Poslanik traži hitnu sjednicu NS RS i povećanje penzija

Vrijeme je da Vlada ispuni ono za šta se deklarativno zalaže. Odnosno da penzionerima omogući dostojanstvo i poveća penzije.

Ovo je rekao Bojan Kresojević, poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

On je jasan sa zahtjevom za posebnu sjednicu Skupštine o hitnom povećanju penzija.

“Većina opozicionih stranaka je podržala održavanje prve posebne sjednice Narodne skupštine o temi penzionera u istoriji Republike Srpske”, rekao je Kresojević.

U četvrtak, u 19 časova, u svadbenom salonu “Boldi” održaće se javna tribina sa penzionerima, u vezi sa zahtjevima penzionera za izmjenu Zakona o PIO.

Kresojević ističe zahtjeve sa kojima će se izaći pred vlast ukoliko budu imali obzira prema najstarijoj kategoriji stanovništva:

• Povećanje penzija od 17% kao u Federaciji,

• Usklađivanje penzija dva puta godišnje,

• Penzija da se računa i za godine neuplaćenih doprinosa.

On poručuje da su ovo osnovni zahtjevi penzionera koje će zastupati.

“Mišljenje penzionera nam je najvažnije za izradu prijedloga izmjena Zakona o PIO”, kaže Kresojević.

On apeluje na predstavnike vlasti, premijera, ministarku finansija i predsjednika Narodne skupštine da je dovoljno da se pri odluci o zakazivanju posebne sjednice zapitaju šta bi oni u periodu od mjesec dana mogli da urade i priušte sebi i svojoj porodici za iznos najniže penzije u Srpskoj – od 349,35 KM do 698,89 KM.

Podijeli tekst sa drugima na:

Skupština udruženja: Penzioneri zadovoljni najavljenim povećanjem

Vlada Republike Srpske i resorno ministarstvo kontinuirano preduzimaju mjere s ciljem unapređenja položaja penzionera.

Ovo je rekao izjavio je ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Radan Ostojić.

On je napomenuo da Udruženje penzionera Republike Srpske od javnog interesa i da će resordno minsitarstvo zajedno sa Fondom PIO biti na raspolaganju penzionerima. Cilje da se odgovori na sve izazove, kojih će biti sve više.

Ministar je pohvalio ovo udruženje za koje kaže da po svom jedinstvu mogu biti primjer ostalim organizacijama i udruženjima u Srpskoj.

Predsjednik Udruženja penzionera Republike Srpske Ratko Trifunović zadovoljan je podrškom Vlade Republike Srpske. Zadovoljni su kako je rekao i najavljenim povećanjem penzija u avgustu od najmanje 3,55 odsto.

Trifunović je dodao da će ove godine programom Vlade Republike Srpske banjsku rehabilitaciju u jednoj od šest banja iskoristi oko 5.800 penzionera.

On je naveo da će se na j sjednici Skupštine Udruženja penzionera Republike Srpske raspravljati o izvještajima za prošlu godinu. Biće govora i o radu i finansijskom poslovanju Udruženja. Penzioneri će raspravljati i o izvještaju Nadzornog odbora o izvršenoj kontroli materijalno-finansijskog poslovanja.

Na sjednici će biti riječi i o programu rada i finansijskom planu poslovanja u tekućoj godini. Donijeće se odluka o određivanju minimalne članarine, Biće sprovedene aktivnosti na izmjenama i dopunama Statuta Udruženja.

Direktor Fonda PIO Republike Srpske Mladen Milić kaže da je ponosan što je očuvano jedinstvo. Rekao je da mu je drago da postoji jedno udruženje penzionera koje brine o svih 295.000 korisnika prava Fonda PIO, od kojih 54.000 živi van teritorije Srpske.

Podijeli tekst sa drugima na:

Delić: Od jula povećanje penzija za sve penzionere u FBiH

Od 1. jula slijedi novo povećanje penzija za svih 469.000 penzionera u Federaciji BiH.

Ovo je rekao Adnan Delić, federalni ministar rada i socijalne politike.

Kako je pojasnio, riječ je o redovnom usklađivanju penzija za 469.000 penzionera. Pri tome, povećanje se obračunava na već uvećane iznose koje penzioneri trenutno primaju, a ne na prošlogodišnje penzije.

“To znači da penzioner koji trenutno prima najnižu penziju od 666 KM neće dobiti povećanje na osnovu prošlogodišnjeg iznosa od 599 KM, već na osnovu sadašnje penzije od 666 KM”, naveo je on.

Možda vas interesuje i ovo:

U avgustu povećanje penzija u Srpskoj za 3,55 posto

Delić je istakao da se, zahvaljujući izmjenama zakona, penzije sada usklađuju dva puta godišnje.

“To znači da gotovo 469.000 penzionera ima pravo na drugo redovno povećanje u istoj godini. Ako konačni statistički pokazatelji ostanu u okvirima sadašnjih procjena, najniža penzija bi nakon julskog usklađivanja mogla iznositi oko 700 KM”, rekao je Delić.

Podijeli tekst sa drugima na:

Penzioneri nezadovoljni najavom povećanja penzija od 3,55 posto

Vijest o povećanju penzija ne izaziva pretjerano oduševljenje među starijom populacijom. Za one sa minimalnim penzijama, povećanje će iznositi nekih desetak maraka. Na ova poskupljenja, to povećanje ne znači gotovo ništa, smatraju anketirani penzioneri.

Ekonomista Milenko Stanić smatra da su penzioneri u Republici Srpskoj u daleko lošijoj situaciji u odnosu na penzionere u Federaciji i u regionu.

“Sadašnja kretanja pokazuju da dinamika rasta troškova života, a to su one ključne stavke za koje izdvajaju naši penzioneri, riječ je o troškovima hrane, riječ je o troškovima komunalnih usluga i zdravstvenih ustanova. Ti troškovi višestruko nadmašuju rast penzija što znači da je pozicija naših penzionera svakim danom sve teže i teža”, kaže Stanić.

Možda vas zanima i ovo:

Dodik najavio povećanje penzija i jednokratnu pomoć penzionerima

Ekonomista Stanić pojašnjava da je Federacija u povoljnijem položaju u odnosu na Srpsku. To se vidi iz broja zaposlenih radnika i broj penzionera. Navodi i da Federacija ima sistem povećanja penzija po automatizmu. To znači da povećanje penzija ne zavisi od pojedinačnih odluka organa vlasti, niti od preizbornih obećanja.

“Potrebno je da uvedemo sistem obračuna penzija po automatizmu. Da on ne zavisi volje pojedinačnog ministra ili vlada što se dešava obično povećanje pred izbore”, tvrdi Stanić za BN.

Dodaje da rast penzija mora da parira rastu cijena. Parametar koji treba uzeti je i rast prosječnih plata kako bi se održao nivo potrošnje penzionera.

Dok se povećanja mjere malim procentima, a sa druge strane imamo višestruka poskupljenja, najstarija populacija u Srpskoj ostaje na samom rubu egzistencije.

Podijeli tekst sa drugima na:

Dodik najavio povećanje penzija i jednokratnu pomoć penzionerima

Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a najavio je novo povećanje plata i penzija.

On je rekao da će plate u javnom sektoru rasti za šest do sedam odsto. Što se tiče plata sa prethodnim povećanjem to će biti ukupno oko 11 posto rasta.

Kada je riječ o penzijama, Dodik je rekao da će one ponovo biti uvećane. Najavio je i da će biti obezbijeđena jednokratna pomoć penzionerima.

“Prosječna plata u Srpskoj je 1.600 KM. Nije kao u Evropi, ali brže sustižemo. Do prije koju godinu plata od hiljadu KM bila je misaona imenica”, naveo je Dodik, a prenosi ATV.

Podsjećanja radi, i Ratko Trifunović, predsjednik Udruženja penzionera Republike Srpske očekuje od avgusta rast penzija. On je nedavno rekao da su penzioneri zadovoljni rastom penzija.

On je rekao da bi penzioneri bili zadovoljni povećanjem od 3,55 posto. <<< Opširnije. 

 

Podijeli tekst sa drugima na:

Trifunović: Penzioneri bi bili zadovoljni povećanjem penzija od 3,55 posto

Penzije u Republici Srpskoj ove godine u januaru su povećane za 6,45 posto, a novo povećanje moglo bi biti već u avgustu.

Vlada Republike Srpske nedavno je saopštila da će u procesu izrade rebalansa budžeta voditi računa o penzionerima. Naglasili su da će tražiti način da poboljšaju materijalne uslove i standard najstarije populacije. Takođe istakli su da će pratiti njihove potrebe, ali u skladu sa budžetskim mogućnostima.

“Rebalansom budžeta koji je u izradi, planirano je povećanje budžetskih sredstava namijenjenih penzionerima u RS”, poručili su iz Vlade Srpske.

Međutim, još se niko iz vlasti nije oglasio da li će, kada, i u kojem iznosu, penzije u Srpskoj ove godine biti vanredno povećane.

Podsjetimo, u avgustu lane, penzioneri u Srpskoj dobili su vanredno povećanje od 3%.

Ratko Trifunović, predsjednik Udruženja penzionera Srpske, ističe da bi penzioneri bili zadovoljno vanrednim povećanjem penzija za najmanje 3,55%.

“Nadam se da će do njega doći u avgustu. Sa redovnim povećanjem od 6,45% iz januara, to bi bilo ukupno 10% u ovoj godini”, kaže za Srpskainfo Trifunović.

Dodaje da se nada da će Vlada Srpske naći sredstva za ovo vanredno povećanje.

“Nadamo se da će imati razumijevanja za penzionere i njihov materijalni položaj. Kada bi penzije bile povećane za 3,55%, to bi bilo ukupno 10% na godišnjem nivou, što smatramo zadovoljavajućim, jer su, od početka godine, toliko porasle i plate u Srpskoj. Naravno, troškovi života u Srpskoj ekstremno su povećani nakon izbijanja rata na Bliskom istoku”, objašnjava Trifunović.

Iz Fonda PIO nedavno su saopštili da su penzije unazad 13 godina usklađene 10 puta redovno i 14 puta vanredno.

“Nominalno povećanje penzija u periodu 2013.-2026. je 82,68%, a efektivno ili stvarno 116,32%”, poručili su iz ovog fonda.

Uprkos tome, velika većina penzionera svojim primanjima i dalje jedva preživljava.

Podijeli tekst sa drugima na:

U julu novo povećanje penzija u Federaciji BiH

Penzioneri u Federaciji BiH mogli bi uskoro dobiti novo povećanje primanja.

Nermin Nikšić, premijer Federacije BiH potvrdio je da se može očekivati novo povećanje i da je tako propisano izmjenama Zakona o PIO.

Nakon već realiziranog povećanja na početku 2026. godine, koje je iznosilo više od 11 posto, vlasti planiraju dodatno povećanje tokom ljeta.

Prema najavama, novo usklađivanje penzija trebalo bi uslijediti u julu. Radi se o novom modelu koji predviđa korekcije dva puta godišnje – početkom i sredinom godine.

Time bi ukupno povećanje penzija u 2026. godini moglo dostići oko 17 posto. To bi predstavljalo jedno od najvećih povećanja u posljednjih nekoliko godina.

Možda vas zanima i ovo:

Šta izmjene Zakona o PIO u FBiH donose budućim penzionerima?

Premijer je naglasio da su penzioneri među prioritetima Vlade. Rekao je i  da je cilj očuvanje životnog standarda kroz vezivanje rasta penzija za kretanja plata i troškova života.

Ukoliko se najave realizuju, minimalna penzija bi do kraja godine mogla dostići približno 700 KM, što bi predstavljalo značajan pomak za najugroženije kategorije.

 

Podijeli tekst sa drugima na:

Povećanju penzija u Srbiji raduje se i 22.000 penzionera u BiH

Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije najavio je novo povećanje penzija u Srbiji što raduje i više od 20.000 penzionera u BiH.

Naime, Srbija ima 1,65 miliona penzionera, a od tog broja preko 20.000 ih živi u BiH. Vučić je rekao da će penzije značajno rasti, a da će dodatno biti povećane za one sa najnižim primanjima.

Takođe, razmatraju se i dodatne mjere kako bi se pomoglo najugroženijim kategorijama stanovništva, među kojima je i veliki broj penzionera.

Možda vas zanima i ovo:

Srbija isplaćuje penzije za više od 22.000 penzionera u BiH

“Dodatno uvećanje moglo bi biti usmjereno na one koji imaju primanja manja od 45.000 dinara (oko 750 KM)”, rekao je Vučić.

On je od Fonda PIO Srbije zatražio prijedloge najboljih rješenja. Naveo je i da je rast penzija jedan od ključnih prioriteta socijalne politike. To je i dio šire strategije za rast životnog standarda građana.

Podijeli tekst sa drugima na:

Vlada FBiH odobrila usklađivanje penzija od 11,26 posto

Vlada FBiH danas (20. februar 2026.) je na telefonskoj sjednici, usvojila zaključak o usklađivanju penzija u iznosu od 11,26 posto. Na ovaj način odobrena je Odluka o usklađivanju penzija koju je donio Upravni odbor Fonda PIO FBiH. Radi se o povećanju u odnosu na visinu penzije isplaćene u decembru 2025. godine.

“Ovom odlukom izvršeno je prvo usklađivanje penzija u 2026. i to u dva dijela. Na način da je akontativno usklađivanje penzija izvršeno u januaru 2026. godine u visini od 11,2 posto. Dodatno usklađivanje penzija biće izvršeno u skladu sa Odlukom u visini od 0,06 posto”, navedeno je.

Obrazlažući odluku, Ministarstvo rada i socijalne politike navelo je službene podatke Federalnog zavoda za statistiku. Na dan 15. februara prosjčna bruto plata u FBiH za period o januara do novembra rasla je za 16,3 posto u odnosu na isti period 2024. godine. Za isti period indeks potrošačkih cijena rastao je po stopi od 3,7 posto.

“U skladu sa ovim objavljenim podacima, a prema formuli za redovno usklađivanje penzija, koja je zbir 60 posto stope rasta prosječne bruto plaće i 40 posto stopa rasta CPI, stopa konačnog usklađivanja penzija počev od 1. januara 2026. godine iznosi 11,26 posto” saopšteno je iz Vlade FBiH.

Možda vas interesuje i ovo:

Počela isplata uvećanih penzija, osigran 351 milion KM

Podijeli tekst sa drugima na:

Počela isplata uvećanih penzija, osigran 351 milion KM

Isplata penzija uvećanih za 11,2 posto u Federaciji BiH počeće danas.

Uvećanje penzija uslijedilo je nakon izmjena Zakona o PIO/MIO Federacije BiH. Njime je propisano da se penzije usklađuju dva puta godišnje.

Od 1. januara najniža penzija povećava se sa 599,28 KM na 666,40 KM. Zagarantovana penzija povećava se sa 715,21 KM na 795,31 KM. Najviša penzija sa 2.996,40 KM na 3.332,00 KM.

Penziju sa januar primiće 465.697 korisnika, a za ove potrebe izdvojeno je oko 351 miilion KM, navodi Fond PIO FBiH.

Osim uvećanja penzija, izmjene Zakona o PIO koje su na snagu stupile od 1. januara donose i još jednu novinu Ta novina najviše će “pogoditi” buduće penzionere.

Možda vas zanima i ovo:

Član 81. Zakona o PIO pred sudom i upravnim sporom?

Za razliku od prije starosna penzija sada se svrstava u šest kategorija. Za korisnike do 20 godina penzionog staža penzija ne može biti niža od 60 posto prosječne, odnosno 434,38 KM.

Dalje za korisnike sa 20 do 25 godina staža penzija ne može biti niža od 65 posto prosječne odnosno 470,58 KM.

Penzioneri sa stažom od 25 do 30 godina mogu imati penziju ne nižu od 70 posto prosječne, odnosno 506,78 KM.

Oni koji imaju staž od 30 do 35 godina ne mogu imati penziju manju od 75 posto prosječne odnosno 542,98 KM, a oni koji imaju od 35 do 40 godina staža imaće zagarantovanu penziju 85 posto od prosječne odnosno 615,37 KM.

Na kraju oni sa 40 godina i više staža penziju ne mogu imati nižu od 95 posto od prosječne što u ovom slučaju iznosi 687,77 KM.

Do sada, minimalna penzija za najamnje 15 godina staža iznosila je 599 KM.

Podijeli tekst sa drugima na: