Penzioneri najviše rade u građevini i tu su veoma traženi

U Republici Srpskoj u aprilu je pravo na radni angažman bez prekida isplate penzije iskoristilo oko 10.500 penzionera.

Njihova zanimanja deficitarna su na tržištu, izjavio je direktor Fonda PIO Mladen Milić.

“Najčešće je riječ o sektoru građevine i mašinske industrije, medicini, zatim o profesorima na univerzitetima. Osim toga, veoma traženi su i keramičari, zidari, tesari, vodoinstalateri, električari, auto-električari”, rekao je Milić novinarima u Doboju.

On je naveo da svi oni imaju mogućnost i pravo da nakon odlaska u starosnu penziju ponovo zasnuju radni odnos i da pored penzije, koja je redovna i isplaćuje se svakog desetog u mjesecu, primaju i platu.

Milić je pojasnio da ta lica nakon godine dana radnog angažmana mogu da podnesu zahtjev za ponovni obračun penzije. U tom slučaju Fond uzme u obzir i tu godinu, odnosno posljednju godinu staža i platu na koju su plaćani doprinosi.

“To nužno ne znači da će biti i povećana penzija. Ali da neće doći ni do njenog umanjenja, jer zakon predviđa da se isplaćuje penzija koja je povoljnija za korisnika prava. U ovom slučaju penzionera”, rekao je Milić.

Od 2011. godine penzioneri mogu raditi

On je podsjetio da je odlukom Narodne skupštine Republike Srpske iz 2011. godine omogućeno da penzioneri koji su ostvarili pravo na starosnu i invalidsku penziju mogu zasnovati radni odnosi bez prekida isplate penzije.

“Nažalost, za sada to pravo nemaju korisnici prava na porodičnu penziju. Stručna služba Fonda PIO to će predložiti u budućim zakonskim izmjenama i dopunama”, rekao je Milić.

On je pojasnio da će po tom osnovu svaki student, dijete korisnik prava na porodičnu penziju starije od 15 godina i svaka udovica, moći da zasnuju radni odnos i da istovremeno koriste pravo na porodičnu penziju. To sada nije slučaj i ukoliko se zaposle njima se obustavlja isplata. Tada im počinje teći radni staž i primaće platu za rad koji ostvare kod poslodavca.

Milić je u Doboju održao sastanak sa rukovodstvom lokalnog udruženja penzionera u okviru svojih redovnih aktivnosti.

Podijeli tekst sa drugima na:

Stanivuković zbog penzionera podnio apelaciju Ustavnom sudu

Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke i Bojan Kresojević poslanik PDP-a u NSRS podnijeli su inicijativu za ocjenu ustavnosti dijela Zakona o doprinosima Republike Srpske. Tvrde  da su penzioneri koji primaju penzije iz inostranstva stavljeni u neravnopravan položaj kada je riječ o izdvajanjima za zdravstveno osiguranje.

Inicijativa je podnesena Ustavnom sudu Republike Srpske.

Stanivuković je rekao da je spornim odredbama pogođeno oko 3.000 penzionera. Oni su se nakon rada u inostranstvu vratili da žive u Republici Srpskoj.

Prema njegovim riječima, pojedini penzioneri izdvajaju i do deset odsto za zdravstveno osiguranje. S druge strane ostali penzioneri izdvajaju jedan odsto, zbog čega smatra da zakon nije u skladu sa Ustavom Republike Srpske.

“Dolazimo ovdje kada su zakoni diskriminatorni i kada jedne građane stavljaju u jedan, a druge u drugi položaj”, rekao je Stanivuković.

Dodao je da se radi o ljudima koji su radni vijek proveli u inostranstvu, a potom odlučili da se vrate u Republiku Srpsku.

“Umjesto da ih dočekamo, mi od njih tražimo deset odsto”, naveo je on.

Traže posebnu sjednicu o penzionerima

Narodni poslanik Bojan Kresojević poručio je da će tražiti posebnu sjednicu Narodne skupštine Republike Srpske posvećenu položaju penzionera i vanredno povećanje penzija.

“Penzioneri gube trku sa cijenama”, rekao je Kresojević.

On je tokom obraćanja kritikovao više zakonskih rješenja iz oblasti zdravstva i socijalne zaštite. Naveo je da građani snose posljedice loših odluka.

“Kao da je neko razmišljao da je realno predložiti da se operacije plaćaju 3.000 KM”, rekao je Kresojević.

Govoreći o roditeljima njegovateljima, naveo je da pojedini nakon 65. godine ostaju bez doprinosa i dodatne podrške sistema.

Kresojević je pozvao predsjednika Vlade Republike Srpske Savu Minića da povuče, kako tvrdi, sporne zakone.

Poziv na izmjene zakona

Stanivuković tvrdi da Ustav Republike Srpske garantuje zdravstveno osiguranje starijim licima iz javnih izvora finansiranja. Smatra da različita izdvajanja za penzionere predstavljaju diskriminaciju pred zakonom.

Tokom obraćanja kritikovao je i ministra zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alena Šeranića, navodeći da stoji iza zakonskih rješenja koja, kako tvrdi, štete građanima i penzionerima.

Zatražio je i njegovu ostavku, navodeći da je više zakona iz oblasti zdravstva izazvalo negativne reakcije javnosti.
Stanivuković je pozvao penzionere da se suprotstave spornim odredbama i poručio da očekuje da će Ustavni sud Republike Srpske oboriti zakon.

“Doći ćemo ovdje za nekoliko mjeseci i ovi zakoni će pasti”, rekao je on.

Podijeli tekst sa drugima na:

Penzioneri u Srpskoj i dalje oslobođeni od plaćanja participacije

Izmjene i dopune Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju trebale bi se naći na predstojećoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske. Kao i postojećim Zakonom, i ovim je predviđeno da su penzioneri oslobođeni plaćanja participacije.

Alen Šeranić, minsitar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske rekao je da su i mnoge druge osjetljive grupe oslobođenje participacije. Naveo je da su osim penzionera tu i lica oboljela od dijabetesa, te različitih malignih oboljenja.

“Upravo izmjenama i dopunama ovog zakona se proširuje broj lica koja će biti oslobođena plaćanja participacije. Prema procjenama Fonda, u okviru sistema 15 do 20 odsto ljudi plaća participaciju. Participacija se definiše u smislu cjenovnika i toga šta građanin sufinansira u okviru zdravstvene usluge. Ovo što se sada u javnosti predstavlja, to uopšte nije tako drastično niti može biti”, istakao je Šernić.

On je dodao da se predloženim rješenjima svaka pojedinačna usluga definiše u smislu cijene i participacije.

Pitanje hoće li Zakon biti na Skupštini

Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju trebao bi se naći na dnevnom redu Narodne skupštine Republike Srpske, po hitnom postupku, 19. maja. Ipak, pitanje je da li će Zakon doći pred poslanike.

Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a zatražio je da Vlada povuče taj Zakon iz procedure. Razlog je odredba koja kaže da radnik od poslodavca može tražiti refundaciju troškova zdravstvene usluge, ukoliko mu nisu uplaćeni doprinosi. Ovo je naišlo na ozbiljne kritike sindikata, i radnika u Republici Srpskoj.

Podijeli tekst sa drugima na:

Sporna 23 dana januara: Najnižu penziju u FBiH dobila 96 korisnika

Izmjene Zakona o PIO u Federaciji BiH usvojene su 23. januara. Međutim, primjena tog zakona počela je od 1. januara i tu bi mogao nastati problem.

U tom periodu, dakle od 1. do 23. januara 96 penzionera je ostvarilo pravo na najnižu penziju. Ali, ta penzija je daleko manja nego što bi bila da su otišli samo mjesec ranije u penziju.

Naime, u januaru osoba koja je imala 15 godina staža i 65 godina života, i svih 15 godina imala je platu u visini prosječne u Federaciji BiH imaće penziju od 434 KM. Oni sa 20 do 25. godina staža imaće 470. A svi oni koji su imali od 25 do 30 godina staža imaće 507 KM.

Po starom zakonu imali bi veće penzije

Po starom zakonu, svi oni bi imali veće penzije. Te penije ne bi bile niže od najniže koja sada iznosi 666,76 KM.

I to nije sve, ukoliko svih tih godina niste imali platu u visini prosječne, onda kod penzionisanja nećete dobiti bod po svakoj godini. Ukoliko vaša plaća znači pola boda po godini, onda onda za 15 godina staža i 65 godina života možete očekivati penziju i od 197 KM.

Zbog svega je grupa poslanika u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH zatražila ocjenu ustavnosti člana 81. Zakona o PIO-u i njegove retroaktivne primjene kod Ustavnog suda FBiH. <<< Opširnije

Podijeli tekst sa drugima na:

Trifunović: Penzioneri bi bili zadovoljni povećanjem penzija od 3,55 posto

Penzije u Republici Srpskoj ove godine u januaru su povećane za 6,45 posto, a novo povećanje moglo bi biti već u avgustu.

Vlada Republike Srpske nedavno je saopštila da će u procesu izrade rebalansa budžeta voditi računa o penzionerima. Naglasili su da će tražiti način da poboljšaju materijalne uslove i standard najstarije populacije. Takođe istakli su da će pratiti njihove potrebe, ali u skladu sa budžetskim mogućnostima.

“Rebalansom budžeta koji je u izradi, planirano je povećanje budžetskih sredstava namijenjenih penzionerima u RS”, poručili su iz Vlade Srpske.

Međutim, još se niko iz vlasti nije oglasio da li će, kada, i u kojem iznosu, penzije u Srpskoj ove godine biti vanredno povećane.

Podsjetimo, u avgustu lane, penzioneri u Srpskoj dobili su vanredno povećanje od 3%.

Ratko Trifunović, predsjednik Udruženja penzionera Srpske, ističe da bi penzioneri bili zadovoljno vanrednim povećanjem penzija za najmanje 3,55%.

“Nadam se da će do njega doći u avgustu. Sa redovnim povećanjem od 6,45% iz januara, to bi bilo ukupno 10% u ovoj godini”, kaže za Srpskainfo Trifunović.

Dodaje da se nada da će Vlada Srpske naći sredstva za ovo vanredno povećanje.

“Nadamo se da će imati razumijevanja za penzionere i njihov materijalni položaj. Kada bi penzije bile povećane za 3,55%, to bi bilo ukupno 10% na godišnjem nivou, što smatramo zadovoljavajućim, jer su, od početka godine, toliko porasle i plate u Srpskoj. Naravno, troškovi života u Srpskoj ekstremno su povećani nakon izbijanja rata na Bliskom istoku”, objašnjava Trifunović.

Iz Fonda PIO nedavno su saopštili da su penzije unazad 13 godina usklađene 10 puta redovno i 14 puta vanredno.

“Nominalno povećanje penzija u periodu 2013.-2026. je 82,68%, a efektivno ili stvarno 116,32%”, poručili su iz ovog fonda.

Uprkos tome, velika većina penzionera svojim primanjima i dalje jedva preživljava.

Podijeli tekst sa drugima na:

Bijeljinski penzioneri obavili preventivne preglede

Na inicijativu Fonda PIO Republike Srpske, a u saradnji sa Gradskim udruženjem penzionera Bijeljina i Domom zdravlja Bijeljina organizovani su besplatni preventivni pregledi za članove Udruženja.

“U saradnji sa Fondom PIO i Udruženjem penzionera Republike Srpske i gradskim Udruženjem penzionera Bijeljina nastavljamo sa preventivnim pregledima. Odziv je izvanredan”, rekao je Đuro Stanojlović, predsjednik Udruženja penzionera Bijeljina.

Danijela Đukin, direktor Doma zdravlja Bijeljina kaže da se svakog mjeseca pred kraj, organizuju preventivni pregledi. Ti pregledi podrazumijevaju laboratorijske nalaze, zatim ultrazvuk, mjerenje šećera, pritiska.

“Našim najstarijim stanovnicima najviše znači topla riječ i slušanje. Ovdje imamo više vremena da nam oni kažu svoje zdravstvene probleme sa kojima se godinama suočavaju”, kazala je Đukina.

 

I sami penzioneri kažu da su preventivni prelgedi u prostorijama Udruženja i više nego dobri kako ne bi hodali po Domu zdravlja.

“Došla sam zbog ultrazvuka abdomena jer mi treba taj nalaz s obzirom da imam zakazano kod drugog doktora. Ovo mi puno znači, ne moram čekati na red”, rekla je jedna od penzionerki.

Spasoje Todorović, penzioner, kaže da je prezadovoljan i da nije mogao vjerovati da će sve tako brzo ići.

Podijeli tekst sa drugima na:

Koji penzioneri ne treba da plaćaju zdravstveno osiguranje (SPISAK)

Od 1. maja srazmjerni penzioneri, odnosno oni koji su penziju zaradili i u inostranstvu moraju plaćati doprionse za zdravstvo od 10,2 posto. Međutim to se ne odnosi na penzionere koji su radni vijek proveli u nekoj od država sa kojima BiH i Republika Srpska imaju potpisan sporazum.

Te države su:

  • Srbija
  • Crna Gora
  • Hrvatska
  • Makedonija
  • Slovenija
  • Mađarska
  • Turska
  • Holandija
  • Austrija
  • Njemačka
  • Italija
  • Belgija
  • Luksemburg
  • Velika Britanija
  • Češka
  • Slovačka

“Prije dolaska u RS bi u svojim zemljama trebalo da izvade neophodne obrasce, na osnovu kojih će im se u RS izdati bolesnički list. O neophodnoj proceduri prije dolaska u RS bi trebalo da se detaljnije informišu u zemljama iz kojih dolaze. Usluge zdravstvene zaštite mogu da koriste u zdravstvenim ustanovama koje imaju ugovor sa Fondom zdravstvenog osiguranja RS, a obim prava je naveden na bolesničkom listu”, rekli su ranije u Fondu zdravstvenog osiguranja.

Osiguranici Austrije i Slovenije koji imaju Evropsku karticu zdravstvenog osiguranja mogu da je koriste i za vrijeme privremenog boravka u Republici Srpskoj, odnosno BiH. To znači da nije potrebno da austrijski i slovenački osiguranici prije dolaska u RS, BiH vade obrasce A/BIH 3, odnosno SI/BIH 3, kao što je to bio slučaj ranije.

Naime, FZO RS austrijskim i slovenačkim osiguranicima za vrijeme privremenog boravka u  Srpskoj, radi korišćenja zdravstvene zaštite, izdaje bolesnički list. On se izdaje na osnovu Evropske kartice zdravstvenog osiguranja (EHIC) ili potvrde koja privremeno zamjenjuje EHIC – PRC.

Dakle, obavezu plaćanja doprinosa za zdravstveno osiguranje po stopi od 10,2 odsto imaju isključivo osobe koje:

  • Primaju penziju iz drugih država (koje imaju sporazum o socijalnom osiguranju sa BiH) u kojima su provele većinski radni vijek, a imaju prebivalište u Srpskoj.
  • Primaju penzije iz država sa kojima BiH nema zaključen sporazum o socijalnom osiguranju, a u tim državama su takođe provela većinski radni vijek i imaju prebivalište u  Srpskoj.

 

Podijeli tekst sa drugima na:

Brčko gotovo prepolovilo izdvajanja za penzionere

Savo Ilić, predsjednik Skupštine Udruženja penzionera Republike Srpske u Brčkom rekao je da rastu potrebe penzionera.

Naglašava da su smanjenjem budžetski sredstava dovedeni u pitanje ključni programi pomoći.

Na izvještajnoj Skupštini Udruženja naveo je da su izdvajanja Vlade distrikta za penzionere gotovo prepolovljena. To direktno ugrožava podjelu oko 1.500 humanitarnih paketa i organizovanje banjske rehabilitacije za najugroženije penzionere.

Možda vas interesuje i ovo:

Penzionerima iz budžeta Brčkog u 2025. godini 300.000 KM

On je rekao da od tih sredstava zavisi pomoć najsiromašnijim članovima i njihovo liječenje.

“Očekujemo da će problem biti riješen kroz rebalans budžeta. Bez toga nećemo moći realizovati planirane aktivnosti”, rekao je Ilić komentarišući izdvajanja za penzionere.

Ukazao je i da prioritet ostaje pomoć najugroženijim i briga o zdravlju penzionera. Međutim, bez podrške institucija to će biti teško ostvarivo.

Podijeli tekst sa drugima na:

Penzioneri i Vlada potpisali ugovor: U banje ove godine ide 5.800 penzionera

Radovan Ostojić, ministar rada i boračko invalidske zaštite i Ratko Trifunović, predsjednik Udruženja penzionera potpisali su ugovor o dodjeli sredstava za banjsku rehabilitaciju penzioenra.

Ove godine za besplatan boravak u banjama Srpske 5.800 penzionera, sa najnižim penzijama, obezbijeđeno je 3,3 miliona maraka.

Ostojić je istakao da je ove godine obezbijeđen jedan milion KM više nego lani. To će omogućiti da veći broj penzionera bude obuhvaćen projektom.

“Važno je naglasiti da u realizaciji projekta učestvuje i Kabinet predsjednika Republike. Kabinet je obezbijedio 1.500.000 KM, dok se kompletan projekat realizuje posredstvom Ministarstva. To je naša višegodišnja kontinuirana aktivnost”, rekao je Ostojić novinarima nakon potpisivanja ugovora.

Trifunović je naveo da Vlada Republike Srpske ovaj projekat finasira već sedam godina. Projekat je 2019. godine počeo sa 300.000 KM.

“Sada, zbog povećanja granta, 1.500 penzionera više moći će da ode u banju nego prošle godine. Predviđen je boravak od sedam dana u jednoj od šest banja u Republici Srpskoj sa kojim je Udruženje zaključilo ugovore”, istakao je Trifunović.

Možda vas interesuje:

Besplatna banjska rehabilitacija, šta donosi i kako funkcioniše (VIDEO)

On je naveo da je riječ o Banji Vrućici kod Teslića, “Vilinoj vlasi” kod Višegrada, “Dvorovima” u Bijeljini, “Kulašima” kod Prnjavora, “Mlječanici” kod Kozarske Dubice i Termama “Laktaši”.

Trifunović je rekao da je projekat već počeo sa realizacijom, te dodao da se rang-lista pravi na osnovu važećeg pravilnika.

Podijeli tekst sa drugima na:

Udruženje penzionera usvojilo plan rada za ovu godinu

Na sjednici Upravnog odbora Udruženja penzionera Republike Srpske razmatrana su i usvojena ključna dokumenta značajna za položaj penzionera u narednom periodu.

Predsjednik Udruženja, Ratko Trifunović, istakao je da su usvojeni prijedlozi Izvještaja o radu i finansijskom poslovanju za 2025. godinu, kao i Program rada i Finansijski plan za 2026. godinu, o kojima će konačnu riječ dati Skupština krajem maja.

Takođe je utvrđen i Program banjske rehabilitacije i oporavka penzionera, koji se već šestu godinu finansira uz podršku Vlada Republike Srpske. <<<Opširnije

Sjednici je prisustvovao i direktor Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje Republike Srpske, Mladen Milić.

Razmatrana su i pitanja standarda penzionera i zdravstvene zaštite, što je od posebnog značaja za najstariju populaciju.

Podijeli tekst sa drugima na: