Penzioneri Gradiške: Pomoći penzionerima sa najnižim primanjima

Udruženje penzionera grada Gradiška u prošloj godini nastojalo je da kroz različitu pomoć, od jednokratne novčane, do troškova banjskog liječenja, što više pomogne svojim članovima. Posebno onima sa najnižim penzijama, rečeno je na godišnjoj skupštini ovog udruženja.

Godišnjoj skupštini gradiškog Udruženja penzionera prisustvovao je i predsjednik Udruženja penzionera Republike Srpske Ratko Trifunović.

On je gradiško Udruženje ocijenio kao jedno od najorganizovanijih, te zahvalio gradu za podršku najstarijoj populaciji.

Trifunović je istakao da su penzioneri najugroženiji dio društva koji će najteže podnijeti najavljena poskupljenja i inflaciju uzrokovanu globalnim sukobima i krizom.

Naglasio je da očekuju adekvatnu podršku institucija Republike Srpske.

Trifunović je naveo da je Udruženje penzionera od Vlade Republike Srpske već tražilo da se, osim redovnog usklađivanja, donese odluka i o značajnijem vanrednom povećanju penzija u ovoj godini.

Trifunovic drzi govor penzionerima Gradiske

Predsjednik gradiškog Udruženja penzionera Miloš Jagodić naveo je i da su u prošloj godini raspolagali sa  630.000 KM.

Od tog iznosa 120.000 KM odnosi se na podršku penzionerima iz gradskog budžeta. Pored toga 57.000 KM na donaciju grada za uređenje prostorija Udruženja i pomoć za banjsko liječenje.

Načelnik Službe gradonačelnika Gradiške Dragutin Kovačević rekao je da Gradska uprava cijeni predan rad Udruženja penzionera. Za ovu godinu budžetsko izdvajanje za njihove aktivnosti uvećano za 20 odsto.

Na području Gradiške živi gotovo 10.000 penzionera od kojih je 8.500 članova Udruženja.

Podijeli tekst sa drugima na:

Penzioneri Šamca sumirali rad: Sloga i jasni planovi za budućnost

U Šamcu je u utorak, 24. marta 2026. godine, održana redovna godišnja izvještajna Skupština Udruženja penzionera. U atmosferi zajedništva i odgovornosti, naši najstariji sugrađani analizirali su postignuto u prošloj godini i zacrtali put za tekuću.

Jednoglasna podrška radu Udruženja

Od ukupno 21 delegata, sjednici je prisustvovalo njih 19, dok su dva člana odsustvovala iz opravdanih razloga. Tokom zasjedanja, detaljno su razmotreni:

• Izvještaj o radu i finansijama za 2025. godinu – koji je pokazao domaćinsko poslovanje.

• Plan rada i budžet za 2026. godinu – kojim se osigurava nastavak redovnih aktivnosti i podrške članstvu.

Svi izvještaji su usvojeni jednoglasno, što je najbolja potvrda povjerenja koje članovi imaju u rukovodstvo Udruženja. Ovim su se stekli uslovi da Udruženje nastavi sa svojim radom bez ikakvih smetnji.

Podrška lokalne zajednice

Važnost ovog skupa potvrdili su i brojni gosti koji su svojim prisustvom uveličali sjednicu. Među zvanicama su bili Đorđe Milićević, načelnik opštine Šamac, kao i šef kabineta načelnika, direktorica Doma zdravlja Šamac i sekretar Crvenog krsta Šamac.

Prisustvo opštinskog rukovodstva i čelnika zdravstvenih i humanitarnih ustanova još jednom je pokazalo da penzioneri u Šamcu nisu sami i da lokalna zajednica brine o njihovim potrebama.

Nakon uspješno održane Skupštine, šamački penzioneri ulaze u novu radnu godinu sa jasnim planovima, stabilnim finansijama i snažnom podrškom prijatelja Udruženja.

Priredila: S.V.

Fotografije preuzete sa Facebook stranice: Udruženje penzionera Opštine Šamac

Podijeli tekst sa drugima na:

Najugroženiji penzioneri pred Vaskrs dobijaju jednokratnu pomoć

Opštinska uprava Foča i Udruženje penzionera će pred Vaskrs isplatiti po 70 KM penzionerima sa primanjima nižim od 500 KM, a druga tranša ove jednokratne pomoći biće isplaćena u septembru. To je dogovoreno na sastanku rukovodstva Udruženja sa načelnikom opštine Milanom Vukadinovićem.

Jednokratnu pomoć, koju će obezbijediti opština i Udruženje od svojih članarina, dobiće 700 najugorženijih penzionera. Preostalim penzionerima sa penzijom manjom od 500 KM pomoć  će biti isplaćena u septembru, po istom modelu.

U Foči je trenutno 4.200 penzionera, od kojih 1.500 ima penziju manju od 500 KM.

Za Udruženje penzionera je u ovogodišnjem budžetu opštine planirano 70.000 KM, koje će biti isplaćene u dvije tranše po 35.000.

Vukadinović je najavio da će lokalna zajednica pomoći i sanaciju prostorija Udruženja penzionera.

Podijeli tekst sa drugima na:

I penzioneri FBiH idu u banje, Vlada FBiH izdvojila 2,2 miliona KM

Vlada Federacije BiH na telefonskoj sjednici usvojila je odluku o izdvajanju 2.240.000 KM za penzionere u Federaciji BiH.

Ta sredstva idu za finansiranje rada udruženja, programa i projekata iz oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja u 2026. godini.

Odluka je donesena na prijedlog Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, a saopšteno je iz Vlade FBiH.

Od ovog iznosa za finansiranje i rad udruženja penzionera na nivou Federacije BiH planirano je 140.000 KM. A 2.000.000 KM predviđeno je za program podrške pomoći penzionerima za liječenje preko udruženja na nivou Federacije BiH (banjsko liječenje).

Dodatnih 100.000 KM ide za finansiranje programa i projekata iz oblasti penzijsko-invalidskog osiguranja.

U Republici Srpskoj kada je riječ o banjskoj rehabilitaciji, u toku su konkursi i prijavljivanje penzionera. To bi trebalo biti završeno u aprilu mjesecu, a odmah nakon toga izaći će i liste onih koji su prošli.

Takođe, danas je usvojen Program utroška sredstava s pozicije “Tekući transferi neprofitnim organizacijama – Sufinansiranje rada ustanova socijalne zaštite za zbrinjavanje korisnika na nivou Federacije BiH”, u iznosu od 2.000.000 KM.

Od ovog iznosa, 1.500.00 KM planirano je za podršku ustanovama za zbrinjavanje na nivou Federacije BiH kroz sufinansiranje troškova njihovog rada i poslovanja, a 500.000 KM kao interventna podrška ustanovama socijalne zaštite za troškove energenata.

Podijeli tekst sa drugima na:

Milić: Federacija nastavlja sa diskriminacijom penzionera iz Srpske

Mladen Milić, direktor Fonda PIO izjavio je da posljednje izmjene i dopune Zakona o PIO Federacije BiH predstavljaju, kako je naveo, otvorenu diskriminaciju penzionera koji žive u Republici Srpskoj.

On je istakao da su novim zakonskim rješenjima posebno pogođeni korisnici srazmjernih penzija koji žive u Republici Srpskoj. Pravo na najnižu penziju imaju samo oni koji žive na području Federacije BiH i Brčko distrikta.

„Ovim izmjenama ponovo su diskriminisani penzioneri koji žive u Republici Srpskoj. Izuzetak su samo povratnici. To dodatno potvrđuje diskriminaciju, prije svega na nacionalnoj, ali i na drugim osnovama“, rekao je Milić.

Prema njegovim riječima, slična situacija je i kod isplate posmrtnine i jednokratnih pomoći. Na to nemaju pravo porodice penzionera koji žive u Republici Srpskoj, iako snose troškove sahrane.

“Dok se politika Federacije BiH poziva na demokratiju i ravnopravnost, u praksi se donose odluke koje pokazuju suprotno”, naglasio je Milić.

On je dodao da Republika Srpska, za razliku od Federacije BiH, ne pravi razlike među korisnicima prava. Svi penzioneri imaju jednaka prava bez obzira na nacionalnost, vjeru ili mjesto prebivališta.

Milić je podsjetio i da je ranije Ustavni sud BiH ocijenio diskriminatornim slična rješenja koja su bila regulisana pravilnikom u Federaciji BiH. Naveo je da su odgovornost za trenutnu situaciju snose Vlada i Parlament Federacije BiH.

„Ovakva zakonska rješenja pokazuju da se Republika Srpska tretira kao neka druga država, a ne kao dio Bosne i Hercegovine“, zaključio je Milić, a prenosi Desavanjaubijeljini.

 

Podijeli tekst sa drugima na:

Penzioneri Čelinca objavili oglas za banjsku rehabilitaciju

Udruženje penzionera opštine Čelinac objavilo je oglas za prijem zahtjeva za upućivanje korisnika prava Fonda PIO na bansjku rehabilitaciju za 2026. godinu.

“Pravo na banjsku rehabilitaciju u zdravstveno – turističkim i rehabilitacionim centrima na području Republike Srpske u trajanju od sedam dana imaju korisnici prava Fonda PIO koji imaju prebivalište na teritoriji Republike Srpske, koji su članovi Udruženja penzionera, koji nemaju drugih ličnih primanja i koji u prethodnih 10 godina nisu koristili pravo na rehabilitaciju”, navodi se u oglasu.

Dalje se navodi da je uz prijavu na upućivanje na banjsku rehabilitaciju svaki korisnik dužan dostaviti:

  • Kopiju lične karte
  • Posljednji ček od penzije
  • Dokaz o članstvu najamnje pet godina
  • Kopiju rješenja o penzionisanju
  • Preporuku porodičnog ljekara

Sastavni dio prijave je i izjava korisnika prava da osim penzije nema drugih ličnih primanja. Takoe da u posljednjih deset godina nije koristio pravo na banjsku rehabilitaciju u banjama. Neophodna je i izjava da je član Udruženja penzionera duže od pet godina kao i preporuku porodičnog ljekara u koju bi banju trebalo uputiti penzionera.

Možda vas interesuje i ovo:

U ove banje možete na rate: Pročitajte šta to oni nude za penzionere

Prijave se podnose lično u prostorijama Udruženja penzionera opštine Čelinac na obrascu koji se nalazi u Udruženju.

Prijave se podnose od 20. marta do 10. aprila, ponedjeljkom i petkom od 8: 30 do 12 časova.

Za sve dodante informacije penzioneri se mogu obratiti Udruženju penzionera opštine Čelinac ili na brojeve telefona 051-551-239, 065-650-125 i 065-266-815.

Podijeli tekst sa drugima na:

Penzioneri obavili sistematske preglede

Iz Doma zdravlja Bijeljina saopšteno je da su u saradnji sa Udruženjem penzionera 19. marta 2026. godine uspješno organizovani i realizovani sistematski pregledi za penzionere.

Pregledi su obavljeni u prostorijama Udruženja penzionera u periodu od 09:00 do 14:00 časova, a penzionerima je tom prilikom omogućen niz važnih zdravstvenih usluga, uključujući mjerenje šećera u krvi, mjerenje krvnog pritiska, ultrazvučni pregled abdomena, kao i pregled kod doktora specijaliste porodične medicine.

Kako je navedeno, sistematske preglede su obavljale dr Gordana Savin, doktor porodične medicine i pomoćnik direktora za medicinska pitanja, te dr Bojana Paleksić Dokić, načelnik Službe porodične medicine, uz podršku medicinskih sestara-tehničara Tanje Đokić i Danke Marjanović.

Dodatnu podršku ovoj aktivnosti pružila je i direktor Doma zdravlja Bijeljina, prim. dr Danijela Đukin.

„Zahvaljujemo se svim penzionerima koji su se odazvali, kao i Udruženju penzionera na saradnji i gostoprimstvu. Veliko interesovanje pokazuje koliko su preventivni pregledi važni za očuvanje zdravlja“, navodi se u saopštenju, prenosi desavanjaubijeljini.com.

Iz Doma zdravlja ističu da će i u narednom periodu nastaviti sa sličnim aktivnostima s ciljem unapređenja zdravstvene zaštite starije populacije.

Podijeli tekst sa drugima na:

Penzioneri u opštini Vareš ostali bez subvencija za prevoz

Opština Vareš obavještava građane da je 15.03.2026. godine istekao ugovor o subvencionisanju prevoza socijalnih korisnika i penzionera sa minimalnim primanjima na relaciji Vareš – Breza – Visoko – Kakanj – Zenica – Vareš, zaključen između Opštine Vareš i preduzeća Ljaljić Turs d.o.o. Čelić.

Opština Vareš nije zaključila novi ugovor zbog povećanja cijene sa 120 KM + PDV na 180 KM + PDV po danu. To predstavlja povećanje od 28,57 %. U konačnici  to bi povećalo godišnji iznos sa dosadašnjih 36.363 KM na približno 47.000 KM. Uz nastavak ovakvog modela finansiranja ukupni troškovi bi mogli i premašiti navedeni iznos.

S obzirom na to da je ovo pravo u periodu od 01.02.2025. do 31.12.2025. godine koristilo 38 osoba, Opštini Vareš su za navedeni period izdane fakture u ukupnom iznosu od 33.415 KM. Iz toga proizilazi da je trošak prevoza po osobi za taj period iznosio 879,34 KM.

Možda vas zanima i ovo:

Banjalučki penzioneri dobili besplatne karte za javni prevoz

U periodu od 01.01.2026. do 28.02.2026. godine ovo pravo ostvarile su 4 osobe. Za to je izdana faktura u iznosu od 5.896 KM. Iz toga proizilazi da je trošak prevoza po osobi za navedeni period iznosio 1.474 KM.

Opština razmatra mogućnost pronalaženja održivog rješenja koje će omogućiti prevoz građana kojima je to neophodno, uz uvažavanje zakonskih propisa i finansijskih mogućnosti.

O svim narednim koracima javnost će biti blagovremeno obaviještena, naveli su iz Opštine Vareš.

Podijeli tekst sa drugima na:

Savjetodavni dani sa penzionim sistemom Austrije biće u Doboju

Fond PIO Republike Srpske biće domaćin međunarodnih savjetodavnih dana koji se organizuju u saradnji sa Penzijskim osiguranjem Republike Austrije (PVA) i Federalnim zavodom za mirovinsko/penzijsko i invalidsko osiguranje.

Savjetodavni dani biće održani 28. i 29. aprila 2026. godine u prostorijama Poslovnice Doboj, na adresi Vojvode Stepe C1.

Možda vas interesuje i ovo: 

Međunarodni savjetodavni dani za penzionere održani u Njemačkoj

Osiguranici i korisnici prava koji su staž osiguranja ostvarili u Republici Austriji imaće priliku da od stručnjaka nosilaca osiguranja dobiju informacije i savjete u vezi sa pravima iz penzijskog i invalidskog osiguranja.

Zakazivanje termina moguće je pozivom na broj 055/490-973, slanjem elektronske pošte na adresu: [email protected] ili lično u Filijali Doboj, na adresi Nikole Pašića br. 22.

Plakat za savjetodavne dane

Podijeli tekst sa drugima na:

U Kalinoviku, dvije trećine stanovnika su penzioneri

Kalinovik je jedna od izrazito nerazvijenih opština u istočnom dijelu Republike Srpske. Dvije trećine stanovnika ove lokalne zajednice su penzioneri a u osnovnoj i srednjoj školi ukupno ima oko 60 đaka. Kako i od čega se živi u Kalinoviku?

Stanovnici Kalinovika, nemaju riječi hvale za život u Kalnnoviku navodeći da u opštini živi oko 530 penzionera.

Objašnjavaju da u Kalinoviku nema mesare, nema pekare, nema banke ni bankomata. Nema ni benzinske pumpe. Bila jedna u vlasništvu načelnika opštine ali je zatvorena jer nema ko da sipa gorivo.

Autobuska stanica davno je zatvorena a ukinute su i autobuske linije prema Istočnom Sarajevu i Foči, piše BN TV.

Ne rade čak ni kafane

Ugostitelj Miodrag Sladoje kaže da su došla vremena da je gazda jedini gost u svojoj kafani jer nema čak ni slučajnih prolaznika.

Najgore je što su otišli ljudi. Po popisu iz 2013. godine u Kalinoviku je živjelo 2 hiljade i 600 osoba

“Danas u Kalinoviku ne zanoći više od 800 ljudi”, tvrdi Milkan Tošović i objašnjava da u dvije škole, osnovnoj i srednjoj , nema više od 60 đaka, a penzionera u Kalinoviku je 530.

Među dvije trećine penzionisanih Kalinovčana je i načelnik opštine. Od budžeta, koji nije mali, prima platu kroz ugovor o djelu.

“Budžet je preko 6 miliona maraka, od čega je 100 hiljada odvojeno za poslove na ugovor o djelu i većina te sume ide na platu načelnika”, tvrdi odbornik PDP-a u Skupštini opštine Kalinovik Dragan Banjanin.

Na pitanje kolika je plata načelnika odgovara da to niko ne zna, pa ni sam načelnik, koji je jednom, kako kaže, rekao da je 4-5 hiljada maraka.

Podijeli tekst sa drugima na: