Od Vlade Srpske za banjsko liječenje penzionera 3,3 miliona KM

Vlada Republike Srpske odobrila je 3.300.000 KM za ovogodišnju banjsko-klimatsku rehabilitaciju 5.800 penzionera.

Ovo je rekaoRatko Trifunović, predsjednik Udruženja penzionera Republike Srpske.

Trifunović je rekao novinarima u Tesliću da je obuhvat penzionera manji u odnosu na planiranih 6.000, zbog povećanja cijena.

On je naveo da penzioneri ovo sedmodnevno pravo mogu iskoristiti u banjama:

  • Vrućica u Tesliću
  • Vilina vlas u Višegradu
  • Dvorovi u Bijeljini
  • Kulaši u Prnjavoru,
  • Mlječanica u Kozarskoj Dubici
  • Terme u Laktašima

Trifunović je prije početka sjednice Upravnog odbora Udruženja penzionera Srpske, koja se održava u Banji “Vrućici”, rekao da se na sjednici pripremaju materijali za izvještajnu skupštinu koja će se održati tokom maja.

Mladen Milić, direktor Fonda PIO Republike Srpske  rekao je da penzioneri pozitivno reaguju na pravo sedmodnevnog boravka u banjama.

U to se kako je rekao i uvjerio tokom razgovara sa grupom koja je odsjela Banji “Vrućici”.

“Pozitivni utisci su na ambijent, kapacitet, ishranu, terapije, odnos osoblja Banje prema njima i iskazuju duboku zahvalnost Vladi Republike Srpske i predsjedniku Republike što su im omogućili da besplatno borave u Banji”, dodao je Milić.

Možda vas interesuje i ovo:

Interesovanje za banjsko liječenje penzionera u Srpskoj sve veće (VIDEO)

On je istakao da Fond PIO usko sarađuje sa penzionerima i da su servis za oko 294.000 korosnika prava penzija, 337.000 radnika i oko 44.000 lica koja uplaćuju doprinose i samostalnih preduzetnika.

Milić je najavio da će uskoro Fond PIO uvesti praksu da jednom mjesečno rukovodstvo po filijalama obavi razgovor sa zainteresovanim penzionerima koji imaju određena pitanja i probleme, te da ih delegira instancama odlučivanja.

Podijeli tekst sa drugima na:

Besplatno liječenje ino penzionerima ukinuto još 2022. godine

Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju na osnovu koga će inostrani penzioneri od 1. maja plaćati 10,2 odsto penzije ako žele da se liječe u Republici Srpskoj stupio je na snagu 2022. godine. Ali primjena će početi tek sad zato što su nadležne institucije godinama „uspostavljale tehničke i administrativne pretpostavke za primjenu zakona.

Kako objašnjavaju iz Fonda zdravstvenog osiguranja RS, primjena zakonskih odredbi usvojenih 2022. godine nije bila moguća u punom obimu u periodu važenja posebnih mjera tokom vanrednih okolnosti izazvanih epidemijom virusa korona kada je svim građanima bio omogućen pristup zdravstvenoj zaštiti bez obzira na status osiguranja.

„Nakon toga, bilo je neophodno uspostaviti i usaglasiti evidencije između nadležnih institucija, odnosno FZO, Poreske uprave i Fonda PIO), imajući u vidu da nisu postojale objedinjene i pouzdane baze podataka o izvorima penzije i dužini staža ostvarenog u zemlji i inostranstvu. Uspostavljanjem tehničkih i administrativnih pretpostavki za dosljednu primjenu zakona, njegova primjena počinje od 1. maja, bez retroaktivnog dejstva“, navodi se u odgovoru FZO na pitanja CAPITAL-a.

Fond PIO utvrđuje status penzionera

Oni dalje kažu da sprovode Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju kojim je definisan osnov prijave na zdravstveno osiguranje kao i njegova primjena za inostrane penzionere koji su većinski staž ostvarili u inostranstvu.

„Ko spada u ovu kategoriju, odnosno ko su penzioneri sa većinskim stažom u inostranstvu određuje Fond PIO svojim rješenjem – bez izuzetka. S tim u vezi, FZO je svoju argumentaciju poslao Fondu PIO budući da oni utvrđuju status penzionera. Smatramo da svi penzioneri koji spadaju u ovu kategoriju treba da budu zdravstveno osigurani na način kako je propisao članom 15. i 16. Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju i članovima 5. i 18. Zakona o doprinosima RS“, precizira se u odgovoru.

Isto tako, kaže se dalje, prema sporazumu između BiH i Hrvatske propisano je da se korisnici penzije koji ostvaruju pravo u obe države osiguravaju prema propisima države u kojoj imaju prebivalište.

„Prema pomenutom zakonu obavezu plaćanja doprinosa za zdravstveno osiguranje po stopi od 10,2 odsto imaju isključivo osobe koje primaju penziju iz drugih država u kojima su provele većinski radni vijek, a imaju prebivalište u Srpskoj i osobe koje primaju penzije iz država sa kojima BiH nema zaključen sporazum o socijalnom osiguranju, a u tim državama su takođe provela većinski radni vijek i imaju prebivalište u Srpskoj“, kažu iz FZO.

Stopa od 10,2 posto zakonski definisana

Oni naglašavaju i da stopa od 10,2 odsto nije proizvoljna niti je nova mjera FZO RS, već zakonski definisana stopa doprinosa u RS koja važi za sistem finansiranja zdravstvenog osiguranja.

„Za penzionere koji su penziju ostvarili u RS, stopa doprinosa iznosi jedan odsto i to se uplaćuje iz sredstava penzijskog fonda. Penzioneri koji primaju penziju iz inostranstva plaćaju 10,2 odsto, jer nisu učestvovali u finansiranju domaćeg zdravstvenog sistema tokom radnog vijeka. Upravo ova razlika pokazuje da se ne radi o povećanju niti novom zakonskom rješenju, već o primjeni principa pravičnosti“, pojašnjavaju iz FZO.

Iz Fonda zdravstva podsjećaju da se ova zakonska odredba ne odnosi na penzionere koji su cijeli radni vijek radili u inostranstvu ukoliko je riječ o zemljama koje imaju sporazum sa BiH.

„Oni se na osiguranje prijavljuju po drugom osnovu, odnosno zemlja u kojoj su ostvarili penziju plaća doprinos za njihovo osiguranje. Takođe, ovo se ne odnosi i na penzionere koji su cijeli radni vijek ostvarili u RS, jer njih na zdravstveno osiguranje prijavljuje Fond PIO RS“, zaključuju iz FZO.

Penzioneri nezadovoljni

Podsjećamo, FZO RS je prije desetak dana putem saopštenja pozvao penzionere koji su većinu radnog staža ostvarili u drugoj zemlji da se prijave u Poresku upravu RS, a potom u FZO kako bi regulisali svoj status zdravstvenog osiguranika.

Ovaj potez FZO izazvao je nezadovoljstvo među inostranim penzionerima, a pojedini pravnici i dio stručne javnosti smatraju da se na ovaj način diskriminiše dio pripadnika najstarije populacije. <<<Opširnije

Za razliku od njih iz FZO kažu da one koji su tokom većeg dijela svog radnog vijeka izdvajali za zdravstvo u nekoj drugoj zemlji nije moguće izjednačavati sa penzionerima koji su cijeli radni vijek proveli u Republici Srpskoj i u punom iznosu plaćali doprinose ovdje.

Podijeli tekst sa drugima na:

Fond PIO poziva penzionere da izmijene punomoći

Zbog otkrivenih zloupotreba pri isplati penzija putem punomoći, Fond PIO Republike Srpske pozvao je 2.398 penzionera da do kraja aprila izvrše izmjenu punomoći. Cilj je da se spriječe dalje nepravilnosti.

Naime, kako ističu iz Fonda PIO zbog zloupotreba od strane neodgovornih pojedinaca koji su ranije dostavili punomoć Fondu PIO za isplatu penzije opunomoćeniku. Fond je bio prinuđen da reaguje kako bi spriječio dalju štetu po budžet Republike Srpske.

“Do sada je oko 900 savjesnih i odgovornih penzionera postupilo po našim instrukcijama. Time je omogućeno da za njih nesmetano nastavimo isplatu penzije. Za 179 penzionera koji su u punomoći naveli mjesto prebivališta na teritoriji Republike Srpske izvršili smo provjeru. Ustanovili smo da isti nisu evidentirani kao takvi u bazi Agencije za identifikacione dokumente IDDEEA. Za sve njih privremeno smo obustavili isplatu penzije za mart mjesec”, kazali su iz Fonda PIO.

Dodaju da će penzionerima koji žive u inostranstvu, a koji su uredno dostavili potvrdu o životu nastaviti redovnu isplatu penzije do kraja ove godine. Do tada  važi uz napomenu da do kraja tekuće godine zamjene postojeću punomoć.

Za penzionere koji žive u Republici Srpskoj, Federaciji BiH i Srbiji, Crnoj Gori, Sloveniji, Hrvatskoj i Sjevernoj Makedoniji – isplata će se nastaviti bez izmjena postojećih punomoći.

Iz Fonda su upozorili da će protiv svih koji nisu pravovremeno prijavili smrt penzionera, a nastavili su primati penziju bez prava na to, biti pokrenuti postupci pred nadležnim organima radi povrata sredstava i izricanja zakonom predviđenih sankcija.

 

Podijeli tekst sa drugima na:

Vikend vodič za penzionere: Gdje kupovati najpovoljnije?

Dragi naši čitaoci, pred nama je još jedan vikend, a sa njim i nove prilike da pametnom kupovinom uštedite u vašim omiljenim marketima. Kako bismo vam olakšali potragu za najnižim cijenama osnovnih namirnica, mesa, voća i higijene, pripremili smo pregled aktuelnih kataloških akcija.

Pogledajte gdje vas čekaju najbolji popusti do nedjelje:

FIS

U FIS marketima vas očekuju odlične cijene osnovnih namirnica i proizvoda za domaćinstvo.

Za ljubitelje mesa, kilogram junetine bez kosti košta 22,50 KM, dok su povrtne namirnice također povoljne – mrkva je 1,50 KM, a luk samo 1,25 KM.

Sa delikates odjela izdvajaju se sir Paladin (Gouda ili Edamer) po 11,95 KM/kg, kao i Tanašić krastavci (2500 ml) za 8,95 KM. Za brzi obrok tu je pileća hrenovka Vimar (200 g) po cijeni od 1,35 KM.

Od higijenskih proizvoda, toaletni papir Paloma (16 rola) dostupan je za 5,95 KM, dok je Coccolino omekšivač snižen na 5,65 KM. Tu je i Maggi tarhana juha za samo 1,00 KM.

KONZUM I MERCATOR

Produžena vikend akcija donosi odlične prilike za kupovinu osnovnih namirnica.

Pileća prsa u rinfuzi možete kupiti po cijeni od 8,95 KM/kg, dok je Fructal sok od borovnice (2 l) snižen na 3,95 KM.

Iz mliječnog asortimana izdvajamo Mila jogurt (1 l) za 1,70 KM, a za ljubitelje slatkog tu je Milka MMMAX čokolada (2×300 g) po cijeni od 9,95 KM. Svježe narandže dostupne su za 1,65 KM/kg.

MARKET AS

Market AS nudi povoljan izbor mesa i proizvoda za svakodnevnu upotrebu.

Pileći file košta 10,49 KM/kg, juneća rebra 18,49 KM/kg, dok je pileći batak dostupan za 4,49 KM/kg. Za roštilj su tu i Goranović kobasice po sniženim cijenama, a banane su 2,15 KM/kg.

Za jutarnju kafu izdvajamo Grand kafu (500 g) po 12,95 KM, dok je Nectar Family sok (1,5 l) 2,99 KM. Harmony ubrusi dostupni su po cijeni od 3,65 KM.

TROPIC

U Tropic marketima možete pronaći kvalitetne proizvode po pristupačnim cijenama.

Svinjski vrat bez kosti dostupan je za 9,99 KM/kg, dok je Beretta mortadela (više vrsta) 15,99 KM.

Od voća izdvajamo avokado po 1,59 KM/kom, a za opuštanje tokom vikenda tu je Tuborg pivo (4/1) po cijeni od 4,99 KM.

KORT

KORT marketi nude povoljne cijene za osnovne namirnice i slatke proizvode.

Svinjska plećka bez kosti košta 6,95 KM/kg, dok je mladi kupus samo 1,29 KM/kg. Dukat maslac (250 g) također je 6,95 KM.

Za doručak ili lagani obrok tu su Balans+ kefir (1 kg) po 2,35 KM i Gavrilović pileća salama (350 g) za 2,95 KM. Masline Sevilla dostupne su po cijeni od 1,49 KM.

Za slatki kraj izdvajamo Cipiripi krem (400 g) po 4,45 KM i Don Kornelone sladoled (8/1) za 2,95 KM.

ŠIKI

U ŠIKI marketima vas očekuju odlične cijene za povoljnu kupovinu. Za ukusan porodični ručak izdvajamo juneći vrat i plećku bez kosti po cijeni od 21,99 KM, dok je svinjski but dostupan za 7,50 KM po kilogramu. Pileći bataci su već od 4,50 KM, a za ljubitelje domaćih specijaliteta tu je i suva kobasica po cijeni od 14,99 KM.

Od svježeg voća i povrća u ponudi su paradajz po 3,49 KM, krastavac salatar za 1,49 KM, kao i jagode po cijeni od 4,50 KM po kilogramu.

Za svakodnevne potrebe izdvajamo Grand Gold kafu (500 g) po cijeni od 12,90 KM, Dukat trajno mlijeko (1 l) za 1,59 KM, kao i Dolcetto Petit keks (700 g) po cijeni od 1,99 KM. Tu su i Delikato svježa jaja (10/1) za 2,69 KM te mesni narezak Delikato (100 g) po cijeni od 0,79 KM. Sve što vam je potrebno za kvalitetnu i povoljnu kupovinu pronađite u ŠIKI marketima!

Cijene osnovnih namirnica značajno variraju od marketa do marketa, pa se isplati planirati kupovinu unaprijed. Penzionerima se posebno preporučuje da iskoriste vikend akcije za nabavku mesa, mliječnih proizvoda i higijenskih artikala po nižim cijenama.

Tekst priredila: S.Vukić

Fotografije preuzete sa zvaničnih stranica marketa.

Podijeli tekst sa drugima na:

Penzioneri ogorčeni zbog odluke vlasti da plaćaju zdravstveno osiguranje

Skoro 10.000 penzionera penzionera, koji su većinu staža ostvarili u inostranstvu, od 1. maja ostaće bez prava na zdravstvenu zaštitu.

Znači, ukoliko najstarija populacija koja je većinu radnog viejka provela van Srpske želi da ima pravo na besplatno liječenje, moraće sama da plaća doprinose.

Ukoliko je penzioner većinski staž ostvarilo u inostranstvu, a takvih je blizu 10.000, od 1. maja, po Zakonu, donesenom u 2022. godini, imaće obavezu plaćanja doprinosa ukoliko želi da ostvari pravo na zdravstvenu zaštitu.

Iz Fonda zdravstvenog osiguranja navode da je propisano da se za korisnike srazmjerne penzije primjenjuje osnov na osiguranje na osnovu penzije ostvarene kod inostranog isplatioca, a ne na osnovu penzije koju su ostvarili u Republici Srpskoj, što je do sada bio slučaj.

“Odluka se zasniva na principu pravičnosti. Ti penzioneri su tokom većeg dijela svog radnog vijeka već izdvajali za zdravstvo u toj zemlji, pa ih nije moguće izjednačavati sa penzionerima koji su cijeli radni vijek proveli u Republici Srpskoj i u punom iznosu plaćali doprinose ovdje“, naveli su iz Fonda zdravstvenog osiguranja Srpske.

Iznos doprinosa 10,2 posto

Iznos doprinosa koji će najstarija kategorija uplaćivati zavisi od visine srazmjerne penzije. Osnovica je 10,2 procenta. Iz Fonda PIO kažu da je najveći broj korisnika srazmjernih penzija iz Austrije i Srbije.

“Ovim zakonskim propisima nisu obuhvaćeni penzioneri iz FBiH, kao ni penzioneri iz Hrvatske s obzirom da je njihov status definisan posebnim međudržavnim sporazumom“, rekla je viši stručni saradnik za odnose s javnošću Fonda PIO RS Ružica Mrkajić.

Primjena zakona kod inopenzionera izazvala je nezadovoljstvo, piše BN.

Ilija Stoičević radni vijek proveo je u Njemačkoj. Kao dobrovoljac borio se za Srpsku u kojoj,  zbog nemara poslodavca, nema prava ni za minimalnu penziju. Sada, od primanja iz inostranstva mora da uplaćuje zdravstveno osiguranje.

„Dosta mojih kolega vraća se za Njemačku, neće da plaćaju to. Ja, koji sam bio u ratu, opet treba da bježim.

Jer, sve što dobijem na to platim i porez i sad hoće neko dodatno da me oporezuje. To nema smisla, to zaslužio nisam“, rekao je Stojičević.

I ovakvih je skoro 10 hiljada. Кažu, država je našla način da im gurne ruku u džep.

Možda vas zanima i ovo:

Fond zdravstva pojasnio koji penzioneri treba da plaćaju doprinose

„Ne može se tako raditi, jer ljudi su ostvarili pravo na penziju. Nekom odlukom ne bi trebalo da se ide na štetu ljudi koji su ostvarili penziju ovde“, kažu naš sagovornik.

Znaju i naši nadležni gđe je novac, pa su, očigledno s razlogom donijeli zakon da se doprinosi plaćaju od penzija iz inostranstva, koje su znatno veće od naših.

„Imate isto godina radnog staža ovde i u Virdžiniji, koja je razlika u penziji. Duplo veća. Ovde imam 500 КM, a tamo 1280 dolara“, kaže penzioner.

Primjena ovakvog zakona, koji je zbog virusa korona prolongiran do sada i izazvala veliki gnjev kod penzionera od koji su neki bili pripadnici Vojske Srpske te su zbog rata bili primorani da napuste ognjište i odu u inostranstvo, gđe su ostvarili pravo na penziju.

 

Podijeli tekst sa drugima na:

Fond zdravstva pojasnio koji penzioneri treba da plaćaju doprinose

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske uputio je medijima dodatna pojašnjenja povodom najava da će penzioneri koji su penzije stekli u inostranstvu morati plaćati zdravstveno osiguranje u Srpskoj. Naveli su da se obaveza odnosi samo na određene kategorije osiguranika.

“Penzioneri Republike Srpske koji su cijeli ili većinski radni vijek proveli u Republici Srpskoj i BiH nemaju nikakvu dodatnu obavezu plaćanja doprinosa za zdravstveno osiguranje. Osim one obaveze koju za njih već uplaćuje Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje Republike Srpske. Dakle ništa dodatno”, saopšteno je iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.

Takođe, kako ističu, penzioneri drugih zemalja koji su cjelokupan radni staž proveli u zemljama sa kojima BiH ima zaključen ugovor o socijalnom osiguranju takođe nemaju obavezu dodatnog plaćanja zdravstvenog osiguranja, jer za njih to plaća osiguranje zemlje iz koje primaju penziju.

Ko ima obavezu plaćanja doprinosa?

Obavezu plaćanja doprinosa za zdravstveno osiguranje po stopi od 10,2 odsto imaju isključivo osobe koje:

  • primaju penziju iz drugih država u kojima su provele većinski radni vijek, a imaju prebivalište u Republici Srpskoj,
  • primaju penziju iz država sa kojima BiH nema zaključen sporazum o socijalnom osiguranju, a u tim državama su takođe provele većinski radni vijek i imaju prebivalište u Republici Srpskoj

Ova obaveza, podsjećaju iz Fonda, postoji bez obzira na manji dio staža ostvaren u Republici Srpskoj.  Kako kažu, radi se o licima koja većinski prihod ostvaruju izvan Republike Srpske.

“Dakle, obavezu o kojoj se u javnosti najčešće pogrešno govori imaju samo oni koji su većinski radni vijek proveli u inostranstvu i po tom osnovu primaju većinski dio svoje penzije”, dodaju iz Fonda.

Možda vas zanima i ovo:

10.000 penzionera iz Srpske ostaje bez zdravstvenog osiguranja

Ističu kako su tokom svog radnog vijeka, ta lica, u inostranstvu radila, tamo ostvarivala prihode, tamo uplaćivala doprinose i tamo koristila zdravstveni sistem.

“Kada danas žive u Republici Srpskoj i ovdje koriste zdravstvenu zaštitu, ne plaćaju doprinose u državama iz kojih primaju penziju. U pravilu taj dio primanja im ostaje, dok zdravstvenu zaštitu koriste u Republici Srpskoj u punom obimu. Zato je prirodno i logično da učestvuju u finansiranju sistema koji koriste u Republici Srpskoj”, navodi se u saopštenju.

Naglašava se kako takav pristup nije u skladu sa principom pravičnosti i solidarnosti na kojem počiva sistem obaveznog zdravstvenog osiguranja, niti je logičan ni moralan.

Fond poručuje: Budžet štiti najugroženije

“Kada je riječ o ustavnoj zaštiti djece, trudnica i starih, koja se u javnosti pogrešno i tendenciozno tumači, podsjećamo da je Republika Srpska još 2019. godine donijela zakonsko rješenje kojim je obezbijeđena zdravstvena zaštita za sve socijalno osjetljive kategorije stanovništva”, stoji u saopštenju Fonda.

Takođe se ističe da je Zakonom  propisano da se, ukoliko lice nema drugi osnov osiguranja, osiguranim licem smatraju, između ostalih:

  • djeca
  • učenici
  • studenti
  • trudnice i porodilje
  • lica starija od 65 godina
  • lica sa invaliditetom
  • lica oboljela od malignih, hroničnih i drugih teških bolesti
  • lica bez prihoda, kao i druge posebno osjetljive kategorije

“Za ova lica doprinose ne plaćaju sami građani, već ih obezbjeđuje Republika Srpska iz budžeta. To je jasno propisano zakonom. To znači da se ustavna zaštita ovih kategorija ne ogleda u tome da doprinosi ne postoje. Već u tome da država preuzima obavezu njihovog plaćanja, kako bi se zaštitili najugroženiji”, dodaje se u saopštenju.

S druge strane, ističe se kako lica koja većinski prihod ostvaruju iz inostranstva ne spadaju u kategorije za koje država preuzima tu obavezu, već su zakonom prepoznata kao poseban osnov osiguranja i u skladu s tim imaju obavezu učešća u finansiranju sistema koji koriste.

“Zato se ova dva pitanja ne mogu izjednačavati. Jedno je socijalna zaštita najugroženijih, koju finansira Republika Srpska iz budžeta, a drugo je uređenje sistema tako da svi koji koriste zdravstvenu zaštitu učestvuju u njenom finansiranju.

Zdravstveni sistem može biti pravičan samo ako ga koriste svi, a isti finansiraju u skladu sa svojom ekonomskom snagom”, saopštio je Fond.

Podijeli tekst sa drugima na:

Prvo druženje penzionera u organizaciji mjesnog udruženja u Prijedoru

Mjesno udruženje Prijedor dva/Urije po prvi put je bilo domaćin druženju penzionera, kojem je prisustvovalo preko 600 pripadnika najstarije populacije. Penzioneri ističu da im mnogo znače ovakvi susreti i razmjena iskustava.

“Ovo je nešto veliko za penzionere, jer im je to jedini izlazak, jedino druženje, jedino veselje gdje se mogu opustiti uz svoju generaciju. Po prvi put smo organizatori i to nam puno znači”, rekla je predsjednik ovog udruženja Gordana Uzelac.

Svake godine Grad izdvaja sredstva za potrebe penzionerske populacije, a podržava i ovakva druženja, ističu u gradskom udruženju.

“Da nije gradske administracije, ne bismo bili u prilici da realizujemo ova naša druženja i druge aktivnosti, kao što su jednodnevni izleti i odlasci na destinacije na području Republike Srpske i van njenih granica”, rekao je predsjednik Udruženja penzionera grada Prijedora Slobodan Brdar.

Možda vas interesuje i ovo:

Penzioneri u Višegradu uživali u druženju, pjesmi i zabavi

U lokalnoj zajednici cijene doprinos koji su penzioneri dali tokom svog radnog vijeka za razvoj grada. Gradonačelnik Slobodan Javor potvrdio je dobru saradnju i podršku prijedorskom Udruženju penzionera.

“Grad Prijedor je dosad svake godine u budžetu izdvajao značajna finansijska sredstva, na što smo ponosni. Ponosni smo i na odličnu komunikaciju koju imamo s rukovodsvom penzionera, kako na republičkom, tako i na lokalnom nivou. Cilj nam je da svake godine, koliko možemo, izađemo u susret našim penzionerima, da im omogućimo sredstva za jednokratne pomoći, banjsko-klimatsku rehabilitaciju, za druženje i sve ono što oni smatraju prioritetima”, naveo je Javor.

Mjesno udruženje penzionera Prijedor dva/Urije jedno je od najbrojnijih i ima 1.700 članova, piše Kozarski vijesnik.

Podijeli tekst sa drugima na:

Srazmjerni penzioneri: Šta uraditi da ne ostanete bez zdravstvenog osiguranja

Skoro 10.000 srazmjernih penzionera sa većinskim radnim stažom ostvarenim u inostranstvu koji žive u Republici Srpskoj od 1. maja ostaće bez zdravstvenog osiguranja, a iz Fonda zdravstvenog osiguranja Srpske objasnili su šta je potrebno da urade do kraja aprila.

Ko gubi pravo na zdravstveno osiguranje

Kako navode iz FZO RS za, do kraja aprila ovim penzionerima neće biti osporavano pravo na zdravstveno osiguranje ovoj kategoriji.

Šta penzioneri moraju uraditi do kraja aprila

“Kako bi i nakon aprila mogli da koriste prava iz zdravstvenog osiguranja,treba da se jave u Poresku upravu. Odnosno da se prijave po osnovu – ‘strani penzioner’ (prijava se podnosi na obrascu PD 3100). Potom treba da se jave u nadležnu poslovnicu FZO RS sa izvodom iz banke za tekuću godinu. Tu će im bitiutvrđena osnovica za uplatu doprinosa”, objašnjavaju u Fondu.

Kako dodaju, Zakonom o doprinosima je za državljane Republike Srpske koji imaju ostvaren većinski staž osiguranja u inostranstvu definisana stopa doprinosa za zdravstvo koja iznosi 10,2 odsto na ostvareni iznos penzije.

“Dakle, iznos doprinosa kojeg će uplaćivati zavisi od visine inostrane penzije”, dodaju oni potcrtavajući da zakon ne predviđa izuzetke, već se ovo pravilo odnosi na sve penzionere koji imaju većinski radni staž izvan BiH.

Sve zasnovano na principu pravičnosti

Iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske ističu da se ova zakonska norma koja predviđa da penzioneri koji su većinu radnog staža ostvarili u drugoj zemlji sami uplaćuju doprinose zasniva na principu pravičnosti.

“Oni su tokom većeg dijela svog radnog vijeka već izdvajali za zdravstvo u toj zemlji. Nije ih moguće izjednačavati sa penzionerima koji su cijeli radni vijek proveli u Srpskoj i plaćali doprinose. Sistemska obaveza društva je da štiti penzionere koji su radni vijek proveli u Republici Srpskoj. To Fond i čini, zbog čega je doprinos za naše penzionere tek jedan odsto”, navode oni.

Možda vas interesuje i ovo:

10.000 penzionera iz Srpske ostaje bez zdravstvenog osiguranja

Prema njihovim riječima, zaposleni u poslovnicama FZO obavještavaju osiguranike o neophodnim koracima kako bi i dalje imali zdravstveno osiguranje.

“Zakonom je definisano da sistem obaveznog zdravstvenog osiguranja funkcioniše na način da se lice prvo prijavi na zdravstveno osiguranje na jedan od predviđenih osnova. Uslov korišćenja zdravstvene zaštite je redovna uplata doprinosa (bez izuzetka). Za inostrane penzionere, kao i za sve ostale kategorije osiguranih lica treba redovno da se uplaćuju doprinosi, do 20. u mjesecu za prethodni mjesec, kako bi imali kontinuitet ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu”, navode oni.

Gdje se penzioneri mogu informisati

Iz FZO RS ističu da su radnici u svim njihovim poslovnicama upoznati sa promjenama, te da su na usluzi osiguranicima.

“Svi osiguranici koji imaju bilo kakvu dilemu mogu da se jave u naše poslovnice. Osim toga, osiguranici se za sva pitanja iz zdravstvenog osiguranja uvijek mogu informisati lično u svim našim filijalama/poslovnicama, kod naših zaštitnika prava, kontakti su dostupni na internet stranici Fonda, kao i putem besplatnog info-broja 0800 5 08 08 koji je u funkciji od ove godine”, kažu iz Fonda za “Nezavisne novine”.

Podijeli tekst sa drugima na:

Iz Prijedora u banje o trošku Vlade Srpske ide 387 penzionera

U toku su prijave penzionera za odlazak na sedmodnevnu banjsku rehabilitaciju o trošku Vlade Republike Srpske. Iz Prijedora je ovim programom obuhvaćeno 387 penzionera. Za pripadnike najstarije populacije, boravak u banjama mnogo znači.

“Za penzionere je to velika stvar, jer nema toga ko je bez nekih zdravstvenih problema u poznim godinama. Banjska rehabilitacija dobro dođe, ako ništa, da penzioneri odmore od svakodnevnih obaveza”, rekao je Mirko Čelica, predsjednik Mjesnog udruženja Pećani.

Predsjednik Mjesnog udruženja u Tukovima Dragan Antonić rekao je da se iz ovog naselja prijavilo dvadesetak penzionera, a biće upućeno njih trinaest. Iz gradskog udruženja navode da će obezbijediti besplatan prevoz u banje “Vrućicu” i “Mlječanicu” u Tesliću i Kozarskoj Dubici.

Možda vas zanima i ovo:

Vlada Srpske: 3,3 miliona KM za banjsku rehabilitaciju penzionera

“Svi penzioneri koji ispunjavaju uslove za banjsko-klimatsku rehabilitaciju, prijavljuju se u svoja mjesna udruženja, a na području grada ima ih ukupno 23. Nakon toga se svi ti zahtjevi predaju ovdje u našu službu, gdje će centralna komisija izvršiti bodovanje, uz pomoć Filijale Prijedor Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja”, rekao je Slobodan Brdar, predsjednik Udruženja penzionera grada Prijedora.

Rok za prijavu ističe 30. aprila

Brdar podsjeća da, pored programa Vlade RS, prijedorski penzioneri godinama borave u banjama i uz podršku lokalne zajednice. Tako će u julu oko 300 penzionera biti upućeno na desetodnevnu banjsku rehabilitaciju, koju Grad Prijedor sufinansira 50 odsto.

“Mi smo, prije početka prijavljivanja i predavanja zahtjeva za program banjske rehabilitacije preko Vlade RS, već odradili bodovanje i odabir naših penzionera koji idu u banje zahvaljujući gradskoj administraciji, gdje Grad plaća 50 odsto, a 50 odsto korisnik”, rekao je Slobodan Brdar.

Na aktuelni javni poziv po programu Vlade Republike Srpske, prijaviti se mogu penzioneri koji dosad nikako nisu koristili besplatnu banjsku rehabilitaciju.  Ni o trošku Fonda zdravstvenog osiguranja, Boračke organizacije grada Prijedora, niti Organizacije porodica poginulih boraca i Udruženja penzionera. Ili da je od posljednjeg besplatnog banjskog liječenja prošlo deset godina. Rok za podnošenje molbi je 20. april.

Podijeli tekst sa drugima na:

10.000 penzionera iz Srpske ostaje bez zdravstvenog osiguranja

Oko 10.000 penzionera u Republici Srpskoj moglo bi ostati bez zdravstvenog osiguranja. Radi se o domaćim penzionerima koji pored domaće penzije primaju i penzije iz inostranstva. S tim da su većinski radni staž ostvarili van Republike Srpse. Oni će od 1. maja biti u obavezi da sami uplaćuju doprinose za zdravstveno osiguranje. To će morati uraditi kako bi zadržali pravo na zdravstvenu zaštitu, rekao je Slobodan Kelečević iz Fonda zdravstvenog osiguranja.

Možda vas interesuje i ovo:

Zdravstveno osiguranje za korisnike srazmjerne penzije 10,2 posto

Srazmjerni penzioneri mogli bi ostati bez zdravstvenog osiguranja

“Od ove obaveze izuzeti su samo osiguranici koji su starosnu penziju stekli sa najmanje 15 godina radnog staža u Srpskoj”, istakao je on, a prenosi RTRS.

Iz Fonda zdravstvenog osiguranja Srpske napominju da će korisnici srazmjerne penzije sa većinskim stažom u inostranstvu imati rok do 30. aprila da regulišu svoj status zdravstvenog osiguranja, kako ne bi ostali bez prava na liječenje.

Podijeli tekst sa drugima na: