U avgustu jednokratna pomoć penzionerima Srpske

Ratko Trifunović, predsjednik Udruženja penzionera Republike Srpske rekao je da bi povećanje penzija moglo iznositi 3,55 posto. On je rekao da će osim povećanja, penzioneri dobiti i jednokratnu pomoć.

Možda vas zanima i ovo:

U avgustu povećanje penzija u Srpskoj za 3,55 posto

“Poslali smo zahtjev Vladi Srpske, i sad čekamo. Jednokratnu pomoć smo tražili za sve penzionere čija su primanja do iznosa prosječne penzije. Kolika će ta jednokratna pomoć biti, još ne znamo, ali mislim da neće biti ispod 100 KM. Sve zavisi od toga koliko u državnoj kasi ima para”, poručuje Trifunović, a prenosi Srpska info.

Podsjetimo, u Srpskoj su u januaru ove godine penzije redovno povećane za 6,45%. <<<Opširnije

Nakon toga, minimalna penzija iznosi 350, a prosječna 697 KM.

Sa najavljenim povećanjem od 3,55%, minimalna penzija će otići za još 12-13 maraka, a prosječna za 24-25 KM.

Iz Vlade Srpske su nedavno saopštili da će u predstojećem periodu, u procesu izrade rebalansa budžeta, voditi računa o poboljšanju materijalnih uslova i standarda najstarijih, prateći njihove potrebe i budžetske mogućnosti.

“Rebalansom budžeta koji je u izradi, planirano je povećanje budžetskih sredstava namijenjenih penzionerima u Republici Srpskoj”, poručili su iz Vlade Srpske.

Podijeli tekst sa drugima na:

U avgustu povećanje penzija u Srpskoj za 3,55 posto

Ratko Trifunović, predsjednik Udruženja penzionera Republike Srpske rekao je da će doći do povećanja penzija. Naglasio je i da mu je poznat procenat za koji će rasti te penzije.

“Prema dosadašnjim razgovorima sa predstavnicima naše vlasti, penzije će od avgusta vanredno biti povećane 3,55%. Imamo Skupštinu udruženja 4. juna, kada se ćemo, vjerovatno, dobiti zvaničnu potvrdu iznosa, odnosno procenta povećanja penzija. U svakom slučaju, nadamo se da neće biti ispod pomenutog procenta. Kada bi penzije bile povećane za 3,55%, to bi bilo ukupno 10% na godišnjem nivou, što smatramo zadovoljavajućim. Ipak, sve zavisi od toga koliko će para biti u državnoj kasi”, rekao je Trifunović.

Podsjetimo, u Srpskoj su u januaru ove godine penzije redovno povećane za 6,45%.<<<Opširnije

Nakon toga, minimalna penzija iznosi 350, a prosječna 697 KM.

Sa najavljenim povećanjem od 3,55%, minimalna penzija će otići za još 12-13 maraka, a prosječna za 24-25 KM.

Iz Vlade Srpske su nedavno saopštili da će u predstojećem periodu, u procesu izrade rebalansa budžeta, voditi računa o poboljšanju materijalnih uslova i standarda najstarijih, prateći njihove potrebe i budžetske mogućnosti.

“Rebalansom budžeta koji je u izradi, planirano je povećanje budžetskih sredstava namijenjenih penzionerima u RS “poručili su iz Vlade Srpske.

Iz Fonda PIO nedavno su naglasili da su penzije unazad 13 godina usklađene 10 puta redovno i 14 puta vanredno.

“Nominalno povećanje penzija u periodu 2013-2026. je 82,68%, a efektivno ili stvarno 116,32%“, poručili su iz ovog fonda.

Uprkos tome, velika većina penzionera svojim primanjima i dalje jedva preživljava.

U Federaciji BiH penzije su od januara povećane za za 11,2%. Od 1. jula uslijediće novo povećanje u ovom entitetu, čime će ukupni rast u 2026. godini dostići 17%.

Podijeli tekst sa drugima na:

Penzioneri “na čekanju” idu u štrajk glađu

Grupa zeničkih rudara, koji već mjesecima čekaju odlazak u penziju zbog neuplaćenih doprinosa, najavila je štrajk glađu koji bi trebao početi u ponedjeljak u 10 sati. Riječ je o rudarima koji su još prije godinu stekli uslove za penzionisanje, ali zbog neriješenih doprinosa iz prethodnih godina i dalje nemaju pravo na penziju niti bilo kakva primanja.

Iako je još u martu iz Vlade Federacije Bosne i Hercegovine saopšteno da su sredstva osigurana za 27 rudara, do danas taj problem nije riješen. Rudari su se početkom sedmice okupili i dali rok Vladi FBiH i resornom ministarstvu da im odgovore kada će sredstva postati operativna, ali, kako tvrde, odgovor nisu dobili, prenos N1.

“Kao da ne postojimo”

Jedan od rudara, Munib Bulut, kaže da je odluka o štrajku glađu posljedica potpunog ignorisanja njihovih zahtjeva.

“U ponedjeljak u deset sati počinjemo sa štrajkom glađu”, rekao je Bulut.

Govoreći o situaciji u kojoj se nalaze, istakao je da je sve postalo ponižavajuće i teško.

“Katastrofa. Žalosno. Taj muk iz Vlade Federacije takođe. Nadali smo se da će nam bar nešto reći, neku nadu dati, a oni ništa. Kao da ne postojimo, kao da nisu ni čuli ni vidjeli”, kazao je.

U knjižicama im piše “penzioner na čekanju”

Rudari su, nakon što su završili radni odnos i razdužili se u firmi, dobili status koji ih je dodatno pogodio.

“Kada smo išli ovjeriti knjižicu, udarili su pečat ‘penzioner na čekanju’”, ispričao je Bulut.

Mnogi među njima, kako kaže, žive bez ikakvih prihoda već 15, 16 ili čak 17 mjeseci.

“Ja, na primjer, godinu dana nemam nikakvog primanja”, rekao je.

Možda vas zanima i ovo:

Penzioneri zeničkog rudnika protestovali pred upravom preduzeća

Podijeli tekst sa drugima na:

Milić razgovarao sa penzionerima u Banjaluci i Prijedoru

Mladen Milić, direktor Fonda PIO razgovarao je sa penzionerima u Prijedoru i Banjaluci.

On je nakon sastanka izjavio da je direktna komunikacija sa penzionerima najbolji način da se čuju njihovi problemi, prijedlozi i očekivanja.

Tema bile penzije i zdravstveno osiguranje

Tokom dvočasovnog otvorenog razgovora sa članovima Udruženja, tema su bili standard penzionera, usklađivanje penzija. Takođe, bilo je govora i o izmjenama propisa, zdravstvenom osiguranju, srazmjernim penzijama, cijenama lijekova, kao i rad udruženja penzionera.

”Razgovarali smo otvoreno o svim pitanjima koja su važna za penzionere – od usklađivanja penzija i izmjena propisa do zdravstvenog osiguranja, cijena lijekova i svakodnevnih problema sa kojima se suočava najstarija populacija”, izjavio je Milić.

On je naglasio da su tokom sastanka izneseni brojni konstruktivni prijedlozi. Iznesene su i inicijative koje mogu doprinijeti unapređenju položaja penzionera u Republici Srpskoj.

”Imali smo veoma kvalitetan i sadržajan razgovor, uz dobre i konstruktivne prijedloge, ali i obostrano zadovoljstvo ovakvim načinom komunikacije”, rekao je direktor Fonda PIO Republike Srpske nakon sastanka u Banjaluci.

”Važno je da penzioneri imaju priliku da postave pitanja, iznesu probleme i dobiju konkretne odgovore. Samo kroz otvoren dijalog možemo raditi na poboljšanju njihovog položaja i kvaliteta života”, zaključio je Milić.

Podijeli tekst sa drugima na:

Penzioneri na udaru: Najavljuje se moguće poskupljenje lijekova

Građane Bosne i Hercegovine već od juna mogla bi dočekati nova poskupljenja lijekova, nakon što su u zemljama regiona zabilježena povećanja cijena farmaceutskih proizvoda. Kako upozoravaju iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, rast cijena u Srbiji, Hrvatskoj i Sloveniji direktno utječe i na formiranje maksimalnih veleprodajnih cijena lijekova na domaćem tržištu.

Iz Agencije su ranije pojasnili da se cijene lijekova u BiH određuju na osnovu prosjeka cijena iz referentnih zemalja regiona, zbog čega svako povećanje u tim državama automatski otvara prostor za korekcije i u BiH.

“Kada u tim zemljama dolazi do povećanja cijena lijekova, dolazi do povećanja i maksimalne veleprodajne cijene lijeka u BiH, i samim tim proizvođači dobijaju prostor za podizanje cijena lijekova”, naveli su iz Agencije.

Penzioneri u strahu

Dodali su da novi obračun maksimalnih veleprodajnih cijena stupa na snagu u junu. Nakon toga bi pojedini proizvođači mogli korigovati cjenovnike. Ova vijest posebno je zabrinula populaciju penzionera koji su ujedno i jedni od najvećih korisnika lijekova.

Prema riječima penzionera i bivšeg predsjednika Sindikata penzionera u Zenici Mustafe Trakića, penzioneri su u strahu.

“Glavna stvar je da će sve poskupjeti. Vidimo događanje u Iranu. Uz poskupljenje goriva ide sve ostalo. Još treba penzionerima da poskupe lijekovi, pa ide smanjenje životne dobi. Smrtnost penzionera je prije tri godine bila tri posto, sada je četiri posto. To je ogroman broj na 460.000 penzionera”, kazao je Trakić.

Kako kaže, za ovu stopu smrtnosti penzionera najveći krivac je inflacija i poskupljenja kako hrane, tako i lijekova.

“Ako nam sada još poskupe lijekove, nama preostaje da se vješamo, šta ćemo “, kazao je Trakić.

Problem nabavke

Osim mogućeg rasta cijena, farmaceutsko tržište suočeno je i s problemima u snabdijevanju lijekovima. Iz Agencije navode da su privremeni prekidi uglavnom posljedica poremećaja u proizvodnji i globalnim lancima nabavke.

“Privremeni prekidi dešavaju se zbog problema u samom proizvodnom procesu, izmjena u proizvodnji, problema u nabavci sirovina i pakovnog materijala, ali i zbog globalno narušenih lanaca snabdijevanja”, pojasnili su.

Ipak, ističu da nedostatak određenog lijeka ne znači nužno i nedostupnost terapije, jer za veliki broj lijekova postoje generičke alternative s istom aktivnom supstancom.

Šta će poskupjeti?

Stručnjaci upozoravaju da bi najveći udar mogli osjetiti generički lijekovi, koji se koriste u liječenju najčešćih bolesti poput dijabetesa, hipertenzije i srčanih oboljenja. Ti lijekovi imaju malu profitnu maržu.

S druge strane, naučnici upozoravaju da su ostaci antibiotika i drugih lijekova sve prisutniji u vodi i okolini. To povećava rizik razvoja otpornosti bakterija na antibiotike, zbog čega smatraju da su dodatne mjere zaštite neophodne, piše Avaz.

Možda vas zanima i ovo:

Rast cijena: Penzionerima svaka kupovina postaje izazov

Podijeli tekst sa drugima na:

Trifunović: Vlada brine o položaju penzionera

Ratko Trifunović, predsjednik Udruženja penzionera Republike Srpske  rekao je da Vlada Srpske i druge institucije brinu o materijalnom položaju najstarije populacije.

Kako je rekao, to govori i najava novog povećanja penzija.

Trifunović je naveo da je riječ o vanrednom povećanju pored redovnog usklađivanja primanja svake godine. To redovno usklađivanje vrši se sa rastom cijena na malo i prosječnom platom u Srpskoj.

“Penzije se povećavaju 1. januara. Posljednjih nekoliko godina Vlada Srpske u avgustu donosi odluku o vanrednom povećanju penzija. To penzionerima mnogo znači”, naglasio je Trifunović.

On je ukazao da će novo povećanje penzija unaprijediti materijalni položaj najstarije populacije. Naveo je da svako povećanje u uslovima rasta cijena znači.

“Osim povećanja penzija, najavljena je isplata jednokratne pomoći penzionerima”, rekao je Trifunović i dodao da je redovno i povećanje penzija od 10 odsto u skladu sa povećanjem plata u Srpskoj.

Lider SNSD-a Milorad Dodik najavio je nedavno da će penzije u Republici Srpskoj ponovo biti uvećane, te obezbijeđena jednokratna pomoć penzionerima. <<<Opširnije.

Podijeli tekst sa drugima na:

Najveći broj pčelara u Republici Srpskoj su penzioneri

Savremeni način života, upotreba pesticida, klimatske promjene i bolesti pčela ozbiljno ugrožavaju opstanak pčelinjih zajednica.

Ovo je rekao dugogodišnji srbački pčelar Goran Milanović povodom obilježavanja 20. maja – Svjetskog dana pčela.

Milanović, član Udruženja pčelara “Košnica” iz Srpca, kao najveće probleme naveo je parazite varou i nozemu, dok se u Evropi sve više govori i o pojavi azijskog stršljena koji je prijetnja pčelama.

On ističe da se pčelarstvom ne može baviti svako, jer to se iskreno voljeti.

Milanović se pčelarstvom aktivno bavi više od 12 godina i trenutno posjeduje više od 50 pčelinjih društava.

On kaže da je u početku učio od iskusnijih pčelara i iz stručne literature, ali i sopstvenog rada jer se znanje u pčelarstvu stiče postepeno, kroz praksu.

Govoreći o značaju pčela, Milanović je istakao da su one među najvažnijim oprašivačima u prirodi. Od njihovog opstanka zavisi veliki dio biljne proizvodnje i ljudske ishrane.

Ova godina obećava

Osim meda, koji je najpoznatiji pčelinji proizvod, Milanović prikuplja i polen, propolis i pergu, naglašavajući da iz košnice nema ništa što nije korisno za zdravlje čovjeka.

Kada je riječ o ovogodišnjoj sezoni, Milanović ističe da 2026. godina za sada obećava dobru proizvodnju meda.

“Bagrem je ove godine procvjetao u optimalno vrijeme i za sada godina djeluje mnogo bolje nego nekoliko prethodnih”, rekao je Milanović, dodajući da su za uspješno pčelarenje veoma važni vremenski uslovi i kvalitet paše.

Kada je riječ o radu Udruženja pčelara “Košnica”, on je naveo da ova asocijacija okuplja 70 članova i godišnje proizvede oko 35 tona meda.

Milanović smatra da interesovanje mladih za pčelarstvo nije dovoljno izraženo.

“Za pčelarenje se kaže da je to visokorizična niskoprofitabilna djelatnost. Mladi ljudi uglavnom nalaze neke druge aktivnosti, a veliki broj pčelara su penzioneri. U Srpcu ih ima i nekoliko koji se profesionalno bave ovim poslom. Čuvajmo pčele jer i pčele čuvaju nas”, istakao je Milanović.

Podijeli tekst sa drugima na:

Odluka da penzioneri plaćaju zdravstveno biće stavljena van snage

Zora Vidović, ministar finansija Republike Srpske rekla je da će odluka da penzioneri plaćaju zdravstveno osiguranje biti stavljena van snage.

Ona je, odgovarajući na jedno od poslaničkih pitanja rekla da ima informacija da ima problema u vezi sa tim. Naglasila je da to nije direktno njena nadležnost, ali da smatra da će to biti stavljeno van snage.

Podsjećanja radi, nedavno su iz FZO saopštili da bi srazmjerni penzioneri mogli ostati bez zdravstvenog osiguranja. Radi se o penzionerima koji su penziju zaradili u inostranstvu, ali žive u Republici Srpskoj.

Možda vas zanima i ovo:

Penzioneri ogorčeni zbog odluke vlasti da plaćaju zdravstveno osiguranje

Ipak, i ovdje su postojala izuzeća pa tako penzioneri koji su ovdje imali 15 godina staža nisu morali plaćati zdravstveno.

Koji penzioneri su trebali plaćati zdravstveno, pročitajte OVDJE. 

 

Podijeli tekst sa drugima na:

Regionalni odbor banjalučkog udruženja penzionera održao sjednicu

Regionalni odbor Udruženja penzionera Banjaluka održao je redovnu sjednicu. Na sjednici je podržan prijedlog Izvještajno-programskih dokumenata.

Ti dokumenti će se razmatrati na redovnoj godišnjoj sjednici Udruženja penzionera Republike Srpske.

To su informacije o realizaciji banjsko-klimatske rehabilitacije, zatim usklađivanje Statuta optšnskih i gradskih udruženja sa Statutom udruženja penzionera Republike Srpske.

Na sjednici je bilo govora i o materijalnom položaju penzionera, zdravstvenoj zaštiti i cijeni lijekova kao i drugim važnim pitanjima.

Podijeli tekst sa drugima na:

Besplatno mjerenje pritiska i šećera obradovalo penzionere

Priču o svom položaju medicinske sestre i tehničari ostavili su za neko drugo vrijeme, a svoj dan već više od četvrt vijeka daruju sugrađanima.

U organizaciji Udruženja medicinskih sestara i tehničara HBŽ, povodom 12. maja – Međunarodnog dana sestrinstva, juče (srijeda, 13. maj) je sprovedena akcija besplatnog mjerenja nivoa šećera u krvi i krvnog pritiska.

Akcija je održana u pet opština u kojima funkcionišu domovi zdravlja: Livnu, Tomislavgradu, Kupresu, Glamoču i Drvaru.

Ovi preventivni pregledi bili su više nego dobrodošli. Posebno našim najstarijim sugrađanima – penzionerima, ali i svima koji su trenutno bez zdravstvene zaštite.

„Mogu vam reći da je akcija čista desetka! Redovno dolazim, premda kod kuće imam aparat za pritisak, ali evo, ovo je odlična prilika da izmjerim i šećer. Nalazi nisu loši. Istina, pritisak je malo povišen, ali šećer je u redu“, govori nam penzioner Dževad Lemo, a prenosi Večernji list.

Za susjednim stolom zatekli smo i nastavnika u penziji, Antu Jozića. Na naše pitanje šta misli o ovakvim aktivnostima, radosno odgovara:

„Posjećujem ih redovno i za svaku su pohvalu. Građani se, a posebno mi stariji, ne moraju izlagati dugom čekanju u ambulantama. Dobro je kontrolisati se, svaka prevencija je zlata vrijedna.“

Važnost prevencije i pravovremenog otkrivanja

Ana Marinčić, diplomirana medicinska sestra i zaposlena u Službi hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Livno, naglasila je kako na ovakvim uličnim akcijama često otkriju povećane vrijednosti pritiska ili nivoa šećera u krvi kod ljudi koji uopšte nisu svjesni svog zdravstvenog stanja.

U takvim situacijama, medicinski radnici ih posavjetuju šta da čine i upute ih gdje i kome treba da se obrate za dalje pretrage ili liječenje.

Da je prevencija uvijek bolja od liječenja, slaže se i Slavko Popović, medicinski tehničar. On kaže da se rado odaziva ovakvim akcijama.

„Želim da naglasim važnost i ulogu sestrinstva u zdravstvenom sistemu. Mi smo glavna spona između pacijenta i doktora. Nijedan ljekarski tim ne bi mogao da funkcioniše bez sestre. Ona treba da bude stalno prisutna i stabilna.

Ona mora imati znanje, volju i empatiju prema pacijentu, a lijepa riječ je često važnija i od samih lijekova“, ističe Popović.

Ovo je bila i lijepa prilika za promociju Medicinske škole i dodatnu edukaciju njenih učenika. Učešće u ovakvim akcijama dragocjeni je vid praktične nastave.

Brojke koje opominju

Značaj redovnih kontrola najbolje ilustruju rezultati pregleda: u Livnu je od 103 pregledane osobe, u 41 slučaju utvrđena hipertenzija (povišen krvni pritisak), od čega je čak 12 novootkrivenih slučajeva.

Takođe, zabilježene su 32 osobe sa povišenim vrijednostima šećera u krvi (od kojih 14 novootkrivenih), dok je jedna osoba imala sniženu koncentraciju glukoze (hipoglikemiju).

Ove brojke su još jedan podsjetnik za sve nas u zrelim godinama – čuvajmo svoje zdravlje i ne propuštajmo prilike za redovne preventivne preglede!

Podijeli tekst sa drugima na: