanja, pa svakom pružamo ono što bi i porodica”, rekla je Ines Alagić, direktorica Doma “Villa Adriana”.

Mjesečni boravak u ovom Domu košta između 1.600 do 2.200 KM. Ovdje imaju svu medicinsku njegu.

Nažalost, ovakav dom je za mnoge penzionere u Bosni i Hercegovini luksuz.

(Izvor: BHRT)

Podijeli tekst sa drugima na:

Penzionerima u Doboju obezbijeđena kasa spasa za nabavku ogreva

Nabavka ogreva svake godine zadaje glavobolju dobojskim penzionerima, kojima je, bez obzira na visinu primanja, to najveća stavka u kućnom budžetu.

“Jednom penzioneru obezbijediti sada pet metara drva ili dvije do tri tone uglja, a obično to ide i više, zaista predstavlja nepremostivu prepreku”, rekao je Rajko Gligorić, predsjednik Udruženja penzionera Doboj.

Ističe da su prije 12 godina formirali kasu uzajamne pomoći i imaju oko 1.500 članova, a najveći broj njih upravo u ovom periodu najviše sredstava iz kase koristi za nabavku ogreva.

Cijene kvalitetnog ogrevnog drveta i uglja skaču kako se približavaju hladni dani, žale se penzioneri, kojima svaka ušteđena marka dobro dođe.

“Kod nas je trenutno cijena uglja 200 KM po toni, s tim da ima nekakvih najava koje govore da bi ta cijena mogla biti i nešto viša, kao i cijena ogrevnog drveta, koja je sada oko 100 KM. Imam nekakvih najava da će ta cijena u narednom periodu biti i viša, tako da je to zaista veliki problem, posebno za nas penzionere da riješimo sebi ogrev za ovu zimu”, navodi Gligorić.

Zbog toga, ali i zbog rasta ostalih životnih troškova, mjesečno pedesetak penzionera, umjesto u vlastiti novčanik, ruku zavuče u kasu uzajamne pomoći.

“To kada pomnožite sa 12 mjeseci, znači negdje između 500 i 600 penzionera kod nas svake godine koristi sredstva iz kase za razne namjene, a najviše upravo za nabavku ogreva”, istakao je Gligorić.

(Autor i foto: Nezavisne novine)

Podijeli tekst sa drugima na: